Bežecké tenisky ušité na mieru: Takto si vyberiete tie správne!

beh

sxc

Športom k trvalej invalidite! Aj vás táto veta desí? Potom vedzte, že výber pomôcok a vybavenia treba pri každej pohybovej aktivite dobre zvážiť. Pri behu to platí dvojnásobne!

Aká obuv je pre beh ideálna?

Žiadna! Možno vás tento fakt prekvapí a možno o ňom už dávno viete. Pravda je však taká, že čoraz viac osobných trénerov a špičkových športovcov sa prikláňa k africkému štýlu behu, teda naboso. Tvrdý tréning kenských atlétov bez akejkoľvek športovej obuvi totiž rozhodne nie je dielom náhody. Viacerými výskumami sa zistilo, že súčasné tenisky chodidlo športovca chránia do takej miery, až ho v konečnom dôsledku oslabujú a robia náchylnejším k zraneniam. Behať v našich klimatických a terénnych podmienkach bez topánok, by však bol hotový nerozum. Ako by teda mala vyzerať vaša ideálna bežecká obuv? Na dizajne takmer vôbec nezáleží. Dôležitý je komfort, kvalita a účelnosť. Teniska by skrátka mala padnúť na nohu ako uliata a zároveň by mala byť určená na konkrétny druh terénu. Bohužiaľ, nájsť takýto pár, býva občas hotovým umením. Či lepšie povedané – behom na dlhú trať.

Prečo sa oplatí do bežeckej obuvi investovať?

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že beh je finančne nenáročná záležitosť, v skutočnosti budete musieť oželieť zopár desiatok eur, ak nie stovku. Pri tejto športovej aktivite sú najviac namáhané kosti, kĺby, svaly a šľachy nôh, teda tých končatín, ktoré vás celý život nosia. Používaním správnej bežeckej obuvi tak nielenže predídete najrôznejším zraneniam, ale zároveň si doprajete lepší pocit zo samotného športovania a zvýšite svoju výkonnosť. A ten pocit za to rozhodne stojí.

Na čo všetko by ste mali pri kúpe prihliadať?

Laterálny pohyb chodidla a jeho klenba: To, že každý z nás má inak formované chodidlo, nie je nijakým tajomstvom. Našťastie, na tento fakt v súčasnosti myslí čoraz viac výrobcov bežeckých tenisiek. Pri ich hľadaní sa teda zamerajte na to, ako sa vaše chodidlo správa pri styku so zemou. Ak noha po dopade rotuje príliš smerom dovnútra, tento pohyb nohy sa nazýva pronácia a je typický pre nízku klenbu, čiže takzvané ploché nohy. Bežecká obuv vhodná pre takýto typ rotácie sa vyznačuje zosilnenou vnútornou časťou podrážky. Opačný jav, kedy chodidlo rotuje vonkajším smerom, sa nazýva supinácia. Je spojený s vysokou klenbou chodidla a vyžaduje tenisku so spevnenou vonkajšou časťou podrážky. Ideálny prípad, kedy je chodidlo klenuté normálne a jeho rotácia je neutrálna, sa u bežcov vyskytuje čoraz menej.

Terén: Celkové odpruženie a použité materiály sa pri bežeckej obuvi menia aj v závislosti od toho, na akom povrchu plánujete behať a v akom ročnom období. Gélová výplň podrážky je pri asfalte, antuke či tráve úplne iná. Ak plánujete vyraziť do náročnejších podmienok hôr s konármi či skalami po nohami, siahnite po špecializovaných trailových topánkach. Ak vám nerobí problém dážď či sneh, pamätajte na vodeodolnú membránu GORE-TEX s vysokým vodným stĺpcom. V lete, naopak, oceníte dokonalé odvetranie.

Zopár rád na záver

  • Obuv skúšajte vždy v tých bežeckých ponožkách, v ktorých behávate.
  • Pamätajte, že počas behu sa chodidlo zahreje a mierne opuchne. Oproti bežnej veľkosti tak budete potrebovať tenisky o pol čísla až jedno celé číslo väčšie.
  • Teniska vás nikdy nesmie tlačiť. Rozhodne sa nespoliehajte na to, že sa časom roztiahne, to je len mýtus.
  • Na kúpu si doprajte čas, neponáhľajte sa. Pokojne vyskúšajte viac modelov aj veľkostí, až kým nenatrafíte na ten „pravý“ pár.
  • Ak sa plánujete behu venovať viac než len rekreačne, navštívte špecializovanú predajňu, v ktorej vám chodidlo zoskenujú a poradia najvhodnejší model. Pripravte sa však na vyššiu investíciu.
  • Ak chcete svojim teniskám zabezpečiť čo najdlhšiu životnosť, čistite ich v rukách za pomoci kefky. Obuv je však možné prať aj v práčke pri teplote 30⁰ C. V nijakom prípade ich nevkladajte do sušičky.
  • Aj keď je to neraz náročné, nenechajte sa zlákať výhodnou cenou či tovarom v akcii. Najdôležitejšie je pohodlie a kvalita.

Tak veľa šťastných kilometrov!

Zdroj: sxc, SXC, Emma
Odporúčame