Čaje proti nespavosti vraj môžu váš stav ešte zhoršiť: Je to naozaj tak?

Žena

sxc.hu

Zvyknete si aj vy vypomáhať pri problémoch s nespavosťou rôznymi špeciálne určenými čajmi? Pozor na to. Bylinkové čaje určené na dobrý spánok môžu tento problém paradoxne ešte viac zhoršiť. A nielen to – môžu dokonca vyvolať aj celkové zhoršenie vášho zdravotného stavu.

Tento zvláštny paradox sa podarilo odhaliť vedcom z Veľkej Británie a bol uverejnený v odbornom časopise Britskej farmaceutickej spoločnosti. Vedci skúmali účinky pitia takýchto čajov z hľadiska dlhšieho časového rozpätia a zistili, že pri neprimeranom používaní sa ich účinok namiesto pomoci naopak obrátil proti spotrebiteľovi.

Radšej kratšie ako dlhšie

Vedci, ktorí stoja za zmieneným výskumom, pitie takýchto čajov určite neodporúčajú bez predošlej konzultácie s lekárom a to najmä pri dlhodobom pravidelnom užívaní, teda dlhšom ako niekoľko mesiacov či dokonca rokov. Buďte preto opatrní a vyhnite sa zbytočným problémom navyše, ktorým môžete pomerne jednoducho predísť obyčajnou návštevou, resp. rozhovorom s vašim lekárom.


Mohlo by vás zaujať: Počítate v noci ovečky? Takto porazíte najväčších sabotérov vášho spánku


Môžu zhoršiť aj celkové zdravie?

Nebezpečenstvo týchto čajov netkvie len v ich opačnom efekte na zaspávanie. Riziko je najmä v tom, že môžu priniesť aj iné zdravotné riziká a z globálneho pohľadu aj zhoršenie celkového zdravotného stavu jedinca. Aké druhy problémov môže nadmerné pitie čaju na dobrý spánok spôsobiť sa však v štúdii nekonkretizuje, čo je trochu zvláštne. Keďže bol uverejnený v časopise farmaceutickej spoločnosti, možno uvažovať aj o určitej zaujatosti. Dá sa totiž vážne pochybovať o tom, že dlhodobé branie liekov na spanie je menej škodlivé ako pitie nejakého čaju.

Lekára sa nepýtame

Keďže sú voľne predajné, mnohých z vás ani len nenapadne, že by mohli uškodiť. A tak ich pokojne užívate bez toho, aby o tom vedel váš lekár. Britskí vedci v spomínanej štúdii zistili, že to tak robí asi polovica ľudí s problémovým zaspávaním, či skorým ranným zobúdzaním sa. Nehrajte sa na doktora a navštívte radšej toho skutočného odborníka. Ten dokáže prísť na príčinu nespavosti až u 80% pacientov. Je preto vysoká šanca, že pomôcť dokáže aj vám. Niekedy môže ísť napríklad len o branie tabletiek, ktoré majú na vás takýto negatívny vplyv a lekár vám môže predpísať iné.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Aké sú najčastejšie príčiny nespavosti?

Príčiny nespavosti môžu byť rozličné. Môže sa jednať buď o psychické, alebo zdravotné dôvody. Čo ju teda môže spôsobovať?

  • depresia
  • schizofrénia
  • úzkostné psychické stavy, nadmerný stres
  • krátkodobá nespavosť môže byť navodená liekmi, novým prostredím, nepohodlnou posteľou, zmenami v živote, tragédiou v rodine
  • ochorenia srdca, obličiek
  • rakovina
  • astma
  • bolesti hlavy
  • Parkinsonova choroba

Posteľ je len na spanie

Ako tento problém vyriešiť? Psychológovia radia nepoužívať posteľ na nič iné ako na spánok a sex. Nemali by ste v nej jesť, pozerať televíziu, čítať, pracovať, ani vykonávať nijaké iné činnosti. Posteľ a spálňa by mali byť miestom vyhradeným výlučne len na odpočinok. Ukladať by ste sa mali len vtedy, keď ste ospalí a ak do 20 minút nezaspíte, mali by ste vstať a venovať sa nejakej príjemnej činnosti, resp. si nejakým spôsobom unaviť oči. Okrem toho pomáhajú aj relaxačné techniky na uvoľnenie napätia a stresu.


Sú podľa vás čaje lepšie ako tabletky alebo naopak? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame