Chystáte sa do prírody? Pobyt v nej má pre vaše telo mnoho benefitov

Lesné kúpele

Lesné kúpele vás nabijú energiou (Zdroj: GettyImages)

Vôňa lesa a ticho, ktoré prerušuje len spev vtákov. Príjemné počasie nám umožňuje tráviť vonku viac času a kroky mnohých smerujú do prírody. Tí, ktorí si aspoň raz týždenne doprajú „lesný kúpeľ“, robia dobre. Potvrdzujú to aj mnohé vedecké výskumy.

Počuli ste výraz „šinrin-joku“? Ide o takzvanú lesnú terapiu, ktorej kolískou je Japonsko. Tamojšia vláda ešte v 80. rokoch minulého storočia zahrnula do oficiálnych preventívnych opatrení na zlepšenie zdravia obyvateľstva pobyt v prírode, respektíve „lesný kúpeľ“, ako znie preklad tohto cudzieho slova. Skrýva sa za ním vnímanie atmosféry prírody všetkými zmyslami.

Nejde len o les

Je zrejmé, že tou prírodou v skutočnosti nie je myslený len samotný les. Pokojne to môže byť aj posedenie na rozkvitnutej lúke, prechádzka poľnou cestou či alejou, kúpanie v potoku či vyšliapanie kopca nad mestom a pozorovanie okolia a oblohy. Dokonca ani v prípade, že to do prírody máte ďaleko, netreba zúfať. Blahodarne na nás totiž môže pôsobiť aj obyčajný mestský park. Stačí si sadnúť na lavičku, zhlboka dýchať, uprieť oči na zeleň stromov a vnímať ten pokoj, ktorý prírodné prostredie prináša.

Stačí 120 minút

Skvelou správou je, že v prírode nemusíme tráviť dlhé hodiny, aby sme pocítili jej účinky. Podľa štúdie z roku 2019 už 120 minút týždenne dokáže posilniť naše fyzické a duševné zdravie. Dokonca sa môžeme rozhodnúť, či v prírodnom prostredí strávime celé dve hodiny naraz, alebo si tento čas rozdelíme do niekoľkých blokov. Aké benefity teda prináša pobyt na čerstvom vzduchu mimo mestských aglomerácií?

Lepšie dýchanie

Znečistené ovzdušie nám dáva zabrať. Môže byť spúšťačom alergií, astmy a ďalších ochorení dýchacích ciest. Našťastie, trávenie času v prírodných zelených priestoroch môže riziko vzniku respiračných ochorení výrazne znížiť. Vedci počas ôsmich rokov skúmali vzťah medzi lokálnou zeleňou a rizikom úmrtnosti u viac než sto tisíc žien. A ukázalo sa, že tie, ktoré mali vo svojom okolí dostatok zelene, mali o 34 percent nižšiu pravdepodobnosť úmrtia na choroby dýchacích ciest.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Tento rok konečne oslavujeme vinobranie! Kde sa najlepšie zabavíte a na akých špecialitách si pochutíte?

Lepší spánok

Každý z nás má v sebe vnútorné hodiny, ktoré sa riadia slnkom. Vďaka nim sa počas dňa cítime bdelí a v noci ospalí. Hoci umelé osvetlenie môže do istej miery napodobňovať prirodzené svetlo, priame slnečné svetlo je 200-krát účinnejšie. Vystavenie sa prirodzenému slnečnému svetlu môže zlepšiť náš spánok. Pomáha nám totiž cítiť sa v noci unavenejšími, skracuje čas potrebný na zaspávanie a zároveň zlepšuje kvalitu spánku. Dôležité však je, aby slnko na nás pôsobilo priamo. Sedieť v izbe a pozerať sa na slnečný deň spoza okna jednoducho nestačí.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Erdőfürdő / Forest Bathing (@sinrinjoku)

Lepšia nálada

Slnečné svetlo a pobyt v prírode môžu pozitívne ovplyvniť aj našu náladu. Svetelná terapia sa s úspechom využíva pri liečbe sezónnej depresie a príjemné pocity v nás dokáže vzbudiť aj pokoj prírody, jej zvuky, vône a farby. Niekedy stačí len vybehnúť počas obedňajšej prestávky v práci do parku, a opäť sme nabití pozitívnou energiou. Príroda je skvelým protipólom aj k výdobytkom modernej doby. Blikajúce obrazovky, vibrujúce telefóny a hluk automobilov na cestách na nás pôsobia stresujúco. Prírodné prostredie nám, naopak, môže poskytnúť emocionálne útočisko, v ktorom dokážeme načerpať nové sily do každodenného života.

Lepšia imunita

Ak vás stále straší Covid-19, vedzte, že vonku je oveľa menej pravdepodobná nákaza týmto vírusom. Je to preto, že cirkulácia vzduchu môže znížiť prítomnosť vírusov v ovzduší. Podľa výskumu z roku 2021 sú šance pre prenos v interiéri až 18,7-krát vyššie ako vonku. Aj v prípade, že pandémiu ignorujete, pobyt v prírode môže pomôcť vášmu imunitnému systému v optimálnom fungovaní. Ak žijeme svoj život v sterilnom prostredí, náš imunitný systém stráca schopnosť rozpoznať, čo je a čo nie je nebezpečné. V prírode sa nachádzajú rôzne mikroorganizmy, ktoré sú pre nás neškodné, no zároveň „precvičujú“ našu imunitu a pripravujú nás tak na stret so závažnejšími infekciami.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete zažiť skutočný gastronomický zážitok? V bratislavskej reštaurácii vás prevedú originálnou ochutnávkou!

Ďalšie pozitíva

Pobyt v prírodnom prostredí má, samozrejme, oveľa viac prínosov pre naše zdravie. Dokáže zmierniť chronické bolesti, pomáha znižovať krvný tlak, pôsobí regeneračne a urýchľuje zotavenie po operáciách, zlepšuje pamäť a sústredenie, umožňuje nám pozerať sa na problémy z inej perspektívy. No a v neposlednom rade, keďže býva spojený s pohybom, posilňuje aj našu fyzickú zdatnosť. Ak aktuálne nemáte možnosť vybehnúť do prírody, pomôcť si môžete aj virtuálne. Skutočný les či lúku vám to síce nenahradí, ale aj zvukové scenérie či fotografie prírodného prostredia dokážu zlepšiť náladu a minimálne vás navnadiť na najbližší výlet.

Kam najčastejšie chodíte načerpať energiu?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame