Bozkávanie je príjemné, ale aj zdravé: Spoznajte silu pravých „francuzákov“

bozk

thinkstockphotos.com

Považujeme ho za tradičný romantický prejav lásky a pre väčšinu z nás predstavuje príjemné pocity. Bozk má však preukázateľne pozitívne účinky aj na náš celkový zdravotný stav. Nedávna štúdia totiž potvrdila predpoklad, že hormón oxytocín, ktorý sa pri bozkávaní vyplavuje do tela, priamo súvisí so znižovaním bolesti. Na čo všetko bozkávanie vlastne vplýva?

Pôvod bozkávania veľmi romantický nie je. Údajne totiž vznikol ako biologický nástroj na prenesenie ľudských baktérií do tela iného človeka. Takýmto spôsobom sa ľudia snažili budovať a posilniť svoju imunitu. Príjemné pocity si začali uvedomovať až o čosi neskôr a len nedávno sa preukázalo, že bozkávanie má pozitívny vplyv aj na iné aspekty zdravia.


Mohlo by vás zaujímať: Balzam pre telo aj dušu: Bozkávať sa naozaj oplatí


Posilňuje imunitu

Keď teda ľudia bozk vymysleli ako spôsob posilnenia imunity, zrejme ešte netušili, ako v skutočnosti tento proces funguje. Pri francúzskom bozku dochádza k výmene miliónov baktérií. Imunitný systém partnera tak dostáva signál na zvýšenie produkcie protilátok. Vďaka tomu sa organizmus stáva odolnejším a ľahšie sa adaptuje pri zmene podmienok.

Znižuje stres

Pri bozkávaní sa do krvného obehu vyplavujú nasledovné hormóny: dopamín, endorfín, oxytocín a serotonín. Tie sú zodpovedné za zlepšenie nálady, príjemnejšie pocity a tiež ľahšie vyrovnávanie sa so stresovými situáciami. V jednej z mnohých štúdií, ktorej výsledky boli uverejnené v časopise Western Journal v roku 2009, dokonca partneri uviedli, že vo vzťahu cítili väčšiu spokojnosť. Išlo pritom o tú časť respondentov, ktorí bozkávanie nijako nezanedbávali, práve naopak.

Znižuje krvný tlak

Pri samotnom akte bozkávania dochádza k rozširovaniu krvných ciev. To vedie k zníženiu krvného tlaku a zlepšeniu prietoku krvi ku všetkým orgánom. Letmé pobozkanie však podobný účinok nemá. Bozk musí byť vášnivý a žiadostivý. Bozkávanie zároveň spôsobuje, že naše srdce bije rýchlejšie, a tak prostredníctvom krvi pumpuje viac kyslíka do mozgu.


Mohlo by vás zaujímať: Bozky v manželstve: Nezabúdate na ne?


Chráni zuby pred kazmi

Pri bozkávaní totiž dochádza k zvýšenej tvorbe slín. Tie pomáhajú zmyť zo zubov nahromadený povlak a zároveň i baktérie spôsobujúce kazy.

Zmierňuje bolesti

Bolesti hlavy sú úzko spojené s prekrvením mozgu. Ako už bolo spomenuté, pri bozkávaní dochádza k rozširovaniu ciev, čo výrazne prispieva k úľave od bolesti. Ak vás teda bolí hlava, požiadajte partnera, aby vám romantickým spôsobom pomohol zmierniť vaše ťažkosti. Bozkávanie tiež priaznivo pôsobí pri menštruačných kŕčoch, keďže vďaka oxytocínu pri ňom dochádza k uvoľneniu svalstva.

Pomáha pri chudnutí

V pokojom režime, kedy sa naše telo nevenuje žiadnej fyzickej aktivite, dokáže organizmus prostredníctvom nevyhnutných fyziologických procesov spáliť približne jednu kalóriu za minútu. Ak sa však práve venujeme intenzívnemu a vášnivému bozkávaniu, náš energetický výdaj stúpne na 2-3 kalórie za minútu. O tento vedecký fakt sa postarala štúdia realizovaná tímom okolo Dr. Alexander DeWees. V prípade, že si denne doprajete tri náruživé bozky v trvaní aspoň 20 sekúnd, ručička na váhe u vás môže po čase klesnúť o takmer pol kila. To síce z dlhodobého hľadiska nie je veľa, no pri bozkávacej diéte sa aspoň nemusíte trápiť hladom.

Omladzuje pleť

Bozkávanie má podobné účinky ako tvárový facelifting či tvárová gymnastika. Počas neho totiž zapájate hneď niekoľko tvárových a mimických svalov. Takto môžete predchádzať vzniku jemných vrások, prekrviť pery spolu s pokožkou tváre a tiež vyrovnať pokožku krku.


Mohlo by vás zaujímať: Držte sa za ruky aj vo vyššom veku: Prospejete tým telu aj hlave


Utužuje partnerský vzťah

Okrem rôznych fyzických účinkov má bozkávanie vplyv aj na partnerský vzťah. Bozk totiž nemusí byť len vášnivou súčasťou predohry. Naopak, niektorí ľudia pokladajú bozk za oveľa väčší prejav intímneho spojenia s partnerom než samotný sexuálny styk. Z psychologického hľadiska ide o intímny kontakt s partnerom, pri ktorom sa buduje nielen náklonnosť, ale i dôvera a hlbší cit.

Zlepšuje psychický stav

Bozkom sa v tomto prípade nemyslí len bozk medzi dvomi milencami. K vyplavovaniu oxytocínu totiž dochádza už pri kontakte s dieťaťom, či dokonca domácim miláčikom. S týmto hormónom je spojená dobrá nálada, ale aj pocit, že na nás niekomu záleží. Špeciálne ho ako prejav citu, pozornosti a náklonnosti vnímajú staršie osoby. Obyčajný bozk v ich prípade totiž evokuje spojenie s blízkymi a pôsobí ako liek proti depresiám.


Je podľa vás dôležité bozkávať sa s partnerom? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Lucia
Odporúčame