Bad Ischl našimi očami: Čarovné mestečko sa onedlho zhostí dôležitej úlohy

Bad Ischl

Bad Ischl sa budúci rok stane Európskym hlavným mestom kultúry (Zdroj: Plnielanu.sk/Zuzana)

Rakúska obec Bad Ischl leží na brehu azúrovej rieky Traun obklopená horami a chladivými jazerami Horného Rakúska. V minulosti dostal Bad Ischl prezývku „letná Viedeň“, keďže na leto sa sem sťahoval cisársky dvor, umelci aj celá viedenská smotánka, aby sa nadýchali sviežeho vzduchu obohateného o soľ z neďalekých baní.

Rozkvitnuté parky, riečna promenáda Esplanade pod alejami stromov, Trinkhalle s kolonádou, slávna cukráreň Zauner (1832), ktorá piekla sladkosti pre cisársky dvor alebo kúpele EuroTherme, ktoré využívajú liečivú silu soli – to všetko sa oplatí objaviť pomalým krokom. Snáď najväčším lákadlom je Kaiservilla, svadobný dar rodičov Františka Jozefa I, v ktorej neskôr cisár so Sissi trávil každučké leto vyše 60 rokov. Kuriozitou je, že horné poschodie dodnes obývajú priami potomkovia Habsburgovcov.

Ako by toho nebolo dosť, Bad Ischl a Soľná komora (Salzkammergut), v ktorej leží, sa budúci rok spolu zhostia titulu Európske hlavné mesto kultúry. Je to prvýkrát v dejinách, kedy tento titul získala celá oblasť s 23 obcami vrátane rozprávkového Hallstatu, keramikou presláveného Gmundenu či Ebensee s temnou minulosťou. Titul sľubuje, že všetky miesta budú celoročne nabité skvelým programom.

Skutočným lákadlom je výstava Die Reise der Bilder, ktorá prinesie na jedno miesto vzácne obrazy ukradnuté Hitlerom a následne zachránené miestnymi baníkmi. V roku 2024 bude zrekonštruovaná aj vila Franza Lehára (Lehár villa), ktorý v Bad Ischli zložil 30 operiet. Centrum Hand.Werk.Haus v obci Bad Goisern zase prepojí remeslo s umením (rezidencie SCALA), prázdne železničné stanice oživia výstavy a orchestre budú koncertovať aj v salinách. O dôvod viac vydať sa na výlet.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame