Buďte plní energie! Tieto vitamíny a minerály sú na jar najdôležitejšie

Radosť

gettyimages

Tešili ste sa na to, až sa zima konečne skončí a teraz sa cítite doslova ako vyžmýkaný citrón? Je to tým, že vitamínové zásoby sú po dlhej zime vyčerpané a náš organizmus oslabený. U niekoho sa tento deficit prejaví virózou, ďalší bojujú s jarnou únavou.

Počas zimných mesiacov na nás vplýva množstvo faktorov, ktoré nás oberajú o energiu, znižujú obranyschopnosť nášho tela a spôsobujú, že ľahšie prechladneme či „chytíme“ chrípku.

K spomínaným faktorom patrí chladné počasie, striedanie teplôt, nedostatok slnka, znížená fyzická aktivita či obmedzený prísun vitamínov. Keď k tomu ešte prirátame stres alebo nedostatok spánku, nečudo, že mnohí melieme z posledného.


Mohlo by vás zaujímať: Zimné obdobie dáva telu zabrať: Viete, ktoré vitamíny by ste mali doplniť?


Zázračná trojica

Aby sme si jar mohli naplno užívať, potrebujeme nevyhnutne telu dodať vitamíny a minerály. Len tak sa zbavíme vyčerpanosti, malátnosti a z nich často prameniacej mrzutosti.

Úplne najlepšie je urobiť tak pomocou vyváženej stravy, v ktorej bude mať bohaté zastúpenie ovocie a zelenina. Zamerať by sme sa pritom mali predovšetkým na tri základné vitamíny, ktoré náš organizmus naštartujú a zároveň ochránia pred virózami aj únavou.

Vitamín C

„Céčko“ je pre udržanie si telesného a psychického zdravia nevyhnutné. V organizme človeka má veľa dôležitých funkcií, všeobecne známy je jeho preventívny účinok proti nachladnutiu a chrípke.

Nedostatok vitamínu C sa prejavuje menšou pevnosťou cievnych stien vlásočníc a kapilár, krvácaním z nosa, ochoreniami ďasien, vypadávaním zubov, zníženou odolnosťou voči infekciám. Ďalej je výrazná i zvýšená únava a malátnosť, depresie, žalúdočné problémy, znížený počet červených krviniek, časté prechladnutia, pomalé hojeníe rán či poruchy spánku.

Účinky vitamínu C by mali doceniť najmä ľudia žijúci v mestách so znečisteným ovzduším, fajčiari, alkoholici a starší ľudia.

Náš tip: Medzi zeleninu bohatú na C vitamín, ktorá sa odporúča konzumovať na jar, patrí najmä paprika, kapusta, hlávkový šalát a brokolica.


Mohlo by vás zaujímať: Vitamíny v tabletkách: Kedy je ich užívanie na mieste?


Vitamín B

Pod vitamín B patrí dôležitá skupina vitamínov, ktoré sú označené ako B1 až B12. Nedostatok vitamínov skupiny B sa často prejavuje v podobe únavy, ale aj celkovej nechuti k fyzickej aktivite.

Okrem toho sa môžu objaviť ekzémy, akné, afty, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, psychické problémy, nespavosť a zápcha. B-komplex je vhodný na posilnenie imunity, eliminovanie stresu a úzkosti, ako podpora pri liečbe depresie či doplnok na zlepšenie pamäti. Zvýšený príjem vitamínov skupiny B je vhodný pri väčšej psychickej a fyzickej záťaži, keď treba posilniť imunitný systém.

Náš tip: Zdrojom vitamínov skupiny B je listová zelenina (špenát, zelené šaláty), špargľa, hrášok, banán, mango, granátové jablko, černice, ríbezle, maliny či čučoriedky. Konzumovať by sme mali tiež celozrnné obilniny, mliečne výrobky (mlieko, jogurty, syry, vajcia), zemiaky a ryby.

Vitamín D

Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika, ktorý je základným pilierom pre zdravé kosti. Okrem toho sa práve vďaka tomuto vitamínu v tele vytvára hormón dobrej nálady – sérotonín.

Nedostatok vitamínu D sa môže prejaviť mäknutím kostí, nepokojným spánkom, depresiou, celkovou únavou, bolesťami kĺbov, svalovými kŕčmi, neschopnosťou sústrediť sa, bolesťami hlavy, zápchou alebo hnačkou, ale napríklad aj problémami s močovým mechúrom.

Náš tip: Hlavným zdrojom vitamínu D je slnko, preto by sme si čo najčastejšie mali dopriať „slnečný kúpeľ“. Z potravín sa nachádza v rybách (losos, tuniak), v slnečnicových semienkach, masle, mlieku a syroch.


Mohlo by vás zaujímať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Nezabudnite ani na minerály!

Okrem vitamínov je dôležité zabezpečiť si aj dostatočný prísun minerálnych látok. Získame ich predovšetkým prostredníctvom pestrej stravy a minerálnych vôd.

Minerály sú dôležité pre správne fungovanie vnútorných orgánov, srdca a svalov, pre tvorbu krviniek a kostných buniek, pre riadenie tráviacej sústavy, podporu nervovej sústavy, sú stavebnými látkami kostí a zubov a ovplyvňujú aj stav našej pleti, vlasov a nechtov.

Ktoré minerály patria medzi základné?

Horčík (magnézium) – je to protistresový minerál, pôsobí antialergicky a protizápalovo, upokojuje nervovú sústavu a je prevenciou kardiovaskulárnych ochorení. Pri jeho nedostatku pociťujeme nervozitu, závraty, trasenie viečok, rannú únavu a nespavosť.  Zdrojom horčíka sú napríklad ovsené vločky, tekvicové a slnečnicové semiačka, fazuľa či hrach.

Vápnik (kalcium) – najviac zastúpený minerál v tele, podporuje dobrý spánok, je dôležitý pre kosti a zuby a nevyhnutný pre dobrú činnosť srdca a nervov. Jeho nedostatok spôsobuje nespavosť, napätie, únavu a mäknutie a rednutie kostí. Vápnik sa nachádza v mliečnych výrobkoch, najmä syre, ďalej ho obsahuje kel, šošovica, fazuľa či špenát.

Draslík – minerál sily, dôležitý pre svalovú činnosť a metabolizmus. Pri jeho nedostatku pociťujeme nervozitu, slabosť, búšenie srdca. Draslík nájdeme v banánoch, sušenom ovocí, špenáte, paprike, vajciach, mliečnych výrobkoch, šošovici alebo sóji.

Fosfor – je druhý najčastejší prvok v tele. Podieľa sa na stavbe kostí a tvorbe skloviny, je dôležitý v procese premeny energie v tele. Ovplyvňuje nervovú činnosť a činnosť mozgu. Pri nedostatku fosforu môžeme pociťovať bolesť kostí, trpíme lámavosťou kostí a zubov, únavou, slabosťou, podráždenosťou či zmenami telesnej hmotnosti. Fosfor je obsiahnutý v obilninách, tekvicových semienkach, strukovinách, maku, čerstvom mäse aj mliečnych výrobkoch.


Dbáte na pravidelný prísun vitamínov a minerálov? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame