Blahodarný zelený čaj: Pre silnejšie kosti, zdravšie srdce aj proti rakovine

Zelený čaj

thinkstockphotos.com

V dôsledku šetrného výrobného procesu si zelený čaj ponecháva asi desaťkrát viac zdraviu prospešných látok ako čierny čaj. Obsahuje vitamíny B1, B2, A, C a také množstvo vitamínu P, aké nenájdeme v žiadnej inej rastline, a okrem toho aj viac trieslovín a aromatických látok, vďaka ktorým je silnejší ako čierny čaj. Nezabudnite však, že by ste mali piť kvalitný zelený čaj kúpený v čajovni. V čom všetkom nášmu telu prospieva?

Čistý organizmus, zdravšie bunky a pomalšie starnutie

Zelený čaj obsahuje spomedzi všetkých čajov najviac antioxidantov. Už jedna šálka čaju denne, pripravená z kvalitných lístkov, dokáže postupne odstrániť všetky škodlivé látky z vášho tela. Vďaka tomu dokáže spomaliť poškodzovanie buniek vedúce k rôznym ochoreniam,starnutie buniek, tvorbu vrások a zlepšiť celkový stav vašej pleti.

Výskumy dokázali, že ľudí, ktorí pravidelne pijú zelení čaj, v menšej miere postihuje telesná slabosť či invalidita, a to aj u ľudí v pokročilom veku. Výťažky zo zeleného čaju dokážu napríklad podporiť silu svalov na nohách u starších žien.

Bojovník proti chorobám

Keďže antioxidanty v zelenom čaji vyplavia z tela všetky toxíny, slúži čaj ako prevencia pred rôznymi ochoreniami. Veľmi účinný je najmä pri karcinogénnych ochoreniach, keďže bráni vytváraniu nádorov. Vedci potvrdili, že pri pravidelnom pití znižuje napríklad riziko vzniku rakoviny hrdla až o 60%.

Pitie zeleného čaju prospieva aj srdcu a cievam, pretože vyrovnáva hladinu cholesteroluv krvi a znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a glukózy. Dokáže zabrániť tvorbe krvných zrazenín, trombóze a pomáha liečiť cukrovku resp. zmierniť jej prejavy, lebo podporuje účinok inzulínu a leptínu. Pôsobí blahodarne proti reume, má antibakteriálne účinky, vďaka čomu pomáha bojovať proti infekciám a podporuje imunitný systém. Počas chrípkového obdobia vás dokáže pitie zeleného čaju pred ňou uchrániť, tak ako aj pred nachladnutím a rôznymi infekčnými ochoreniami.


Mohlo by vás zaujať: Skvelý zelený čaj: Pôsobí proti rakovine, baktériám a pomáha pri chudnutí


Na silnejšie kosti

Zelený čaj obsahuje aj vysoké množstvo fluoridu. Vďaka nemu sa zlepšuje kvalita zubov aj kostí, čo je dôležité najmä pre starších ľudí. Pravidelné pitie zeleného čaju môže byť vašou prevenciou pred osteoporózou.

Zdravé trávenie a spaľovanie tukov

Zelený čaj sa používa aj pri chudnutí, keďže pomáha spaľovať kalórie. Nachádzajú sa v ňom látky, ktoré na seba lepšie viažu tuk, spomaľujú trávenie tukov, spomaľujú vstrebávanie tukov v čreve a zvyšujú ich vylučovanie stolicou. Znižujú hladinu triacylglycerolov v krvi, čo okrem iného chráni pečeň pred stukovatením (steatóza) a hromadením tukového tkaniva. Tieto látky zvyšujú bazálny metabolizmus, teda kľudovú energetickú spotrebu, takže strácame trochu viac energie pri rovnakej námahe.

Životobudič

Zelený čaj prospieva centrálnej nervovej sústave, pomáha pri psychických problémoch, únave a depresiách. Má podobné účinky ako káva, preto sa môže stať, že ak ho vypijete veľa, prípadne pred spaním, budete mať problém zaspať.


Mohlo by vás zaujať: Spomaľte starnutie: Pomôže vám zelený čaj


Prírodná dezinfekcia a liečenie rán

Jeho dezinfekčné účinky sú prospešné pre ústnu dutinu, pretože dokáže zabrániť vzniku zubného kazu a stiahnuť zápal. Takisto sa dá použiť aj pri liečení rán, ktoré je možné vypláchnuť extraktom zo silnejšie vylúhovaného čaju. Rovnako si môžete robiť i kúpeľ na nohy a zabrániť tvorbe plesní a šíreniu mykózy.

Vyrobte si olej na masáž

Keďže má protizápalové účinky, môžete si z neho vyrobiť prípravok na masáž, vďaka ktorému sa zbavíte rôznych bolestí. Do trojdecovej fľaštičky si nalejte olivový olej, ku ktorému potom pridáte ešte jednu plnú hrsť tohto čaju. Nechajte ho lúhovať na slnku počas dvoch týždňov, potom olej preceďte od lístkov a potom ho už len nanášajte na boľavé miesta.


Máte v obľube zelený čaj? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame