Čaj maté: Povzbudí vašu myseľ a pomôže aj k lepšej línii

Čaj maté

sxc.hu

Poklad starých indiánov, ktorý má povzbudzujúce účinky posilní váš imunitný systém a pomôže vám odbúrať tukové bunky. Vyskúšajte tento životabudič, ktorý je dodnes najpopulárnejším nápojom v Južnej Amerike. Maté priviezol do Európy Krištof Kolumbus.

Maté je pre indiánov posvätný

Paraguajskí Indiáni považujú túto rastlinu za posvätnú. Tento čaj obsahuje jeden a pol krát viac mateínu (čo je látka podobná kofeínu), ako káva a preto je známy najmä svojimi silnými a dlhotrvajúcimi povzbudzujúcimi účinkami. Indiáni vydržali vďaka jeho pitiu dlhšie aktívni a nepotrebovali toľko jesť. Pitie maté je však zdravšie, ako pitie kávy a nevzniká na ňom závislosť.


Mohlo by vás zaujať: Skvelý zelený čaj: Pôsobí proti rakovine, baktériám a pomáha pri chudnutí


Chudnutie s maté

Rovnako, ako Indiáni, aj vy budete vďaka pitiu tohto čaju pociťovať menší hlad a taktiež pomáha redukovať tukové vankúšiky v problémových partiách.. Práve preto sa neraz používa aj pri mnohých redukčných diétach. Môžu ho piť aj ľudia ktorí nemôžu piť nápoje obsahujúce kofeín, pretože tento nápoj ho priamo neobsahuje.

Čaj, ktorý rastie na strome

Aj keď sa Maté nazýva čajom, nie je to celkom tak. Lístky Maté, ktoré sa u nás pijú podobne ako čaj, totiž nepochádzajú z čajovníka, ale zo stromu, ktorý sa volá cezmína paraguajská. Rastie v Južnej Amerike, najmä v Paraguaji, Uruguaji, Čile, Brazílii a Argentíne. V týchto krajinách je dodnes zvykom, že si hostí uctia a privítajú práve šálkou čerstvo pripraveného čaju maté. Zo stromu sa zberajú lístky, ktoré sa potom tradičnými metódami sušia a drvia do formy čaju.

Indiánsky nápoj na mladosť a silu

Okrem toho, že tento čaj je vynikajúcou náhradou kávy, obsahuje mnoho antioxidantov a vitamínov, napríklad A, B1, B2, B-komlex, či vitamín C. Tiež je zdrojom významných aminokyselín, minerálov, živíc, vlákniny, či karoténov. Má netradičnú nahorkastú chuť, takže je možné, že si na ňu chvíľu budete musieť zvykať.


Mohlo by vás zaujať: Čas na čaj: Ktorý je pre vás ten pravý?


Vyplaví z tela toxíny a zlepší vám pamäť

Pomáha udržiavať organizmus fit a v celkovo mladistvej forme. Okrem toho pôsobí priaznivo aj na:

  • posilňuje imunitný systém,
  • pôsobí protizápalovo,
  • chráni pred alergiami
  • vyplavuje z tela toxíny
  • odbúrava tukové bunky a znižuje pocit hladu
  • znižuje krvný tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi
  • zlepšuje mozgovú činnosť, upokojuje nervový systém
  • pôsobí proti nespavosti (piť počas dňa, nie večer)
  • pomáha pri strese
  • upravuje trávenie
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame