Máte otázky o strave či chudnutí? Opýtajte sa našej výživovej poradkyne

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Určite ste si všimli rubriku „Odpovedá výživová poradkyňa“. Pripravuje ju pre vás výživová poradkyňa Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike venuje už niekoľko rokov a v dnešnom článku sa vám predstaví bližšie. Zároveň by sme vás radi vyzvali, ak máte akékoľvek otázky alebo vás niečo z oblasti výživy či chudnutia už dlhšie trápi, pýtajte sa. Pani Miroslava vám s radosťou odpovie aj na zložitejšie témy. Svoje otázky zasielajte na plnielanu@plnielanu.sk

Krátko po dvadsiatke som s hlbokou vďačnosťou, ale aj pokorou v srdci vyslovila želanie, že v budúcnosti chcem pomáhať dievčatám a ženám s poruchami príjmu potravy, ľuďom s nadváhou, obezitou či rôznymi zdravotnými problémami v tom, aby začali mať samých seba skutočne radi a zdravšie sa stravovali. Zdravá sebaláska je totiž i o tom, čo si dávame na tanier. Bolo to prianie, ktoré vychádzalo z mojich vlastných skúseností a zrejme malo byť aj formou poďakovania tým, ktorí v tom období pomohli mne.

Vtedy som však o zdravej výžive až tak veľa nevedela. Pracovala som v stavebnej firme na obchodnom úseku, bežne sa stravovala v reštauráciách a jedla klasické „menúčka“, ktoré som vylepšovala miskou zeleninového šalátu. Napriek viacerým pozitívnym zmenám v jedálničku som bola stále závislá na sladkostiach.

V mojom srdci sa čoraz naliehavejšie ozývala túžba robiť niečo, čo ma bude vnútorne napĺňať. Hľadala som… V jeden deň, po prečítaní blogu mamičky, ktorá sa začala venovať písaniu na rodičovskej dovolenke a do práce sa už nevrátila, pretože sa tým dokázala uživiť, som si povedala, že to skúsim aj ja. Začala som písať popri práci, neskôr dala výpoveď a osamostatnila sa.

Mojou vášňou sa stal zdravý životný štýl – nabehla som na pravidelné cvičenie, zdravú stravu a usilovala sa o pozitívnejšie myslenie. Aj v rámci písania článkov som preferovala práve tieto oblasti. Pri ich tvorbe som spolupracovala s mnohými odborníkmi na výživu, fitnes trénermi, lekármi, psychológmi či koučmi. To znamená, že som sa stretla aj s rozličnými názormi na výživu. Po čase som nadobudla pocit, že všetky nadobudnuté vedomosti z oblasti stravovania si potrebujem vhodným spôsobom „upratať“.

Pustila som sa do hľadania vhodného kurzu o výžive, ktorý by mi pomohol pozrieť sa na stravu objektívnym spôsobom. Nešlo mi o získanie certifikátu, ale o skutočné vzdelávanie sa a hlavne relevantné informácie. V tom období som na Slovensku takýto kurz nenašla, preto som sa rozhodla pre 6-mesačný kurz PORADCE PRO VÝŽIVU A SUPLEMENTACI v rozsahu 484 vyučovacích hodín v Českej republike, ktorý vedie skúsený odborník na výživu Mgr. Martin Jelínek. Následne som absolvovala kurz AKO SA ZBAVIŤ ZÁVISLOSTI NA SLADKOM.

Vďaka tomuto kurzu som sa na výživu začala pozerať holisticky, teda komplexne. To značí, že jedálniček musí byť vždy zostavený na mieru – je potrebné zohľadniť nielen príjem kalórií a makroživín, ale aj krvnú skupinu, zdravotné ťažkosti, termický efekt či acidobázické pôsobenie potravín.

Každý z nás je iný. To, čo vyhovuje jednému, nemusí sedieť ďalšiemu. Azda najdôležitejšie zo všetkého je počúvať svoje telo a neprehliadať signály, ktoré nám dáva. Zároveň žiť život podľa seba a nebáť sa ísť za svojimi snami, čo však vyžaduje vystúpenie zo zóny komfortu, ktoré je často nepríjemné. Ako hovorí MUDr. Hnízdil: „Choroba je informácia o tom, aký človek je, akým spôsobom a v akých podmienkach žije. Informácia o tom, že vo svojom živote robí nejakú chybu.“

V neposlednom rade si myslím, že pri zostavovaní jedálnička sú nevyhnutné vedomosti, ale namieste je zapojiť aj zdravý sedliacky rozum. Za dôležité pokladám aj to, aby zdravá strava bola chutná, aby sa človek cítil fyzicky a aj psychicky v pohode. Jednoducho proces chudnutia či zmeny životného štýlu musí človeka baviť, nie stresovať.

Som presvedčená o tom, že ak chce byť človek skutočne dobrým výživovým poradcom, musí sa neustále vzdelávať. Nie je to o absolvovaní jedného či dvoch víkendových kurzov. Mojím cieľom je ročne absolvovať minimálne dva kurzy z oblasti výživy alebo psychológie (aktuálne som stále na rodičovskej „dovolenke“, takže mám mierny sklz, lebo mojou prioritou je rodina), ale vedomosti si priebežne dopĺňam inými formami – literatúrou, sledovaním výsledkov aktuálnych vedeckých štúdií a, samozrejme, ako redaktorka spolupracujem aj naďalej s odborníkmi.

Zaujímavé je, že na túžbu pomáhať ľuďom so zdravým stravovaním, som si spomenula až nedávno. Vlastne mi ju pripomenula moja mama. V tom období som dostala aj ponuku odpovedať na otázky čitateľov vo výživovej poradni, ktorú som prijala. Povedala som si, že ak moja odpoveď pomôže čo i len jednému človeku, má to význam. Zároveň to spája dve veci, ktoré milujem – písanie a zdravú výživu.

Som presvedčená o tom, že zmena životného štýlu dokáže naozaj pomôcť – zdravá a vyvážená strava, pravidelný pohyb, dostatočný spánok, kvalitný pitný režim a nesmie chýbať pozitívne myslenie.

Ak teda potrebujete nakopnúť k zdravšiemu stravovaniu, a tým pádom aj k šťastnejšiemu životu, pretože sme to, čo jeme, napíšte mi. Rada vám odpoviem.

S úctou,
Mirka

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame