Blahodarné masáže: Prinášajú relaxáciu a tlmia bolesti

masáž

photl.com

Masáže majú nielen príjemné relaxačné účinky, ale môžu tiež utišovať bolesť. Ako totiž zistili kanadskí vedci, masáž napodobňuje účinky analgetík. Pôsobí protizápalovo a podporuje produkciu energie v bunkách.

Vedci požiadali jedenásť dobrovoľníkov, aby bežali na tréningovom páse až do stavu vyčerpania po dobu asi 70 minút. Bezprostredne po cvičení urobili biopsiu svalov na oboch nohách, jednej masírovanej a druhej nenamasírované. Druhá biopsia bola vykonaná 2,5 hodiny po športovom výkone. Analýza vzoriek tkaniva ukázala, že svaly po masáži vykazovali menšie známky zápalu a zvýšenú produkciu energie v bunkách.


Mohlo by vás zaujať: Liek na stres alebo bolesti chrbta: Pomôcť vám môže šiatsu masáž


Závery štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Science Translational Medicine naznačujú, že zmiernenie bolesti spojené s masážou možno vysvetliť mechanizmom podobným protizápalovým liekom. Ako konštatoval denník The Huffington Post, ide o prvú štúdiu skúmajúcu účinok masáží na úrovni buniek a molekúl.


Mohlo by vás zaujať: Zahrejte sa a relaxujte: Poznáte pravidlá správneho saunovania?


Mark Tarnopolsky, vedúci vedeckého tímu z oddelenia pediatrie a medicíny z McMasterovej univerzity v Kanade sa domnieva, že tento nový poznatok môže do budúcnosti pomôcť širokému spektru ľudí vrátane starších pacientov alebo ľudí, ktorí trpia svalovými problémami či chronickými zápalmi. ,,Štúdia dokazuje, že manipulatívna terapia, ako je masáž, môže byť ospravedlniteľnou metódou v lekárskej praxi,“ dodáva Tarnopolsky.

Zdroj: photl.com, photl.com, ČTK
Odporúčame