Novú nádej v liečbe rakoviny prináša príroda: Pomôže nám marihuana?

Marihuana

sxc.hu

Látka nachádzajúca sa v marihuane by mohla zastaviť metastázy pri mnohých agresívnych druhoch rakoviny, a výrazne tak znížiť úmrtnosť na túto zákernú chorobu. K tomuto významnému medicínskemu objavu dospeli vedci z California Pacific Medical Center v San Franciscu.

„Trvalo nám 20 rokov, kým sme na to prišli, ale sme nadšení,“ povedal výskumník Pierre Desprez. „Chceme začať s testami hneď, ako to bude možné,“ dodal. Výťažok zo známej ľahkej drogy v súčasnosti prechádza testovaním v laboratórnych podmienkach a na zvieratách. Vedci čakajú, kedy im dajú povolenie na klinické testovanie na ľuďoch.

Molekulárny biológ Desprez strávil desaťročia skúmaním génu ID-1, ktorý je zodpovedný za šírenie rakoviny. Jeho kolega Sean McAllister zas študoval účinky kanabidiolu – netoxickej a nepsychoaktívnej chemickej zlúčeniny v marihuane. Keď svoje skúsenosti a znalosti spojili, vznikol výnimočný objav. Do Petriho misky totiž umiestnili kanabidiol a bunky s vysokou hladinou ID-1. „Zistili sme, že kanabidiol dokáže v podstate vypnúť ID-1,“ vysvetlil Desprez. Bunky sa po zásahu kanabidiolom prestali šíriť a vrátili sa do normálu. „Na toto by sme nikdy neprišli každý zvlášť. Preto je spolupráca vo vedeckom bádaní nutná,“ dodal.


Mohlo by vás zaujímať: Najnovšie objavy v boji proti rakovine: Počuli ste už o nich?


Desprez a McAllister po prvý raz publikovali informácie o výskume v roku 2007. Odvtedy zistili, že kanabidiol účinkuje aj u zvierat. „Začali sme s rakovinou prsníka. Prišli sme na to, že pôsobí pri mnohých agresívnych druhoch rakoviny – mozgu, prostaty, jednoducho všade, kde sú vysoké hladiny ID-1,“ vysvetlil Desprez. Všetkých fanúšikov marihuany však upozornil, že jej fajčením si nepomôžu. „Z fajčenia nikdy nedostanete do tela toľko kanabidiolu, aby to malo nejaký efekt,“ povedal vedec s tým, že v súčasnosti skúšajú formu injekcií alebo tabletiek.


Máte vy alebo vaši známi nejaké skúsenosti so zákernou rakovinou? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, SITA
Odporúčame