Čas na čaj: Ktorý je pre vás ten pravý?

čaj

photl.com

Hoci jeseň je k nám tento rok milosrdná, chladný vzduch nášmu telu dáva zabrať, aj keď neklesá pod 10 stupňov. Sezóna „pariacich šálok“ je tu. Čím sa zahrejete je len na vás – od čokolády cez vínko až k čaju. Tá posledná možnosť však okrem zahriatia môže mať aj kopec ďalších pozitívnych účinkov!

Kratšie dni a dlhšie noci sú v praxi presne naopak. Do práce odchádzame ešte za tmy a večer sa z nej za tmy aj vraciame. Pocit vyčerpanosti preto vôbec nemá na svedomí lenivosť. Nedostatok slnka treba telu doplniť inak – relaxom. Nemusíte sporiť na wellness víkend, stačí vám iba šálka správneho čaju – a teplá deka k tomu!

Zapite únavu rooibosom

Obsahuje veľa železa a vitamínov C a E – lepšiu kombináciu proti únave naozaj nenájdete. Navyše neobsahuje kofeín, takže po ňom môžu siahnuť aj tehotné ženy a dokonca aj srdciari.

Príprava: 1 čajovú lyžičku sušenej zmesi zaliať horúcou vodou a po desiatich minútach pridať mlieko alebo citrón.

Zapite bolesti levanduľou

A to aj tie na duši! Niet lepšieho lieku po náročnom dni v práci či doma. Levanduľa má dokonalé upokojujúce účinky, ktoré si dokážu poradiť dokonca aj s nespavosťou. Ak prežívate ťažké obdobie, ktoré vám dáva psychicky zabrať a pomaly strácate silu sústrediť sa aj na iné oblasti života, je čas na levanduľu s chmeľom!

Príprava: 1 čajovú lyžičku levandule a 1 lyžičku chmelu zalejeme na 10 minút 150 ml horúcej vody. Čaj pite vlažný a prisladený iba medom.

Zapite prechladnutie šípkou

Okrem vitamínu C tak svojmu telu dodáte aj kopec iných osožných látok na posilnenie imunity. Kombinácia teplého nápoja a príjemnej chuti uľaví nielen nádche a boľavému hrdlu, ale aj smädu. A keďže šípka je príjemne kyselkastá, netreba ju ani dochucovať.

Príprava: Šípky zalievajte maximálne 80 stupňovou vodou, tak na 10 minút a nápoj z nich sa snažte vypiť čo najteplejší.

Zapite stres železníkom

Kto ho dnes nemá? Ide len to, koľko kto znesie. Ak ho zvyknete zaháňať kávičkou a cigaretkou, máme pre vás tip – nahraďte tento zvyk čajom zo železníka lekárskeho. Nemusíte mať obavy z jeho upokojujúcich účinkov, vplývajú iba na dušu! Naopak na telo má tento čaj blahodarné účinky v podobe vzpruženia koncentrácie. Je vynikajúce zvyknúť si naň ako na dezert za obedom v práci. Uvidíte, že ani šéf, či zákerný kolega vás z vašich koľají nevyvedú.

Príprava: 2 čajové lyžičky zalejte asi 80 stupňovou vodou a nechajte 5 minút lúhovať. Ak vám nechutí sám, prislaďte si ho medom. Pite ho v takej teplote, ako kávu – prosto tak, ako vám to chutí.

Zapite vrásky zeleným čajom

Okrem toho, že tento čaj priaznivo pôsobí na naše bunky, ktoré zázračne regeneruje, tešia sa z neho aj naše cievy a srdce. Znižuje totiž krvný tlak a okrem toho aj cholesterol. Jeho pravidelné pitie nám tak môže pomôcť zbaviť sa nejakých tých kíl navyše. Ak chcete svojej pleti urobiť dvojitú radosť, nechajte ho pôsobiť nielen zvnútra, ale aj zvonka – okrem čaju si z neho doprajte aj pleťovú masku.

Príprava: 5 čajových lyžičiek zalejte litrom 90 stupňovej vody a po troch minútach máte hotový nápoj. Piť ho môžete teplý, vlažný aj studený. Ak ho necháte vylúhovať dlhšie, namočte doň vatové tampóny a ošetrite si nimi na noc pleť.

Zapite choroboplodné zárodky rebríčkom

Ten patrí k najstarším všeliekom, práve vďaka tomu, že dokáže z pečene vyčistiť nahromadené splodiny. Pomáha teda nielen nášmu metabolizmu, ale aj imunitnému systému, ktorý takto reštartuje. Práve v období vírusových infekcií je jeho účinok naozaj neoceniteľný.

Príprava: 1 čajovú lyžičku zalejte 250 ml vriacej vody a po 10 minútach pite po dúškoch. Čím je teplejší, tým je účinnejší.

Zdroj: photl.com, Pippa
Odporúčame