Bylinky vám vrátia silu a odoženú choroby: Nazbierajte si ich aj vy

bylinky

Jack Lyons/Courtesy Flickr

Niet na svete choroba, na ktorú by nebola bylina! Dnes sa stále častejšie dostáva k slovu tajomné umenie našich praprababičiek – bylinkárstvo. Bylinky majú totiž na ľudské zdravie veľa pozitívnych účinkov. Je síce jednoduchšie zájsť do lekárne a kúpiť si tabletky, ako od jari do jesene zbierať a sušiť byliny a medzi tým sa učiť ktorá je k čomu vhodná, ale život v súlade s prírodou a využívať jej dary, je totiž životný postoj.

Ak sa rozhodnete zaradiť do svojho života pravidelné požívanie bylín, začnite tými, ktoré prečisťujú krv. Pŕhľavu, cesnak medvedí, púpavu či skorocel nájdeme v našom okolí bežne. Ich prvé jemné lístky môžeme použiť do šalátov, alebo si urobiť čaj. Jednoduchý zápar – jednu vrchovatú čajovú lyžičku posekanej rastlinky zalejeme 0,25 litra vriacej vody – pijeme denne 2-3 šálky. Jarná očistná kúra trvá štyri týždne. Bylinné čaje sa pijú bez sladenia. Takýto čaj máme zadarmo, ešte aj s príjemnou prechádzkou. Čerstvé byliny nájdeme v prírode od konca februára do konca novembra. Tie rastlinky, od ktorých nepotrebujeme priamo koreň, zo zeme nevytŕhame. Necháme aspoň 5 cm stopku, aby mohla dorásť. Nazbierané bylinky sušíme na tienistom a vzdušnom mieste. Uchovávame v papierových alebo sklenených obaloch. Kovové a ani plastové nádoby nie sú vhodné.


Tiež by vás mohlo zaujať: Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti


Lekáreň v záhradke

Niektorým rastlinkám dokážeme vytvoriť také podmienky, aby sa im dobre darilo aj v záhradke. Skutočný nezmar je nechtík lekársky. Je to trvalka a množí sa úplne sám. Nielen že má pekné kvety, ale pôsobí aj ako dezinfekcia pre pôdu. V liečiteľstve sa využíva najmä ako čistič krvi a hojič rán. Nechtíkovú masť, ktorá je bežne v predaji si môžete vyrobiť aj doma. Základom je bravčová masť alebo rastlinný tuk. Nadrobno posekáme štyri hrste nechtíka – stonku, listy, kvety. Vložíme do rozohriateho tuku, necháme vzkypieť a odstavíme zo sporáka. Prikryté necháme do rána odstáť. Na druhý deň mierne ohrejeme a prefiltrujeme cez jemné plátno. Uložíme do chladu. Môže sa používať denne ako krém na ruky, najmä pre manuálne pracujúcich.

Rovnako ľahko sa dá pestovať aj harmanček. Je to všeliek na bolesti brucha. Dojčatám pomáha pri plynatosti, ženám počas menštruácie a všetkým pri hnačkách a bolestiach žalúdka. Výborný je na kožné vyrážky. Umývanie tváre a vlasov harmančekovým záparom, očividne pridáva na kráse a človek akoby rozkvitol.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kráľovná jarnej očisty: Žihľava pomôže zdraviu, kráse aj vašej záhrade


Lekár je na prvom mieste

O tom, že bylinami sa dajú liečiť i vážne ochorenia, sa už mnohí presvedčili na vlastnej koži. Vždy je však prvoradá návšteva lekára pre určenie diagnózy, kontroly prebiehajúceho zotavovania a v konečnom dôsledku opätovného potvrdenia zdravia. Ak sa rozhodnete v rámci liečby používať bylinky, rozhodne to konzultujte s lekárom.

Na knižnom trhu je viacero zaujímavých kníh o daroch prírody. Ak sa chcete o nich dozvedieť viac, môžete si zaobstarať napríklad jednu z publikácií od Marie Treben. Získate tak jednoduché a presné návody ako a kedy používať bylinky – od výroby mastí, odvarov, tinktúr až po čajové zmesy.

Zdroj: Jack Lyons/Courtesy Flickr , Jack Lyons/Flickr, Janka
Odporúčame