Môžu byť ochorenia na niečo dobré? Ukazuje sa, že infarkt môže znížiť riziko Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba

Infarkt môže znižovať riziko Parkinsonovej choroby (Zdroj: Freepik/stockman)

Ako hovorí známe príslovie – všetko zlé je na niečo dobré. Vedci momentálne objavili zaujímavú spojitosť medzi dvoma zákernými ochoreniami. Niektoré nové výskumy mohli totiž nájsť užitočné stopy, ktoré spájajú infarkt s nižším rizikom neskoršieho rozvoja Parkinsonovej choroby.

Pokles rizika je približne o 20 percent, na základe analýzy takmer 182-tisíc pacientov v dánskom zdravotníckom systéme, ktorí v rokoch 1995 až 2016 utrpeli srdcový infarkt, v porovnaní s 910-tisíc kontrolnými subjektmi zodpovedajúcimi veku a pohlaviu a roku ich diagnózy srdcového infarktu.

Riziko znižuje aj fajčenie

„Zdá sa, že riziko Parkinsonovej choroby je u týchto pacientov v porovnaní s bežnou populáciou znížené,“ hovorí prvý autor nového článku, epidemiológ Jens Sundbøll  z Aarhus University Hospital v Dánsku. Je to prvýkrát, čo sa výskum zaoberal rizikom Parkinsonovej choroby u ľudí, ktorí prežili infarkt. Ešte stále je tak pomerne skoro povedať, prečo je riziko znížené.

Niektoré klasické rizikové faktory srdcového infarktu – vrátane fajčenia, vysokého cholesterolu , vysokého krvného tlaku a cukrovky 2. typu – boli predtým spojené s nižším rizikom rozvoja Parkinsonovej choroby, takže tieto súvislosti môžu viesť k výsledkom pozorovaným v novej štúdii.Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame