Biofilický dizajn skrášli váš byt: Stačí pridať trochu prírodných prvkov a výsledok si zamilujete

Biofilický dizajn

Biofilický dizajn je zameraný na zlepšenie zdravia a pohody v interiéroch (Zdroj: GettyImages)

Uvažujete nad zmenou v domácnosti? V tom prípade si prečítajte viac o novinke posledných rokov. Biofilický dizajn síce posúva človeka späť do prírody, no vždy len v tom pozitívnom slova zmysle. Aké účinky môže mať pre váš život pridanie zelene či drevených doplnkov a prečo je dnes tento dizajn tak populárny? Budete sa čudovať, prečo je vhodný aj pre veľké filmy a čo vo vás vyvoláva pri návšteve obchodu.

V článku sa dočítate:

Čo je to biofilický dizajn?

Biofilický dizajn je prístup k dizajnu, ktorý sa snaží prepojiť ľudské prostredie s prírodou. Cieľom je vytvoriť priestor, ktorý je pre ľudí príjemný až uzdravujúci a zároveň podporuje biodiverzitu a udržateľnosť. Docielite to tak, že napríklad do priestoru zahrniete prvky prírody ako sú rastliny, voda alebo svetlo.

Kde má svoje korene?

Tento dizajn sa začal rozvíjať v druhej polovici 20. storočia, najmä vďaka práci amerického biológa a ekológa Ernesta Callenbacha a jeho knižnej publikácii Biofília z roku 1984. Callenbach v nej argumentoval, že ľudia sú geneticky predisponovaní k prírode a že naše zdravie a dobrý život sú závislé od našej schopnosti komunikovať s prírodou.

Neskôr s týmto konceptom pracoval aj americký dizajnér a architekt Stephen R. Kellert. Bol jedným z prvých, ktorý začal konkrétne aplikovať myšlienky biofílie v architektúre a dizajne priestorov. Práve Kellert vytvoril koncept „biogilický dizajn“ a pomohol ho rozšíriť medzi do oblastí architektúry a dizajnu.

„Výzvou biofilického dizajn je aj riešiť nedostatky súčasného stavebného priemyslu vytvorením nového rámca pre spokojný život v prostredí prírody. Tento dizajn sa snaží vytvoriť dobré prostredie pre ľudí ako pre biologický organizmus v modernom vnímaní. Má zlepšiť zdravie, kondíciu aj pohodu,“ píše Kellert vo svojej publikácii.

Prečo je dnes taký populárny?

Biofilický dizajn sa postupne stáva čoraz populárnejším, pretože sa ukazuje, že má pozitívny vplyv na zdravie, produktivitu a celkovú kvalitu života ľudí. Podľa odborníkov pôsobí na ľudí najmä v nasledujúci štyroch oblastiach:

  • Zdravie a pohodlie: Tento dizajn má pozitívny vplyv na zdravie a pohodlie ľudí, pretože pomáha zlepšiť kvalitu vzduchu, regulovať teplotu, zvyšovať svetlo a pomáha vytvárať príjemný a pokojný priestor.
  • Produktivita: Prírodné prvky majú vplyv na produktivitu ľudí, pretože pomáhajú zlepšiť koncentráciu, znížiť únavu a zlepšiť celkové zdravie a pohodlie.
  • Ekologická uvedomelosť: Využitie prírodných prvkov nenásilne podstrkuje ľuďom myšlienku, že o prírodu a prostredie okolo nás sa treba naozaj starať.
  • Estetika: Dizajn vytvára príjemnejší a estetickejší interiér, niekedy dokonca prispieva k lepšej a efektívnejšej dispozícii domácnosti.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Známe mliečne čokolády do eura päťdesiat: Ktorá z nich má najviac kakaa a chutí najlepšie?

Inšpirácia v prírode 

Biofília, ako jej názov napovedá, je potreba človeka byť v neustálom spojení s prírodou. V zmysle biofilického dizajnu si to môžete predstaviť ako dobrovoľné miešanie moderných a funkčných prvkov v domácnosti s tými prírodnými. Dizajn si berie inšpiráciu najmä z:

  • Rastlín a zelene: Použitie rastlín a zelene v interiéri pomáha zlepšiť kvalitu vzduchu a všeobecne vytvára príjemný pocit.
  • Vody: Použitie vody v interiéri môže pomôcť vytvoriť upokojujúcu atmosféru, často sa vode pripisuje aj čistejšie a vlhkejšie prostredie (vhodné najmä v lete).
  • Svetla: Použitie denného svetla a svetelných efektov v interiéri môže pomôcť zlepšiť náladu a znížiť únavu.
  • Textúr a farieb: Použitie rôznych textúr a farieb prírody v interiéri pomáhajú vytvoriť atmosféru a relaxáciu podobnú s prechádzkou v prírode.
  • Vône: Dizajn sa zameriava aj na to, ako môžete využiť vône na vytvorenie prostredia podobného prírode, jeho základom sú živé rastliny, ale aj kvalitné voskové sviečky.

Skrášli interiér každého bytu a domu

Samotnou kapitolou je geometria. Ak chcete skrášliť váš byt, biofilický dizajn vám v tom jednoznačne pomôže. Práve prírodné tvary najviac ulahodia ľudskému oku. Miesto hranatého stola zvoľte oblý, miesto nízkej a tučnej vázy zasa tenšiu a vyššiu a umelý koberec nahraďte prírodnou bavlnou.

Cieľom je využívať geometrické tvary, ktoré bežne vytvára príroda. Spravidla ide o oblúky a krivky a nie hrany a rohy. Aj preto sa už niektoré moderné domy stavajú s jemne oblejšími rohmi stien. Nemusí to byť praktické pre každého, ale ak plánujete zakomponovať do vašej domácnosti biofilický dizajn, určite to oceníte.

Skombinujte ho s drevom

Zďaleka najpoužívanejším prírodným materiálom človeka je drevo. Svoje miesto má zastúpené ako v biolifickom dizajn. Tu sú niektoré spôsoby, ako môže byť doňho drevo zahrnuté:

  • Použitie dreva na podlahe: Miesto linolea alebo kachličiek zvoľte spevnené drevené parkety na všetkých miestach, kde je to vo vašej domácnosti možné.
  • Použitie dreva na stene: Vaši rodičia alebo starí rodičia obkladali niektoré zo stien drevom a vedeli, čo robia. Dnes je však viac populárny otvorený strop, prípadne jeho zaizolovaná imitácia.
  • Použitie dreva v rastlinách: Nie každá rastlina musí mať stonku a kvet. Vyberte aspoň jednu alebo dve rastliny, ktoré majú aj pevnejší peň.
  • Použitie dreva v nábytku: Drevotriesky sú síce lacnejšie ako masívny drevený nábytok, no ten vám na jednej strane oveľa viac skrášli domácnosť a aj dlhšie vydrží.
  • Použitie dreva v dekorácii: Drevené stoly, stoličky či dekorácie v podobe vyrezávaných pňov taktiež začleňte do vašej domácnosti.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Liter mlieka za vyše 14 eur či obed za euro? Porovnali sme výdavky vo svete aj u nás, Bratislava je odtrhnutá od reality

Stačí pridať len zopár rastlín?

Biofilický dizajn nie je len o pridaní rastlín. Rastliny sú síce dôležitým prvkom, ale existuje mnoho ďalších spôsobov, ako môže byť príroda zahrnutá do interiéru. Dizajn sa zameriava na to, ako vytvoriť príjemné prostredie, ktoré je v súlade s našimi prírodnými potrebami a inštinktami.

Kellert vo svojej knihe spomína aj neživé predmety, ktoré vám však môžu prírodu pripomínať: obrazy prírody, prírodné materiály používané napríklad v spomínanom koberci, simulovanie prírodného prostredia prostredníctvom tapiet alebo jemnej tyrkysovej farby steny či staré doplnky, prípade až retro dekorácie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa NATURAL DESIGN (@naturaldesign.sk)

Využíva sa aj v kanceláriách a obchodoch

Mnohé výskumy naznačili, že biogilický dizajn pomáha zamestnancom veľkých firiem s lepším pracovným nasadením. Aj preto ho čoraz častejšie môžete vidieť na recepciách hotelov, vo vstupných halách renomovaných firiem či v spoločenských miestnostiach, kde zamestnanci trávia spoločný čas alebo obedujú. Nie je to však len o zamestnancov, ale aj o samotných zákazníkoch. Je dokonca preukázané, že biofilický dizajn má pozitívny dopad na znižovanie dĺžky pobytu pacientov v nemocnici.

Firmy ním cielia na zamestnancov aj zákazníkov

Zistilo sa, že prostredníctvom biofilického dizajnu môžu firmy motivovať svojich zamestnancov. Funguje to v nasledujúcich oblastiach:

  • Zvýšenie produktivity: Biofilický dizajn môže zvýšiť produktivitu zamestnancov, pretože pomáha zlepšiť koncentráciu, znížiť únavu a zlepšiť celkové zdravie a pohodlie.
  • Zvýšenie spokojnosti zamestnancov: Prispieva k zvýšeniu spokojnosti zamestnancov, pretože pomáha vytvoriť príjemný a upokojujúci priestor na prácu bez náznakov stresu.
  • Zlepšenie zdravia zamestnancov: Pomáha regulovať teplotu, zvyšovať svetlo, a tým vytrváva vhodné prostredie na prácu, do ktorej sa zamestnanci radi vracajú.
  • Zlepšenie imidžu spoločnosti: Vytrváva pocit udržateľnosti, čim vplýva na zákazníkov veľmi pozitívne. Napríklad obchodné reťazce využívajú túto taktiku tak, že zákazník je pri vstupe do obchodu ihneď zasypaný ovocím, zeleninou a kvetmi. Má to zlepšiť jeho pocit z nakupovania a nevadí mu, ak si aj neskôr kúpi niečo nezdravé.
  • Zvýšenie rentability: Z firmy, ktorá je na pohľad aj pocitovo príjemným prostredím, sa len ťažko odchádza. Takéto spoločnosti nepociťujú nedostatok zamestnancov a preto sa im investícia do biofilického dizajnu oplatí z dlhodobého hľadiska.

Počuli ste už o biofilickom dizajne?

 

Zdroj: plnielanu.sk, biophilic-design.com
Odporúčame