Na besnotu si treba dávať pozor aj pri cestovaní do zahraničia: Čo robiť, keď vás pohryzie choré zviera?

Ošetrenie rany

Viete ako postupovať, keď vás uhryzne besné zviera? (Zdroj: Freepik/prostooleh)

Besnota je akútne zápalové ochorenie centrálneho nervového systému. Najčastejšie ide o prenos psami, mačkami, líškami a netopiermi. Na Slovensku je situácia v prípade besnoty priaznivá, cestovatelia tak môžu mať falošný pocit bezpečia, že je to tak aj v iných krajinách. Väčšina európskych krajín je označených za „krajiny bez besnoty“, vrátane Českej republiky či Rakúska.

„Od roku 1994 sa u nás každoročne uskutočňuje orálna vakcinácia líšok proti besnote. Za ostatné roky sa úsilie sústredilo na oblasti susediace s Poľskom a Ukrajinou, ktoré každý rok evidujú prípady tejto nákazy. Od roku 2007 sa zároveň plní národný program pre eradikáciu besnoty, ktorý zahŕňa povinnú identifikáciu, registráciu, ako i povinné očkovanie proti besnote u domácich vnímavých zvierat,“ konštatovala Jana Kerlik z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Podľa nej posledný prípad besnoty u nás bol evidovaný v roku 1990 po pohryzení mačkou v okrese Rožňava. Naposledy bolo u zvierat zaznamenaných v roku 2015 päť prípadov besnoty u uhynutých líšok v okrese Poprad a Stará Ľubovňa. „Bezprostredne po uhryznutí podozrivým zvieraťom je dôležité rýchle lokálne ošetrenie rany. Odporúča sa jej vymytie veľkým množstvom vody a mydla niekoľko minút s následnou aplikáciou 70-percentného alkoholu, prípadne jódového roztoku. Dôležité je okamžite vyhľadať lekára, ktorý aplikuje očkovaciu látku proti besnote,“ zdôraznila Kerlik.

Proti besnote sa dá pred vycestovaním do rizikových krajín zaočkovať. Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb v rokoch 2006 až 2019 bolo v európskych krajinách zaznamenaných 18 prípadov besnoty súvisiacich s cestovaním. Všetky prípady skončili úmrtím.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame