4 často prehliadané veci, ktoré znamenajú koniec vzťahu: Máte dôvod na obavy?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Vo vzťahu sa po rokoch môže objaviť viacero nenápadných prasklín. Trápia vás narastajúce partnerské nezhody a prehlbujúce sa rozdiely? Podľa amerického vzťahového psychológa a emeritného profesora Johna Gottmana, možno identifikovať 4 jazdcov apokalypsy. Táto metafora na Nový zákon opisuje 4 komunikačné problémy, ktoré predpovedajú koniec vzťahu a ak sa spoja, štatistiky sú neúprosné. Až v 93 % sa manželstvo skončí rozvodom.

1. Kritika

Prvým vážnym problémom môže byť častá kritika a sťažovanie sa na správanie partnera. Typické je tvrdé vyjadrovanie nespokojnosti („Si lenivý!“…“Tráviš veľa času s kamarátmi!“) Je lepšie, ak v komunikácii dokážete problém pomenovať cez svoje očakávania alebo potreby a neútočíte priamo na partnera. Skúste viac hovoriť JA, miesto pravidelného používania TY, napríklad: „Potešilo by ma, ak by si mi doma viac pomohol“… „Myslím, že spolu trávime málo času“. Poukážte na problémové správanie bez toho, aby ste celú vinu hodili na partnera. Pri opakovaných výčitkách sa inak bude cítiť napadnutý, odmietaný a stratí motiváciu na pozitívnu zmenu.

2. Prehnaná obrana

V nadväznosti na opakujúcu sa kritiku môže na seba kritizovaný partner prevziať rolu večne sa vyhovárajúceho človeka. Čokoľvek sa udeje, berie váš partner ľahkovážne, s ľahostajnosťou a nezáleží mu na dôsledkoch. Bez snahy prechádza do obrany a preberá úlohu obete. „Nezavolal som rodičom, mal som veľa práce a ty si mi to mohla pripomenúť alebo urobiť za mňa“. Čoraz viac nadobúdate pocit, že nechce byť súčasťou vzťahu, pretože nevie prijať zodpovednosť a dokonca začne vinu hádzať na vás.


Mohlo by vás zaujať: Nevera ničí aj dlhoročné manželstvá: Dá sa odpustiť alebo je dôvodom na rozvod?


3. Pohŕdanie

Očividné prejavy neúcty voči partnerovi predstavujú skutočné ohrozenie stability vzťahu. Nejde len o posmešné slová, nevhodné uťahovanie, či znevažovanie názorov pred známymi. O tom, že nerešpektujete svojho partnera hovorí aj reč tela – zvláštne úškrny, krútenie očami, obranné postoje s prekríženými rukami. „Mám na starosti prácu, deti, domácnosť a ty si tu pokojne ležíš pred televízorom. Nepotrebujem sa starať o ďalšie dieťa!” Čo myslíte – ak muž z gauča hneď vstane a začne pomáhať, prejde ženu jej pasívna agresivita?

4. Stavanie múrov

Ide o najškodlivejšieho jazdca, ktorý je sumarizáciou prvých troch. Jeho jasným signálom je úplný nezáujem zo strany partnera. Môžete kričať, vyčítať, kritizovať, prehovárať – medzi vami stojí múr, ktorý ochromil váš vzťah. Stavanie múrov je prítomné aj v pôvodne menej vážnych hádkach, kedy miesto rýchleho vyriešenia jednej záležitosti, vytiahnete niekoľko starých „kameňov úrazu“ a hádka nemá konca. Partner zareaguje ignoráciou a ukončením akejkoľvek debaty. Obnoviť normálnu komunikáciu bude o dosť ťažšie.


Mohlo by vás zaujať: Toto je 6 vecí, ktoré hľadajú ženy v stabilnom vzťahu: Doplnili by ste niečo?


Dá sa vzťah zachrániť?

John Gottman ponúka riešenie pre všetky páry, ktoré chcú svoj vzťah zachrániť. Mnohé problémy sa totiž dajú zvládnuť aj zdravým spôsobom.

1. Ak chcete zmierniť kritizovanie, osvojte si vyjadrovanie zamerané na svoje pocity, cez ktoré sprostredkujete svoje očakávania – „Ja cítim, že…“ , „Potreboval/a by som, aby…“, „Myslím, že by sme mohli…“

2. Proti pohŕdaniu je najlepším liekom budovanie rešpektu a ocenenie partnerových kvalít. Isto sa nejaké nájdu, spomeňte si, prečo ste sa pred rokmi zaľúbili!

3. Protijedom na sústavnú obranu je prevzatie zodpovednosti a pripustenie si svojej úlohy v konflikte.

4. Na stavanie múrov najlepšie funguje upokojenie. Zastavte emocionálny tlak, na chvíľu opustite miestnosť, domácnosť. Upravia sa fyziologické pochody (napríklad zníži tep), vyjasní myseľ a určite nájdete aj lepšie slová.

Ak budete chcieť záchranu obaja a dokážete k sebe navzájom nájsť cestu, vzťah má šancu na znovuzrodenie. Partnerská komunikácia vyžaduje snahu chápať jeden druhého. Vyskúšajte to tento krát inak, malý návod máte. Možno už chápete správanie svojho partnera lepšie.


Čo pomohlo vzťah zachrániť vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame