Problém s vybočenými palcami? Chôdza naboso vám môže pomôcť

Pán v topánkach

Chôdza naboso vám môže pomôcť pri problémoch s vybočenými palcami (Zdroj: Be Lenka)

Zamysleli ste sa niekedy nad tým aké topánky nosili ľudia v dávnej minulosti? Naši predkovia chodili ako im bolo dané od prírody. Úplne naboso. Pri chôdzi naboso zapájate všetky svaly chodidla a celá noha pracuje úplne prirodzene. Pevnou chôdzou a riadnym došľapom nohy na zem človek prirodzene chodí tak ako by mal a podporuje tým aj správne držanie tela.

Vývojom spoločnosti sa menili aj obúvacie návyky. Topánky sa stali súčasťou módneho priemyslu a veľa topánok nemajú nič spoločné so zdravým chodením.

(Zdroj: Be Lenka)

Slovenská firma tento problém však rieši a mení zlé obúvacie návyky po celom svete. Be Lenka, ktorá vo svojich začiatkoch vyrábala detské nosiče, do svojho portfólia pridala barefootovú obuv. Zakladatelia firmy, paralympionička Lenka Cenigová a Juraj Fehervari, sú presvedčení, že predávajú produkt, ktorý dokáže ľuďom pomôcť.

Aby ste predišli nesprávnej chôdzi, je potrebné zapájať celé jadro tela. Pri rovnakej dĺžke krokov sú telesné partie zaťažované rovnomerne a nedochádza tak k jednostrannému zaťaženiu pohybového aparátu. Dlhodobé preťažovanie chodidiel v nesprávnej a nekvalitnej obuvi môže viesť až ku vzniku artritídy a bolesti kolien. Najmä pokiaľ trápime nohy dlhodobým nosením extra vysokých podpätkov.

Je potrebné dbať na správny výber obuvi, pretože nevhodná obuv neposkytuje nohám dostatočnú oporu a stabilitu. V dobrých topánkach zájdete ďalej, a preto barefootové topánky môžu byť pre vás riešením. Podrážka je veľmi ohybná a flexibilná s 4 mm podrážkou, ktorá zabezpečuje chodidlám kontakt s povrchom.

Široká špička topánok zabezpečuje, že prsty sa na seba netlačia a majú dostatok priestoru na voľný pohyb a nevznikajú tak deformácie ako sú vybočené palce. Táto deformácia vzniká pri zmene stavby chodidla, a to napríklad nevhodnou obuvou alebo preťažovaním.  Ak má vaše chodidlo predispozície k vytvoreniu vybočených palcov, stále tomu môžete zabrániť vhodnou obuvou.

(Zdroj: Be Lenka)

Be Lenka chce priblížiť tento štýl obúvania širokej verejnosti. V ponuke produktov nájdete voľnočasovú a mestskú obuv. Súčasťou portfólia sú aj sezónne produkty ako sú sandále, čižmy, a takisto aj vegánske kúsky.

Najnovšími produktmi by radi oslovili aj tínedžerov a novinkou je aj trailová obuv vhodná na ľahkú turistiku.

(Zdroj: Be Lenka)

Ako si vybrať topánky správne? Prvým krokom je zmeranie dĺžky a šírky chodidla (pozrite si návod ako si zmerať chodidlo). Nameranú veľkosť chodidla si porovnajte s veľkostnou tabuľkou pri konkrétnom produkte. K nameranej dĺžke pripočítajte nadmerok 0,5-1 cm. Je veľmi dôležité postupovať správne pri meraní chodidla, pretože pri malom nadmerku môžu nohy narážať do špičky topánky.

Celá výroba je sústredená lokálne na slovenskom a českom trhu, kde udržiavajú 150-ročnú obuvnícku tradíciu v Strednej Európe.  Tím Be Lenka tvoria dizajnéri a konštruktéri, ktorí dbajú na každý detail a topánky sú vyrábané ručne z tých najkvalitnejších materiálov.

Cez nesporné benefity barefootu ponúkajú svoje prémiové topánky svetu. Aktuálne predávajú do viac ako 60 krajín sveta.

Momentálne pracujú aj na konceptoch veľmi blízkych Be Lenke, ktorými sa chcú priblížiť mladšej generácii. Projekt by mali predstaviť začiatkom budúceho kalendárneho roka, ktorého súčasťou sú aj nové kamenné predajne na Slovensku a v Česku.

Ich cieľom je stať jednotkou v barefoot obuvi na svete. S takým veľkým rastom si však uvedomujú aj environmentálnu stopu, ktorú po sebe zanechávajú. Preto by raz chceli vyrábať topánky, ktoré po vynosení môžete ekologicky skompostovať.

(Zdroj: Be Lenka)

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: PR článok, Be Lenka
Odporúčame