Bikram jóga poskytuje rovnováhu mysli i telu: Skúsite ju aj vy?

Jóga

SITA

Bikram jóga je dynamické cvičenie, ktoré sa praktizuje vo vyhriatom prostredí a má podľa svojich vyznávačov pozitívne účinky na ľudský organizmus. Pomáha napríklad znížiť nadváhu alebo bojovať s depresiami.

„V detstve som býval veľmi chorý. Narodil som sa s chorobou vbočených chodidiel, puchli mi kĺby a v ôsmich rokoch mi lekári diagnostikovali artritídu. Prekonal som niekoľko operatívnych zákrokov kolien a bral som mnoho liekov,“ povedal Encinia. Lieky mali veľa nežiadúcich účinkov, trpel som žalúdočnými vredmi, nadváhou a migrénami, a v 13 rokoch som dokonca dostal infarkt, dodal Encinia.

„Pre zlepšenie fyzickej kondície a získanie sebadôvery som vyskúšal postupne viac športov. Začal som behať, vzpieral som a skúšal bojové umenia. Nič z toho ma ale príliš neoslovilo,“ uviedol Encinia. „Jedného dňa som sa pri čakaní v rade na koncert zoznámil s krásnou dievčinou sediacou v jogínskej lotosovej pozícii. Absolvoval som s ňou niekoľko lekcií jógy. Bolo to ťažké, ale čoskoro som zistil, že to úsilie za to stojí, odpovedal Encinia na otázku, ako sa k cvičeniu Bikram jógy dostal.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ktorý druh jógy je ideálny práve pre vás?


Jedna lekcia Bikram jógy trvá deväťdesiat minút a skladá sa z 26 polôh a dvoch dýchacích cvičení. Praktizuje sa v sále vyhriatej na 42 stupňov. Je to vedecky zostavená metóda stláčania, preťahovania a posilňovania, ktorou sa stimuluje ľudské telo. Každá z týchto polôh systematicky pripravuje telo na nasledujúcu polohu, poradie sa nikdy nemení. Niektoré z nich sú náročné na prevedenie a pomáhajú odstraňovať problémy dýchacieho ústrojenstva, zameriavajú sa na zlepšenie krvného obehu alebo reguláciu metabolizmu.

„Zistil som, že cvičenie v teple je tou najprospešnejšou funkciou Bikram jógy. Najľahšie som sa naučil polohy, pri ktorých sa leží na bruchu alebo chrbte a je možné si medzi nimi dať pauzu. Naopak, najťažšie pre mňa boli tie, kde sa balansuje na jednej nohe po dobu tridsiatich sekúnd alebo jednej minúty, „povedal Encinia.

„Ľudia môžu tento druh jógy praktizovať na to, aby schudli, vyliečili svoje zranenia alebo prekonali depresie. Jej najväčším prínosom je, že prináša rovnováhu mysle a tela a môže ju cvičiť každý bez ohľadu na vek, váhu alebo výšku,“ povedal Encinia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bavte sa a chudnite: Vyformujte si postavu zumbou!


„Chcel by som Bikram jógu naučiť čo najviac ľudí na svete. Mojím snom je inšpirovať mládež k tomu, aby jógu začali cvičiť ako šport, vďaka ktorému bude ich telo stále mladé a budú sa cítiť fit,“ povedal Encinia o svojich plánoch do budúcnosti.

Zakladateľom Bikram jógy je Ind Bikram Choudhury. V roku 1971 túto metódu predviedol v Spojených štátoch a o dva roky neskôr založil v Beverly Hills svoju prvú školu. Podarilo sa mu sformulovať a dokázať, že jóga má schopnosť regenerovať tkanivo a liečiť chronické choroby.

Zdroj: SITA, SITA, ČTK
Odporúčame