Bojujete proti vráskam a za peknú pleť? Vyhnite sa týmto mýtom!

vrásky

sxc.hu

Zakladáte si aj vy na mladistvom zovňajšku v zrelom veku? Hoci vrásky a pigmentové fliačky k pribúdajúcim rokom takpovediac patria, dnešný trend káže držať ich na uzde čo najdlhšie. Ak sa dôkladnou starostlivosťou usilujete o zachovanie vypnutej a sviežej pleti, zrejme poznáte mnoho „overených“ rád, ako sa k takémuto výsledku dopracovať. Odborníci však varujú, že nie všetky triky sa naozaj zakladajú na pravde. Odhaľte spolu s nami, ktoré z nich nefungujú a predstavujú iba mýty.

Mýtus č.1: Voda je fontána mladosti

Pokiaľ netrpíte vážnou dehydratáciou, voda vás pred vznikom vrások neuchráni, aj keď dodržiavanie pitného režimu by malo byť samozrejmosťou. To, čo nám jemné línie na pokožke spôsobuje, je v prvom rade slnko, prirodzené starnutie a genetická výbava. Dôležitou prevenciou je preto neustála UV ochrana v kozmetických výrobkoch – v krémoch na tvár a v mejkape. Zlatým štandardom ostávajú látky zvané retinoidy obsiahnuté v kozmetických prípravkoch.

Mýtus č.2: Zvláčňujúce krémy vyhladuzujú vrásky

Hlavnou úlohou zvláčňujúcich krémov je dokonale priľnúť k pokožke a udržiavať ju hydratovanú. Trik spočíva v tom, že zadržiavajú maz a vodu, ktorá sa už v pokožke prirodzene nachádza. Sú síce vhodnou prevenciou, existujúce vrásky však už nevyhladia. Ak si umyjete tvár, voda v nej vyvolá pocit sucha a zvláčňujúci krém vtedy pôsobí blahodarne. Ak ale máte mastnejšiu pleť, výsledný efekt je skôr nežiaduci – zhoršujú sa kožné problémy na báze akné.


Mohlo by vás zaujímať: Kruhy pod očami nesvedčia nikomu: Poraďte si s nimi podľa našich rád!


Mýtus č.3: Pod mrakom krém s UV ochranou nie je potrebný

Na ochranu pred škodlivým slnečným žiarením by sme nemali zabúdať za nijakého počasia. Aplikovať krém s UV faktorom je nevyhnutné každý deň bez ohľadu na to, či prší alebo svieti slnko. Ak je zamračené, niektoré UVB lúče sa odfiltrujú, takže sa nespálime rýchlo. Upriamiť pozornosť však treba na UVA lúče, ktoré prenikajú cez oblaky priamo do hlbokých štruktúr kože, kde môžu spôsobiť predčasné starnutie, v horšom prípade rakovinu kože. Ochranný krém by preto mal byť súčasťou vašej výbavy aj počas turistiky, lyžovačky či celoročnej cyklistiky.

Mýtus č.4: Prírodné produkty nemajú nijaké škodlivé účinky

Čím viac kozmetických produktov náš trh ponúka, tým je naša pokožka precitlivenejšia. Z tohoto dôvodu väčšina z nás preferuje naturálne výrobky z prírodných ingrediencií označovaných ako bio. Tie však takisto nie sú zárukou, že nespustia prejavy kožnej alergie. Príroda si totiž nevyberá – ak raz pokožka neznesie aloe vera, nezachráni ju ani prírodná forma. Naša rada preto znie: pred kúpou drahých krémov si vždy vypýtajte vzorku, ktorú si v pohodlí domova aplikujete na malý kúsok kože. Až keď sa presvedčíte o dobrej znášanlivosti produktu, siahnite po veľkom balení.


Mohlo by vás zaujímať: Zdobia vás starecké škvrny? Takto sa ich môžete zbaviť!


Mýtus č.5: Laser nás zbaví akýchkoľvek kožných nedostatkov

Laser má nielen v dermatológii svoje nezastupiteľné miesto. Intenzita presne nasmerovaného svetla sa totiž dokáže účinne popasovať s rozšírenými cievkami, hnedými fľakmi po opaľovaní či jemnými povrchovými vráskami. Ako mnoho iných technológií, aj táto metóda má svoje limity. Nedokáže nás zbaviť znamienok, vyrážok, výrastkov či rakoviny kože. Účinky laserovej terapie by si mali overiť predovšetkým dámy v rokoch, ktoré očakávajú, že omladnú o celé desaťročia.

Mýtus č.6: Bradavice majú korienky

Stáva sa vám, že sa bradavice po odstránení objavia znova? Niektorí ľudia veria, že je to kvôli nevykynoženému korienku. Pravda je však taká, že nič podobné nejestvuje. Podľa dermatologičky Sheri Feldman bradavice spôsobuje vírus, ktorý vyžaduje náročnú liečbu. Zvlášť na miestach, kde je koža zhrubnutá – na dlaniach a chodidlách. Bradavica teda vyrastie opäť, len ak sa nepodarí odstrániť všetky bunky obsahujúce spomínaný vírus. Častokrát ide o zdĺhavý proces, pričom recept nie je univerzálny.


Máte nejaký tip, ako pleť udržať mladistvú čo najdlhšie? Podeľte sa o svoj názor s ostanými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame