Autorka prvej minisukne oslavuje osemdesiatku: Aký je jej príbeh?

Mary Quantová

wikipedia.org/Jac. de Nijs / Anefo

Minisukne dnes vo svete módy nie sú žiadnou novinkou, v 60. rokoch však spôsobili hotovú revolúciu. Za ich zrodom stála útla Londýnčanka, Mary Quantová, ktorá nedávno oslávila osemdesiatku.

Školáčky v kratučkých sukniach, v čižmách, s obrími riasami a s tmavým líčením v štýle Twiggy urobila z Londýnčaniek v 60. rokoch 20. storočia Mary Quantová. Táto drobná osôbka svojím radikálnym módnym štýlom vyvolala rozruch. Jej minisukne sa zas a znovu vracajú do módy v nových vlnách a modifikáciách.

Mini pre nedočkavé

Sukne sa skracovali prakticky celé minulé storočie. Najprv len opatrne nad členok a potom ku kolenám. Až zrazu tu boli šesťdesiate roky a s nimi veľká zmena – radikálny strih, po ktorom sa okraj sukne dostal vysoko nad kolená.

„Som azda jediná žena, ktorá kedy zatúžila ísť s mužom do postele už popoludní? Minišaty sú symbolom dievčat, ktorým sa čakať nechce.“ Tak komentovala svoje dielo Quantová v roku 1964.


Mohlo by vás zaujať: 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás


Svetu módy dala viac ako len krátke sukne

Okrem minisukní dala svetu geometrický strih, plastové plášte, kabelky na dlhom remienku cez rameno, hot pants (skrátený typ nohavíc s nohavicami tesne pod rozkrok) a farebné pančuchy, ktoré príhodne dopĺňali jej minimodely.

Kreácie Quantovej sa stretli s atmosférou doby. V Londýne vtedy začali udávať štýl takzvaní mods (zo slova moderné). Ich štýl určovali čisté línie, precízne tvary a farby – pastelové odtiene 50. rokov boli preč, geometrické vzory žiarili jasne a sýto. Do módy prišiel aj androgýnny vzhľad a spoločné oblečenie pre mužov a ženy (unisex).

Tvárou mini módy sa stala legendárna Twiggy.

„Mini“ podľa auta

Názov pre krátku sukňu „mini“ si Quantová vybrala podľa vtedajšieho automobilového hitu, ktorý brázdil britské cesty. Spojením dvoch legiend – miniautomobilu a minisukne – sa potom stalo vozidlo Designer: autogram Mary Quantovej zdobil predné sedadlá vozidla, ktoré sa predávalo len v čiernej a bielej. Predný znak znázorňoval firemné logo návrhárky.

Keď si absolventka výtvarného umenia na Goldsmithovej akadémii v Londýne Quantová (narodená 11. februára 1934 v anglickom Kente) otvorila v roku 1955 svoj ​​prvý butik na King ‚Road nazvaný Bazaar, svoje modely šila sama a pre látky si chodila do luxusného obchodného domu Harrods. V malom butiku sa predávali za sprievodu hudby.


Mohlo by vás zaujať: Aj v osemdesiatke očarujúca: Legenda vizážistiek prezradila recept na krásu


Predávala šaty aj pyžamá

Po bláznivých pyžamách ponúkla jednoduché lacné šaty bez rukávov, zásterové a puzdrové šaty, ktorých dĺžka sa krátila. Správna minisukňa mala mať dĺžku asi 15 až 18 centimetrov nad kolená.

Ako zaujímavý akcent vnímala návrhárka zdrhovadlo a už v roku 1960 ho dokázala využiť na jednoduchých šatách. Jej minisukne vyvolávali palcové titulky v tlači a nové veci mizli počas dňa.

V roku 1966 pre ňu pracovalo už 20 krajčírskych 20 dielní a počas siedmich rokov otvorila 150 butikov v Anglicku a 350 vo svete. Odporcovia ju obviňovali, že núti mužov k tomu, aby znásilňovali ženy. Ich protesty im však neboli nič platné, samotná britská kráľovná Alžbeta jej totiž udelila Rád britského impéria za export. Koncom minulého tisícročia Quantová založila webové stránky a začala exportovať do Japonska, predovšetkým dekoratívnu kozmetiku.

Minišaty sa v 60. rokoch stali vhodnými aj na svadbu.

Trendy aj v ČSR

Do Čiech vtrhla minimóda vzápätí po svojom objavení a miestne slečny prepadli minisukniam medzi prvými na svete – tiež vďaka vtedajšej uvoľnenej atmosfére. „V ČSR mala na konci 60. rokov mini každá druhá baba,“ spomína módna historička Jana Máchalová. Eva Pilarová ku kratučkým sukniam nosila vysoké čižmy, Miluše Voborníková so Zuzanou Burianovou zase sieťované pančuchy. „Páni Suchý a Šlitr si v Semafore na minisukne potrpeli,“ spomína Voborníková.


Vybrané príbehy si prečítajte aj v novej knižke 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás. Kúpiť si ju môžete aj na Martinus.sk prípadne v ďalších kníhkupectvách.

Zdroj: wikipedia.org/Jac. de Nijs / Anefo, wikipedia.org/Jac. de Nijs / Anefo, flickr/Jemsweb Emily Walker, SITA, Zora, ČTK
Odporúčame