Bavte sa a chudnite: Vyformujte si postavu zumbou!

zumba

SITA

Máte pocit, že klasické fitnes cvičenie a aerobik vás čochvíľa unudí na smrť? Či ste v spaľovaní kalórií preborníčky alebo len potrebujete zhodiť zopár nalepených kíl, pohyb nemusí automaticky znamenať nutné zlo. Vyskúšajte zábavnú formu tanca, s ktorou tukovým vankúšom nedáte žiadnu šancu. Čím skôr si vyrazte na lekciu zumby!

Zumba ako moderný životný štýl

Aj keď sa tento druh športu v našich končinách už takpovediac udomácnil, ešte stále existujú dámy, ktoré celkom presne nevedia, čo si pod zumbou majú predstaviť. Tento pojem zahŕňa aeróbny pohyb s prvkami tanečných krokov za sprievodu latinsko-amerických rytmov hudby. Na hodinách zumby sa síce stretnete s konkrétnymi tanečnými zostavami, na rozdiel od aerobiku však ich cieľom nie je dokonalé napodobnenie jednotlivých krokov. Zumba je jedinečná práve v tom, že spája radosť z pohybu, energickosť, slobodu a striedavé tempo. Také, s ktorým dáte poriadne zabrať nielen svalovým partiám, ale aj svojmu srdcu. Výsledkom je tak nielen dokonalá relaxácia mysle, ale tiež krajšie tvarovaná figúra.

Pre koho je zumba určená?

Prečo je to vlastne tak, vám nikto presne nepovie. Pravda je ale taká, že na hodine zumby stretnete tínedžerky, manažérky v najlepších rokoch, mamičky po pôrode, ale aj dámy na dôchodku. Čaru tohto aeróbneho cvičenia s príchuťou latinskej Ameriky nezriedka podľahnú dokonca i muži. Nie je ich veľa, ale v tanečnej sále bývajú príjemným spestrením. Ak raz zumbe podľahnete, na ďalšiu lekciu sa budete tešiť už po skončení tej, z ktorej práve odchádzate.

Prvky, ktoré si razom osvojíte

Na prvé počutie to môže znieť odstrašujúco, no tanečné zostavy sa najčastejšie nesú v štýle salsy, merengue, reggeatonu či cumbie. Ničím výnimočným však nie je ani vrtenie zadkom v rytme country alebo hip-hopu. Fantázii totiž inštruktorky medze nekladú a zväčša sa prispôsobujú tancujúcim dámam. Nemusíte sa však báť, že by ste to nezvládli. „Ja som si najskôr myslela, že sa prepadnem od hanby. Ale po každej hodine mi to išlo lepšie a lepšie. Dnes už schovám do vrecka aj ďaleko mladšie ročníky,“ pochválila sa nám štyridsiatnička Ivona.

Na čo všetko sa treba pripraviť?

Keď už si vyhliadnete konkrétnu hodinu zumby, na premiéru si ako morálnu podporu vezmite radšej kamarátku, budete sa menej ostýchať. Cvičiť by ste mali v pohodlnom fitnes oblečení, ktoré vás neobmedzuje v pohybe, na nohy zvoľte pevné športové tenisky s mäkkou výstelkou. Samozrejmosťou by mal byť uterák a dostatok tekutín. Ak totiž budete cvičiť s maximálnym úsilím, kvapky potu na seba nenechajú dlho čakať. Našťastie, po každej skladbe nasleduje malá prestávka na vydýchanie. Nenechajte sa odradiť tým, že zo začiatku budete z jednotlivých krokov zmätené. Nájdite si miesto vpredu čo najbližšie k inštruktorke a snažte sa zapamätať si jednotlivé zostavy. Verte, že nebude trvať dlho a zdanlivo náročné kroky už za vás budú nohy tancovať samé!

Zdroj: SITA, SITA, Emma
Odporúčame