Balzam pre telo aj dušu: Bozkávať sa naozaj oplatí

Pár

thinkstockphotos.com

Bozkávanie sa neraz postupom času zo vzťahu vytráca. Pritom ide o jednu z jeho dôležitých súčastí. Vzbudzuje v manželoch pocit spolupatričonosti, istoty, ale aj lásky a erotiky. Vedci sa zhodujú, že táto činnosť má množstvo benefitov tak pre telo, ako aj pre psychiku človeka. Zistite, prečo sa bozkávať naozaj oplatí!

Pre lepšiu imunitu aj proti cholesterolu

Nielen potešenie prináša človeku bozkávanie. Podľa vedcov tiež posilňuje imunitný systém, aktivuje krvný obeh a vyrovnáva hladinu cholesterolu. Tiež sa pri ňom údajne spáli 12 kalórií, ak je ovšem bozk správne vykonaný. Tvrdí to španielska rozhlasová stanica Cadena Ser, ktorá pri príležitosti Medzinárodného dňa bozku priniesla vedecké zdôvodnenie toho, prečo je bozkávanie dobré pre zdravie.

Tvárová gymnastika

Pri bozkávaní, pri ktorom sa okrem iného aktivuje 36 tvárových svalov, dochádza k množstvu neurochemických reakcií. Aktivuje sa hipokampus, teda časť mozgu, ktorá hrá úlohu pri krátkodobom uchovávaní informácií. Takže bozkávaním si zlepšujeme pamäť.


Mohlo by vás zaujať: Bozky v manželstve: Nezabúdate na ne?


Zaručí dobrú náladu, šťastie aj túžbu

Bozk uvoľňuje neuroprenášače, napríklad dopamín, ktorý spôsobuje, že máme príjemné pocity. Ďalej sa do krvného obehu dostáva oxytocín, takzvaný hormón lásky, ktorý upevňuje náš vzťah s daným človekom, či testosterón, ktorý zvyšuje sexuálny apetít. Pri bozku sa uvoľňuje aj serotonín, ktorého nedostatok vyvoláva zmeny nálad, depresiu či poruchy spánku a podráždenosť.

Potrpia si naň viac ženy

Niektoré štúdie ukázali, že bozkávanie je dôležitejšie pre ženy než pre mužov. Vedci to vysvetľujú tým, že ženy majú viac nervových zakončení a sú schopné uvoľňovať viac oxytocínu a dopamínu.


Mohlo by vás zaujať: Ste v strese? Doprajte si častejšie sex, radia vedci!


Výmena baktérií

Odporcovia bozkávania argumentujú tým, že pri desaťsekundovom bozku si pár vymení v priemere 80 miliónov baktérií. Väčšinou ide ale o druhy baktérií, ktoré tvoria bežnú súčasť ústnej flóry.


Ako často sa bozkávate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Cadena Ser, ČTK
Odporúčame