Borovičku Slováci milujú: Čo o nej možno ešte neviete?

poldecáky

www.plnielanu.sk

Pre niekoho je spôsobom, ako si zdvihnúť náladu, inému pomáha aj pri niektorých zdravotných problémoch. Borovička patrí medzi typické slovenské destiláty, možno však predsa len o nej neviete všetko.

Borovička vzniká špeciálnou fermentáciou borievok alebo po česky jalovca. Samotný borievkový destilát však musí prejsť zušľachťovacím procesom s použitím neutrálneho liehu a pitnej vody. Pôvodne sa borievky používali len na prekrytie neveľmi vábnej chuti zemiakového destilátu. Borovička svojou chuťou pripomína gin, proces jej výroby je však iný. Zatiaľ čo súčasťou borovičky je aj destilát z borievok, v prípade ginu ide o obilný destilát, ktorý sa dodatočne obohacuje o borievkovú arómu, exotické koreniny a rastlinné zložky.


Mohlo by vás zaujať: Účinný liek aj nepríjemný bolehlav: Aké tajomstvá v sebe ukrýva slivovica?


Prvá borovičková továreň

Postupom času sa však proces jej výroby zdokonalil a začala sa vyrábať borovička vo veľkom. Najstaršou značkou borovičky je trenčiansky Juniperus, ktorý začala v roku 1933 vyrábať Prvá trenčianska borovičková továreň. Za prvej republiky dokonca vraj nápoj exportovala aj do Spojených štátov amerických.

Charakteristická pre Slovensko

Jedinečnosť borovičky a fakt, že ide o typicky slovenský alkohol je zohľadnený aj v zmluve o vstupe Slovenska do Európskej únie. V rámci prístupových rokovaní do EÚ sa Slovensko rozhodlo ochrániť svoje najkvalitnejšie borovičky a vyjednali zápis chránených zemepisných označení pre tieto z nich: Špišská borovička, Juniperus, Slovenská borovička, Inovecká borovička, Liptovská borovička.


Mohlo by vás zaujať: Raz za čas si dá takmer každý: Čo ste o alkohole možno ani netušili!


Borovička na ústupe?

Začiatkom tohto roku sa objavili informácie, že Slováci začínajú uprednostňovať pred Borovičkou iný alkohol. ,,Slováci sa postupne začali preorientovávať na vodku. Je to o módnych trendoch. I napriek tomu sa borovičky zrejme nikdy nevzdajú konzumenti zo severu Slovenska – z Oravy, Kysúc, kde jej konzumácia hrá stále prím,“ priblížila situáciu začiatkom tohto roku obchodná riaditeľka spoločnosti Old Herold Trenčín Milena Rizmanová.

Na čo pomáha?

Borovička sa pomerne často objavuje v radách starej matere na viacero problémov:

  • Borievka (jalovec) detoxikuje črevo a likviduje črevné plesne. Možno aj preto borovička vraj pomáha pri zápche a na pretrávenie ťažkého jedla
  • Borovička údajne pomáha aj pri bolesti zubov – nalejte trošku na vatičku a priložte na boľavé ďasno/zub
  • Malý štamperlík borovičky vraj dokáže tiež zmierniť menštruačné bolesti

Ako chutí borovička vám? Ktorá značka je najlepšia? Máte tip na jej použitie? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: www.plnielanu.sk, www.plnielanu.sk, Maroš
Odporúčame