Raketa s logom Be Lenka odmieta pristáť: K barefoot obuvi pridáva aj kolekciu oblečenia

Slovenská barefootová značka Be Lenka

Slovenská barefootová značka Be Lenka (Zdroj: Be Lenka)

Slovenská barefootová značka Be Lenka zaznamenala v posledných dvoch rokoch progres, aký sa v našich končinách len tak nevidí. Tento príbeh je o to zaujímavejší, že Be Lenka prerazila s niečím, čo nebola stávka na istotu.

Všetko to začalo predajom ergonomických nosičov pre deti. Netrvalo dlho a k zdravej forme nosenia sa pridala zdravá obuv imitujúca chôdzu naboso. Boli dni, kedy zakladatelia čelili nechápavým pohľadom, a dokonca aj posmeškom. Pokračovali však ďalej a boli presvedčení o tom, že barefoot nie je len pokus o podnikanie, ale dokážu prinášať ľuďom topánky s pridanou hodnotou. Akoby to bolo včera, kedy CEO a majiteľ firmy Be Lenka Juraj Fehervari a hŕstka kolegov čelili „náporu“ prvej desiatky objednávok v jediný deň, zo skromných priestorov, ktoré dnes už len vyvolávajú úsmev na tvári.

Expanzia do celého sveta

Päť nasledujúcich rokov vstrebalo nespočetné množstvo míľnikov, ktoré posunuli Be Lenku na ďalší level a urobili z nej meno, ktoré pozná celý barefootový svet. Dnes to nie je desať objednávok, ale celé stovky. Tie už neputujú len na Slovensko či do susedného Česka, ale „cestujú“ doslova do celého sveta. Firma sídliaca v Žiline aktuálne posiela svoje objednávky do viac než 70 krajín sveta a pýši sa tržbami, ktoré vlani presiahli 13,5 milióna eur.

Dlhodobo ju teší záujem Nemcov, Francúzov, ale aj nových krajín vrátane USA! Výsledkom snahy a zdravého biznisu sú viaceré významné ocenenia. Nedávno si Juraj Fehervari odniesol prestížny titul EY Podnikateľ roka 2022 udeľovaný spoločnosťou Ernst & Young Global Limited.

Prečo sa jej tak darí? Čo stojí za pozadím tohto úspechu? „Základom je dobrý produkt a marketingová komunikácia, ktorá len opisuje realitu a nevymýšľa niečo nereálne. Toto všetko sa nám darí vďaka zapálenému tímu, ktorý toto všetko realizuje priamo zo Žiliny,“ vysvetľuje Peter Brezani, COO Be Lenka.

Juraj Fehervari s obuvou Be Lenka
Juraj Fehervari, CEO a majiteľ Be Lenka (Zdroj: Be Lenka)

Otvorení inováciám a novým nápadom

Veľké plány so sebou prinášajú aj veľké výzvy. Be Lenka ich v drvivej väčšine prípadov rieši svojimi vlastnými zamestnancami a má samostatne fungujúce tímy – produkčný, marketingový, veľkoobchodný, logistický a má vlastný zákaznícky servis. Každý z tímov má na starosti svoje vlastné projekty, ale sú aj také, pri ktorých navzájom intenzívne komunikujú a hľadajú priestor na zlepšenie. Práve tieto spolupráce sú základným stavebným kameňom rastu firmy. Spolupráci, inováciám a novým prístupom sú v Be Lenke otvorení aj v ďalších oblastiach.

Vlani firma uskutočnila skenovanie chodidiel na Univerzite Palackého v Olomouci. Na pôde univerzity sa venujú výskumu pohybu a funkcii ľudského tela. Pomocou meraní a 3D skenov chodidiel je možné vytvoriť model priemernej ľudskej nohy. Inými slovami, vedecké informácie pomáhajú pri vývoji ideálneho obuvníckeho kopyta, na základe ktorého vyrába Be Lenka svoje nové modely barefoot topánok. Práve správne anatomicky tvarovaná obuv výrazne pomáha či už deťom alebo dospelým osvojiť si návyky správneho došľapu a držania tela.

Be Lenka sa môže pochváliť tým, že napriek rôznym lákadlám z lacnejších krajín stále dbá aj na ručnú výrobu, kontrolu detailov a stále je schopná vyrábať všetky svoje produkty v Európe. Okrem Slovenska, Česka a Portugalska spolupracuje najnovšie aj s výrobňami v Taliansku. „Chceme mať kontrolu nad celou výrobou a udržať kvalitu. Okrem toho to má aj ekologický aspekt,“ dopĺňa Peter Brezani, ktorý vo firme pôsobí prakticky od úplného začiatku a ešte intenzívnejšie vníma dôležitosť budovania značky na silných základoch.

Výskum a vývoj
Výskum a vývoj (Zdroj: Be Lenka)

Bez čoho sa barefoot nezaobíde?

Takéto topánky majú dostatočný priestor pre prsty, čiže špičku v ktorej vás netlačia prsty. Okrem toho na nich nenájdete žiadny podpätok. Filozofia barefoot hlása nulový sklon medzi špičkou a pätou, čo zlepšuje držanie tela, núti pracovať klenbu chodidla a zapája aj také svaly, o ktorých majiteľ obuvi možno ani netušil.

Be Lenka barefoot obuv má navyše stimulačnú podošvu, ktorá je maximálne flexibilná, vďaka čomu umožňuje kontakt s povrchom do takej miery, aká je človeku príjemná. Človek tak lepšie precíti svoje kroky a naviac aktivuje aj nervové zakončenia. Poslednou ingredienciou barefootu sú flexibilné materiály, ktoré umožnia chodidlu slobodný pohyb do všetkých smerov.

Pohodlná obuv Be Lenka
Pohodlná obuv Be Lenka (Zdroj: Be Lenka)

Módna kolekcia oblečenia v štýle smart casual

Be Lenka chystá ďalšiu obrovskú novinku. K ergonomickým nosičom, topánkam Be Lenka a Barebarics už čoskoro pribudne nová módna kolekcia pod označením Be Lenka Fashion. Celá sa nesie v duchu smart casual, čiže poteší všetkých, ktorí sa v práci i vo voľnom čase chcú cítiť reprezentatívne, elegantne a súčasne ostať v maximálnom možno pohodlí.

Práve komfort a dôraz na dizajn už onedlho nájdete v tričkách, šatách, košeliach, nohaviciach či mikinách od Be Lenka. Cieľom bolo vytvoriť módne kúsky do kapsulového šatníka. Jeho princíp spočíva v prepojení univerzálnych, nadčasových a minimalistických kúskov, ktoré vieme medzi sebou ľubovoľne kombinovať.

„Ono to nie je o produktoch, ale o tom, že chceme chodiť pohodlne a prirodzene, že rozvíjame tému kontaktného rodičovstva či udržateľného obliekania. Čiže robíme to pre seba, pre náš životný štýl a podľa našich hodnôt. Mimochodom, práve hodnoty sú to, čo nás vo firme spája a drží nastavenie tým správnym smerom,“ dodáva Peter Brezani.

Zdroj: PR článok
Odporúčame