Čas prezúvania je tu: Nezabudnite na zimné pneumatiky

Pneumatika

thinkstockphotos.com

Zdá sa, že babie leto je defintívne za nami. Teploty klesajú a ak ste ešte nevymenili letné pneumatiky za zimné, je najvyšší čas. Vystavujete totiž riziku seba aj ostatných.

K vzniku dopravnej nehody môže výrazne prispieť aj podcenenie stavu vozovky a neprezuté letné pneumatiky. Odborníci z Allianz – SP tvrdia, že hneď, ako teploty klesnú pod sedem stupňov Celzia, treba pneumatiky prezuť na zimné. 

Radšej trochu skôr, ako neskoro

Zákon o cestnej premávke určuje používanie zimných pneumatík na osobné autá počas necelých piatich mesiacov. Ich používanie v zime je povinné vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. V opačnom prípade sa vodiči vystavujú riziku dopravnej nehody a pokuty od polície. Na to, aby boli nové zimné pneumatiky správne optimalizované na zimný terén, potrebujú najazdiť aspoň tristo kilometrov.


Mohlo by vás zaujať: Prezúvanie zimných pneumatík: Čo o ňom treba vedieť a kedy je naň ten pravý čas?


Zimné pneumatiky – kratšia brzdná dráha

Zimné pneumatiky sú svojím osobitným dezénom a gumenou zmesou na zimných cestách podstatne bezpečnejšie než letné, ktorých brzdná dráha na snehu a ľade je dlhšia minimálne o 20 %. Špeciálna kaučuková zmes, z ktorej sú zimné pneumatiky vyrobené, ich robí mäkšími, čo spolu so špecifickým dezénom zabezpečí podstatne lepšiu priliehavosť k vozovke.,,Už v prípade dažďa zabezpečia zimné pneumatiky podstatne kratšiu brzdnú dráhu vozidla, nehovoriac o tom, ak je vozovka pokrytá snehom, ľadom alebo súvislou vrstvou námrazy,“ hovorí Jozef Hrdý z  Allianz – Slovenskej poisťovne.

Nebezpečné aj na suchých cestách

Letné pneumatiky sú v zime nebezpečné aj na suchých cestách. Podľa odborníkov zo skupiny Allianz pri prejazde zákrutou umožní mäkká zmes zimnej pneumatiky jej miernu deformáciu, ktorá je potrebná pri prenášaní adhéznych síl medzi pneumatikou a vozovkou. Letné pneumatiky sú v dôsledku nízkej teploty príliš tvrdé, v zákrutách sa nedeformujú, a auto by sa tak kvôli tomu mohlo dostať skôr do šmyku.


Zaujímajú vás autá? Prečítajte si zaujímavé novinky a články na Autovinách


Ako sú na tom vaše pneumatiky?

Na jednoduchý test bezpečnosti zimných pneumatík stačí jediná eurová minca. ,,Vložte mincu do zárezu na pneumatike. Ak vidíte zlatý okraj mince, znamená to, že hĺbka dezénu nedosahuje predpísané minimum 4 milimetre a vaša pneumatika už nie je dostatočne bezpečná,“ radí Jozef Hrdý. Vymeniť staré zimné pneumatiky za nové sa odporúča každých šesť rokov. Po tomto čase totiž gumená zmes pneumatík stvrdne, je krehká a jej priliehavosť k vozovke sa tým výrazne zníži. Omnoho bezpečnejšie však je, ak má dezén dvojnásobnú hĺbku.


Kedy si zvyknete prezúvať pneumatiky na zimu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame