Zdravé chodidlá: Obuv by mala prinášať voľnosť, vysvetľuje fyzioterapeut

Obuv by mala prinášať voľnosť

Obuv by mala prinášať voľnosť (Zdroj: Be Lenka)

Aj vy občas zažívate nesmiernu úľavu, keď si po celom dni vyzujete topánky? Tento príjemný pocit, ktorý poznáme azda všetci, si môžete v barefootovej obuvi užívať počas celého dňa. Topánky totiž nemusia mať len úzku špičku, tvrdú a hrubú podrážku či vyvýšený podpätok. Barefootová obuv rešpektuje tvar a potreby vášho chodidla. Vaše prsty v nej namiesto stiesnenia zažijú pocit slobody. Pri chôdzi v barefoot obuvi sa stimulujú nervové zakončenia na chodidle, zlepšuje sa držanie tela, koordinácia, balans a dokonca sa zlepšuje aj nálada.

Barefoot topánky – zdravé chodidlá si zaslúži každý

Ešte pár rokov dozadu si ľudia pod barefootovou obuvou predstavili široké topánky. Aké široké vlastne sú? Nuž, sú len také široké, aká široké sú vaše chodidlá. Existuje totiž len jeden správny tvar topánky – taký, ktorý kopíruje anatomický tvar chodidla. Tvar rešpektujúci chodidlo je teda prvým základným atribútom barefootovej obuvi. 

Prečo je dostatok priestoru v špičke topánky taký dôležitý vysvetľuje aj renomovaný fyzioterapeut so 17-ročnou praxou Branislav Mišovič. „Obuv by mala prinášať voľnosť a dostatok priestoru pre prsty na nohách, pohodlie pre ohyb pozdĺžnej, či priečnej klenby. To podporí propriocepciu, čiže uvedomenie si chodidla v kontakte s povrchom, po ktorom kráčame. Vtedy sa chodidlo prirodzene posilňuje,“ vysvetľuje fyzioterapeut Branislav Mišovič. Táto odpoveď vysvetľuje aj to, prečo barefoot obuv nemá špeciálne stielky na podporu klenby.

Okrem dostatočného priestoru pre prsty hrá dôležitú úlohu aj nulový sklon topánok. To znamená, že špička i päta topánok sú v jednej rovine, bez akéhokoľvek podpätku. Nulový sklon tak prispieva k lepšiemu držaniu tela a pôsobí ako prevencia k problémom s chrbticou, bedrami či balansom.

Pokiaľ hovoríme o barefoote, esenciálnou súčasťou je aj stimulačná podrážka, ktorá pri každom vašom kroku aktivuje nervové zakončenia. Masáž reflexných bodov má mimoriadny vplyv nielen na fyzickú, ale aj psychickú kondíciu ľudí nosiacich barefootovú obuv. Podošva je tenká, no len do takej miery, aby sa vám stále kráčalo príjemne .

Barefoot obuv je tiež ľahká a flexibilná. Nízka váha pomáha predchádzať únave nôh, ohybné materiály dopomáhajú chodidlám pracovať prirodzene. Jednoducho povedané, kvalitnú barefootovú topánku viete jednoducho zrolovať do guličky. Chodidlá v takýchto topánkach nie sú ničím obmedzované vo svojom pohybe a prirodzene sa posilňujú. 

Porovnanie
Porovnanie (Zdroj: Be Lenka)

Deformity chodidiel, ktoré môžu byť následkom nesprávnej obuvi

Predstavte si, čo môže spôsobiť diskomfort spôsobený úzkou špičkou vašich bežných topánok počas niekoľkých mesiacov, prípadne rokov. Výsledkom neustáleho stlačenia prstov sú rôzne deformity chodidla. Typickým príkladom je hallux valgus, u nás známy aj ako vbočený palec.

Ide nielen o kozmetický problém, ktorý ľuďom znepríjemňuje chôdzu. Veľký palec nesmeruje rovno dopredu, ale neprirodzene sa vtáča smerom k ďalším prstom.

„Obuv podľa toho, ako je tvarovaná, nám už od útleho veku tvaruje chodidlo. Od momentu kedy začneme dieťaťu obúvať topánočky, musíme sa zamyslieť, akú obuv zvolíme, aby sa chodidlo prirodzene rozvíjalo. Čiže obuv nám ovplyvní držanie chodidla, jeho nášľap, a tým sa ovplyvní po fyziologickej stránke i samotné držanie tela. Nesprávne držanie tela má za následok mnoho fyziologických zmien. Spomeniem napríklad spadnutú priečnu alebo pozdĺžnu klenbu chodidla, či vybočenie palca na chodidle,“ dodáva fyzioterapeut.

Nosením správnej obuvi sa dá predísť mnohým zdravotným ťažkostiam, ktoré stoja omnoho viac peňazí než pár kvalitných barefoot topánok

Barefoot obuv vs. klasická obuv
Barefoot obuv vs. klasická obuv (Zdroj: Be Lenka)

Barefoot topánky zo Slovenska

Vedeli ste, že kvalitná ručne robená barefoot obuv vzniká aj na Slovensku? Žilinská firma Be Lenka mení pohybové a obúvacie návyky ľudí po celom svete a v posledných rokoch sa zaradila medzi najrýchlejšie rastúce barefoot značky vo svete. Po piatich rokoch od svojho vzniku má v ponuke viac než 43 kolekcií a 180 modelov pre malých i veľkých, pre dámy i pánov. Od elegantných topánok, tenisiek, balerínok, cez čižmy či zateplené topánky s merino vlnou, ktoré putujú do viac než 60 krajín sveta.

Aké sú Be Lenka barefoot topánky? Ultra ľahké, maximálne ohybné a flexibilné, s tenkou podrážkou, ktorá vám umožní kontakt s povrchom, po ktorom kráčate. Topánky sú vyrábané z prémiovej kože a vybrané zimné modely sú zateplené Merino vlnou. Vznikajú v srdci Európy s dôrazom na kvalitu a obuvnícku tradíciu s použitím čo najlokálnejších a ekologických surovín.

Úspech nielen doma, ale aj v zahraničí si vyžaduje objavovať neustále nové možnosti a inovácie. Be Lenka napríklad spolupracuje s odborníkmi z Univerzity Palackého v Olomouci. Tamojšia Fakulta telesnej kultúry disponuje modernou technológiou v biomechanickom laboratóriu, ktorá sa venuje nielen motorike vo všeobecnosti, ale kladie dôraz aj na skúmanie chodidiel. Vďaka získaným 3D skenom  tak Be Lenka vyrába obuv, ktorá čo najpresnejšie zohľadňuje anatómiu a funkcie ľudského chodidla.

Zimné modely s pravou merino vlnou

V barefoot pohodlí môžete kráčať aj počas zimných mesiacov. Modely Be Lenka majú aj z tohto dôvodu špeciálnu membránu a napríklad stielky s hliníkovou fóliou. Aby toho nebolo málo, podšívku pri niektorých modeloch tvorí merino vlna či ovčia kožušina, ktorá disponuje skvelými termoregulačnými vlastnosťami. Nielen že udržiava nohu v teple, ale v prípade nadmernej vlhkosti sa vďaka absorpčným schopnostiam popasuje i s týmto problémom. 

Be Lenka je jasným príkladom toho, že ak sa niečo robí naozaj s vášňou, ak sa poskladá tím, neustále hľadajúci nové možnosti a načúvajúci spätnej väzbe zákazníkov, aj v malom meste sa môžu dosiahnuť svetové výsledky.

Obujte si pohodlie – vyskúšajte barefoot

Polaris Brown
Polaris Brown (Zdroj: Be Lenka)
Zdroj: PR článok
Odporúčame