Cícer nie je obyčajná strukovina: Posilňuje srdce, kosti aj nervy

Cícer

pixabay.com

Cícer je lahodná strukovina, typická pre orientálnu kuchyňu. Zvykne sa nazývať „rímsky hrach“ alebo aj „kuriatko v ríši zeleniny“, pretože je cenným dodávateľom živín, mimoriadne bohatým na bielkoviny. V poslednom čase si však získava stále viac priaznivcov aj u nás.

Postupne si naň zvykáme

V ázijskej kuchyni bol cícer známy už pred 8 000 rokmi. V súčasnosti sa pestuje v mnohých subtropických oblastiach. Hlavnými pestovateľmi sú najmä Turecko, severná Afrika, Mexiko, India, Pakistan a Španielsko. Cícer je významnou súčasťou orientálnej kuchyne, možno hovoriť takmer o istom druhu základnej potraviny.

Rozlišujú sa dva druhy: menšie tmavé semená z Indie a väčšie béžovožlté semená z oblasti Stredozemného mora. Aj u nás sa už teší veľkej obľube, pretože ho možno pripraviť na rôzne spôsoby.


Mohlo by vás zaujímať: Obohaťte svoj jedálniček: Cícer je plný chuti, bielkovín aj vitamínov


Výživný a vyvážený

V cíceri sú v najvyššej miere zastúpené komplexné sacharidy, ktoré pomaly prechádzajú do krvi. Vďaka nim zasýti na dlhšiu dobu. Obsah tukov je síce vyšší než u fazule či šošovice, ale priberania sa báť nemusíte. Väčšinu z nich tvoria polynenasýtené tuky.

Strukovina sa môže popýšiť aj vysokým podielom vlákniny a bielkovín. Množstvo proteínov sa vyrovná alebo je väčšie ako v mäse či vo vajciach, čo ocenia najmä vegetariáni. Nápadné sú vysoké hodnoty aminokyselín – arginínu, leucínu a lyzínu. Tie, okrem iného, pozitívne vplývajú na imunitu.

Spomedzi obsiahnutých minerálnych látok stojí na čele draslík, fosfor, vápnik a horčík. Nezanedbateľné sú aj stopové prvky – železo, meď či zinok. Z vitamínov tu zohrávajú dôležitú úlohu najmä vitamíny skupiny B, ale nájdeme v ňom aj betakarotén, vitamín C, E a K.

Diétna potravina, čo podporí zdravie

Vysoký podiel vlákniny zabraňuje vstrebávaniu cholesterolu z iných potravín. Obsah kvalitných mono- a polynenasýtených tukov pomáha znižovať jeho hladinu v krvi. Tým sa zlepšuje stav artérií a možno tak predchádzať artérioskleróze so všetkými jej prejavmi, vrátane infarktu.

Vláknina v cíceri prirodzeným spôsobom stimuluje činnosť čriev. Zlepšuje trávenie a vyprázdňovanie, čím poslúži ako účinná prevencia zápchy. Cícer sa zároveň považuje za strukovinu, ktorá najmenej nafukuje. Nerobí problémy ani ľuďom s citlivým žalúdkom. Mimoriadne vhodná je pre diabetikov, pretože normalizuje hladinu cukru v krvi, i celiatikov, lebo neobsahuje lepok.


Mohlo by vás zaujímať: Nájdite v kuchyni miesto pre cícer – strukovina plná bielkovín je pre vás to pravé!


Silnejšie kosti, srdce aj nervy

Dostatok vápnika a fosforu spevňujú kostru, čím možno predchádzať osteoporóze. Železo, meď a kyselina listová podporujú krvotvorbu. Z pravidelnej konzumácie tejto strukoviny však profituje aj srdce: draslík, horčík a B vitamíny posilňujú srdcový sval, podieľajú sa na znižovaní rizika infarktu a správnom fungovaní nervovej sústavy. Účinne pomáhajú pri podráždenosti, nervozite a slabej koncentrácii. Cícer sa odporúča zvlášť tým, ktorí sú pod veľkým psychickým tlakom alebo trpia depresiou.

Jednoduchá príprava, široké využitie

Cícer treba namočiť na 12 až 24 hodín. Vodu vymeňte viackrát, obsahuje látky spôsobujúce plynatosť. Varí sa 1 – 2 hodiny, v tlakovom hrnci 30 – 45 minút. Ak si kúpite sterilizovaný cícer, stačí ho prepláchnuť a pridať do pokrmu pred dovarením.

Sladký či pikantný, pražený, pečený alebo vo forme nátierky – humusu – cícer je ozajstná maškrta pre náš jazýček. Najčastejšie sa však používa varený: do polievok, k dusenému mäsu alebo jedlám z ryže. Môže sa tiež smažiť alebo piecť v rúre ako oriešky.

S vyklíčeným cícerom získa šalát či pokrm pripravený na panvici extra porciu živín. V klíčkoch sú cenné látky v oveľa vyššej koncentrácii. Ak sú klíčky väčšie ako 3 mm, vytvára sa v nich jedovatý fazín. Obarte klíčky krátko vriacou vodou, čím sa vyhnete tráviacim ťažkostiam. V Indii je veľmi rozšírená cícerová múka. Pripravujú sa z nej kulinárske špeciality, ako je falafel – vyprážané guľôčky z rozomletého cíceru.


Mohlo by vás zaujímať: V Bratislave si môžete pochutiť na svetovej špecialite: Hlavné mesto je centrum hummusu


Krémová cícerová polievka

Potrebujeme:

  • 300 g cíceru
  • 4 mrkvy
  • 1 väčší zemiak
  • 1 väčšiu cibuľu
  • 4 strúčiky cesnaku
  • 2 PL oleja
  • kari korenie
  • drvenú rascu
  • 1,5 litra zeleninového vývaru
  • sušený medvedí cesnak
  • soľ

Postup: Cícer umyte a na noc namočte do vody. Na druhý deň ho varte v tlakovom hrnci asi 30 minút. Ak máte naponáhlo, použite sterilizovaný cícer. Nakrájanú cibuľku a pretlačený cesnak opražte na oleji, pridajte kari a rascu podľa chuti. Potom dodajte očistenú, nakrájanú mrkvu, zemiak a zalejte vývarom. Podľa chuti osoľte. Pred dovarením pridajte 2/3 uvareného alebo sterilizovaného cíceru. Polievku rozmixujte dohladka a zmiešajte so zvyšným cícerom. Nakoniec dochuťte medvedím cesnakom.


Na čo všetko využívate cícer vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame