Buďte lepším manželom: Tieto chyby robia muži vo vzťahu najčastejšie

Muž

thinkstockphotos.com

Manželstvo tvoria vždy dvaja. Ak dôjde k jeho rozpadu, vždy si uvedomíme, čo v ňom nefungovalo a ako sme k jeho koncu prispeli. Muži, ktorí k veciam zvyčajne pristupujú menej emocionálne, tak často môžu prehliadnuť, aké chyby robili či robia. Môžu to byť len maličkosti, ktoré si ani neuvedomujú. Preto, ak na nich začnú pracovať včas, dokážu ich ľahko odstrániť.

Nedostatok empatie

Empatia je schopnosť vcítiť sa do kože druhého človeka a pochopiť, čo cíti a prežíva. Podľa väčšiny psychológov je empatia najdôležitejším pilierom manželstva. Pri jej nedostatku dochádza k častým hádkam a nezrovnalostiam.

Ženy sú empatickejšie než muži, no neznamená to, že sa na to chlapi môžu vyhovárať. To, čo ženy potrebujú, je pochopenie, vypočutie a podporu. Nemusíte nasilu hľadať riešenie každého problému, dôležité je byť dobrým poslucháčom a stotožniť sa s názormi manželky.

Veľké nákupy na vlastnú päsť

Kvôli peniazom sa v dnešnej dobe háda väčšina párov. Ženy dokáže najviac nahnevať to, keď muži kúpia niečo veľké bez toho, aby sa s nimi predtým poradili. Možno ste sa v tomto príklade našli, možno nie. Vedzte však, že existujú muži, ktorí kupujú domáce spotrebiče, auto či pozemok bez toho, aby si predtým vypočuli názor svojej polovičky.

Podľa psychológov je problémom mužský pocit, že by mali rodinu viesť práve oni. V skutočnosti by však malo ísť o spoluprácu medzi mužom a ženou a ak ide o niečo dôležité, mali by robiť spoločné rozhodnutia.


Mohlo by vás zaujímať: Rozvádzate sa? Spoznajte možné príčiny, pre ktoré vás partner opúšťa


Sebeckosť v sexe

Muži zabúdajú na to, že žena potrebuje predohru, aby sa vzrušila a trvá jej o niečo dlhšie, kým sa uspokojí. Takisto potrebuje cítiť náklonnosť, to že je milovaná a dôležitá. Iba vtedy sa dokáže uvoľniť a užiť si sex naplno. Muži na tieto fakty zabúdajú alebo ich považujú len za výmysly.

Častokrát sa stáva, že muža zaujíma iba to, či sa uspokojí, prípadne chce sex vtedy, keď manželka nemôže alebo nechce. Ide však o intímnu záležitosť, ktorá funguje len vtedy, ak ju chcú obaja partneri.

Nezáujem alebo prehnaná akčnosť

Ženy sa o problémoch rady rozprávajú. Pri ich počúvaní je veľmi dôležité nájsť zlatú strednú cestu. Nesprávne je byť ticho, ignorovať rozhovor a len bezducho prikyvovať. Na druhej strane, nie je dobre byť príliš akčný, vymýšľať riešenia problémov a príliš aktívne ich prežívať. Ideálne je vypočuť si ich do konca, vcítiť sa do pocitov manželky a nenásilne navrhnúť riešenie.


Mohlo by vás zaujímať: Aj pre TOTO sa ľudia rozvádzajú: Dôvody, nad ktorými budete krútiť hlavou


Nehovoríte o pocitoch

Nielen počúvať, ale aj hovoriť o svojich problémoch je v manželstve veľmi dôležité. Muži majú práve s touto vecou veľký problém. Chcú si zachovať hrdinskú tvár a nedať najavo, že ich niečo trápi.

No priznanie, že niečo nezvládate, nie je slabosť. Tiež ste len človek a máte právo na to, aby vás niečo trápilo. Ak sa o svojich pocitoch nebudete zdôverovať, vaša manželka môže mať pocit, že jej nedôverujete. Popýtať sa o radu nie je preto vôbec hanba.

Nechcete nikam ísť

Faktom je, že ženy si z času na čas rady niekam vyrazia. Do kina, na večeru, romantickú prechádzku a občas aj niekam na predĺžený víkend. Ak o takéto veci nemáte záujem, svoju ženu frustrujete. Mnoho manželstiev dospelo až do takého štádia, že manželka chodila sama na oslavy, dovolenky a žúry s kamarátkami. Určite si viete domyslieť, ako také manželstvá z času na čas dopadajú.


Ktoré ďalšie tipy ako sa stať lepším manželom poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame