Budovať priateľstvá sa oplatí: Fungujú ako prírodný morfín

Rodina

thinkstockphotos.com

Máte aj vy niekedy po hádke s rodinou či kamarátmi pocit, že by ste sa najradšej stiahli do ulity a na všetko a všetkých sa vykašľali? Radšej to nerobte, dopadli by ste zrejme ešte horšie. Priateľstvá a dobré sociálne väzby sú totiž jednou z vecí, ktoré zlepšujú kvalitu života.

Dobrovoľníci, ktorí pri vedeckom experimente dlhšiu dobu vydržali bez problémov nepríjemnú situáciu, sa mohli pochváliť vyšším počtom priateľských vzťahov. Priatelia nám totiž pomáhajú znášať bolesť a bojovať proti depresii. akýmsi druhom prírodného morfínu. Aj keď k takému záveru môžeme dospieť na základe skúseností, má to aj svoje vedecké odôvodnenie.

Priateľské endorfíny

Ak sme obklopení blízkymi osobami, s ktorými nás viaže silný citový vzťah, stimuluje to na mozgovej úrovni produkciu endorfínov, látok, ktoré bývajú označované ako hormón šťastia a ktoré regulujú náladu a účinkujú ako prirodzené prostriedky proti bolesti. Experimentálne to potvrdil tím vedcov vedený Katerinou Johnsonovou z Oxfordskej univerzity, ktorý zverejnil výsledky svojej práce na stránkach časopisu Scientific Reports.


Mohlo by vás zaujať: 10 tipov pre lepšie vzťahy s rodinou, kamarátmi, kolegami: Skúste ich aj vy


Blízki ľudia nám pomáhajú vydržať viac

Pri tomto experimente vedci vyzvali niekoľko dobrovoľníkov, aby vyplnili dotazník týkajúci sa ich sociálnych vzťahov (počet priateľov a početnosť stretávania sa s nimi) a ďalších otázok životného štýlu. Potom vykonali test bolesti, ktorý spočíval v tom, že pokusné osoby mali vydržať čo najdlhšie v nepríjemnej a bolestivej pozícii. Ukázalo sa, že tí, ktorí vydržali dlhšie, mali viac priateľov.

Kvalita vzťahov = kvalita života

,,Bolo by zaujímavé zistiť, prečo majú niektorí ľudia viac priateľov ako iní, a analyzovať prípadné neurobiologické mechanizmy, ktoré sa na tom podieľajú. Aj ďalšie štúdie potvrdzujú, že množstvo a kvalita sociálnych vzťahov ovplyvňujú fyzické a duševné zdravie človeka a môžu byť určujúcim faktorom toho, ako dlho žijeme,uvádza Johnsonová.


Mohlo by vás zaujať: Máte málo priateľov? Poradíme vám, ako môžete získať nových


Prepojenie s depresiami

,,Výsledky nášho experimentu sú zaujímavé aj z toho dôvodu, že nedávny výskum naznačuje, že vyplavovanie endorfínov môže byť narušené chorobami ako je depresia. To môže vysvetľovať, prečo osoby s depresiami majú často sociálne obmedzený život,dodáva Johnsonová.


Myslíte si, že máte dostatok priateľov? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, ČTK/Corriere della Sera
Odporúčame