Bomba zdravia na vašom tanieri: Príďte na chuť pohánke – takto je najlepšia!

Pohánka s maslom

thinkstockphotos.com

Pohánka – stará plodina, na ktorú sme časom trochu zabudli, sa znovu objavuje v zdravých jedálničkoch a to oprávnene. Hoci v skutočnosti nepatrí medzi obilniny, používa a pripravuje sa rovnako. Na rozdiel od nich však neobsahuje lepok, preto je výborná pre celiatikov a je aj oveľa ľahšie stráviteľná, najmä vďaka vysokému obsahu vlákniny. Tým sa ale výpočet výživných látok obsiahnutých v pohánke nekončí!

V trojhranných zrnkách tejto plodiny nájdeme mnoho minerálov ako horčík, zinok, železo, vápnik, fosfor, draslík a vitamíny z radu B. Pohánka je mimoriadne zdravá ešte z jedného dôvodu – je prirodzeným zdrojom rutínu, čo je flavinoid, ktorý chráni naše telo pred starnutím. Navyše vďaka vysokému obsahu aminokyselín a nenasýtených mastných kyselín chráni srdce a cievy, reguluje krvnú zrážanlivosť a obsah cholesterolu v krvi. Tiež pomáha pri ochoreniach tráviaceho traktu ako sú vredy alebo nádory a pôsobí preventívne proti srdcovo-cievnym chorobám. Pri pohánke, podobne ako pri iných potravinách, platí, že príliš veľa dobrého škodí – pri jej častej konzumácii dochádza k miernemu zvýšeniu krvného tlaku, preto by ste si ju mali dopriať iba raz alebo dvakrát za týždeň.


Mohlo by vás zaujať: Zdravá strava nemusí byť drahá: Čo si dopriať aj pri obmedzenom rozpočte?


Jedlo chudobných

Nenápadná rastlinka, ktorá pochádza zo strednej Ázie, sa na našom území začala pestovať už v 12. storočí a spočiatku bola najmä pokrmom chudobných ľudí. Na Slovensko ju priniesli Tatári, preto ju dodnes v niektorých oblastiach poznajú ľudia pod názvom „tatárka“ alebo z nej robia tatarčené pirohy. Neskôr s rozšírením pestovania iných obilnín začala miznúť a znovu sa objavila až v 20. storočí, keď lekári potvrdili jej blahodarné účinky na ľudský organizmus. Dnes už pohánku dostať takmer v každom väčšom obchode a to buď celú alebo v podobe pohánkovej múky, ktorú môžete použiť na prípravu lievancov, kaše či nákypov. Môžete ju pripraviť namiesto ryže do rizota, zahusťovať ňou polievky, či ako prílohu. My vám prinášame tipy našich čitateliek na chutné recepty z pohánky.

Recept na zeleninovú polievku s pohánkou od čitateľky Evy

Nastrúhanú zeleninu (mrkva, petržlen, kaleráb, cibuľa, hrášok…) opatrne osmažte na olivovom oleji, aby beta-karotén z mrkvy zafarbil olej na oranžovo, potom zalejte vodou a po pár minútach varenia pridajte pohánkové vločky, prípadne aj iné cestoviny, ktoré zahustia polievku. Pre zlepšenie chuti môžete pridať štipku čierneho korenia, zelené listy petržlenu, zeleru, špenátu, bazalky a pod. Ak horúcu polievku prelejete do skleneného zaváracieho pohára a dobre ho uzavriete viečkom, po vychladnutí vám takto polievka vydrží v chladničke ako čerstvá aj niekoľko dní.


Mohlo by vás zaujať: Takmer zabudnutá pohánka: Je pre vaše telo bombou plnou zdravia


Pohánka s bryndzou od čitateľky Aleny

Uvarenú pohánku prehrejte na oleji, primiešajte bryndzu, pretlačte niekoľko strúčikov cesnaku a navrch nakrájajte čerstvé paradajky

Pohánka s cibuľkou od čitateľky Evy

V hrnci ju zalejeme tmavú pohánku dvojnásobným množstvom studenej vody a keď sa voda vyvarí, tak je mäkká a sypká. Potom ju polejeme do hneda usmaženou cibuľkou na masle a podávame so zákysankou.

Pohánkové raňajky od čitateľky Anky

Pohánkové vločky zmiešajte s rozmixovaným tvarohom, pridajte trochu škoricového cukru a pol lyžičky sezamu.


Mohlo by vás zaujať: Objavte čínske zázraky: Nakopnite imunitu a zhadzujte kilá vo východnom štýle


Sladká pohánka od čitateľky Majky

Namočenú pohánku rozmixujte s jablkom a banánom na kašu a posypte škoricou.

Kaša nasladko od čitateľky Katarinaky

250 g pohánky zalejem 0,6 l vriaceho mlieka (alebo vody) pridám štipku soli a uvarím. Do uvarenej kaše pridám 2 PL masla a premiešam. Do polovychladnutej primiešam 500 g postrúhaných jabĺk a premiešam. Na tanieri polejem medom a posypem posekanými orechami.

Tip redakcie – Pohánkový Kubo

Pohánku preberte, dôkladne prepláchnite studenou vodou, sparte vriacou vodou a sceďte. Potom pohánku znovu zalejte studenou vodou tak, aby bola ponorená a varte domäkka. Podľa potreby vodu sceďte a pridajte huby (sušené si vopred namočte) podusené na masti s pokrájanou cibuľkou a údeninou. Premiešajte, pridajte prelisovaný cesnak, osoľte a okoreňte. Podávajte s kyslou uhorkou, čalamádou alebo šalátom z kapusty. Na záver môžete porciu posypať cibuľkou opraženou na slanine.


Máte radi pohánku? Aké dobroty si z nej pripravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame