Celozrnné, viaczrnné či tmavé: Vďaka našim radám budete mať v pečive prehľad

Chlieb

gettyimages

Určite ste už počuli o tom, že ak si človek chce zachovať zdravie, vitalitu a štíhlosť, mal by jesť prevažne celozrnné produkty. Niekedy sa to však ťažko dodržiava.

V obchodoch nájdeme mnoho druhov tmavého chleba a pečiva, ktoré sa často tvári, že je zdravšie, no v skutočnosti je to úplne inak. Dokážete rozoznať celozrnné pekárenské výrobky od ich náhrad s odlišnými vlastnosťami? Pripravili sme pre vás šikovného pomocníka, vďaka ktorému sa vám to podarí.

Nech viete, čo jete

Celozrnná múka vzniká rozomletím celých zŕn vrátane šupky a klíčka. Tie obsahujú veľa minerálnych látok, vitamínov a vlákniny, ktoré sú cenné zložky pre naše zdravie. Biela múka je mleté zrno zbavené všetkých povrchových vrstiev. V porovnaní s celozrnnou je tak o veľkú časť dôležitých živín ochudobnená.

Mohlo by vás zaujať: Ako udržať pečivo čerstvé? Držte sa týchto overených tipov

Nenahraditeľná vláknina

Vláknina je výlučne súčasťou potravín rastlinného pôvodu – zeleniny, ovocia, strukovín, obilnín aj celozrnných produktov. Potraviny bohaté na túto živinu dobre zasýtia a pozitívne ovplyvňujú činnosť čriev. Pravidelný príjem je prevenciou zápchy, hemoroidov a ochorení hrubého čreva. Jej dostatok pomáha upravovať hladinu cholesterolu v krvi, bráni rozvoju aterosklerózy a vysokého krvného tlaku. Priaznivo pôsobí aj pri chudnutí.

Celozrnné, viaczrnné či tmavé?

Podľa našej legislatívy možno za celozrnný chlieb označiť výrobok, ktorý obsahuje najmenej 70 percent celozrnnej múky. Na označenie „viaczrnný“ stačí iba 10-percentný obsah iných druhov obilnín ako pšenica a raž. V obchode teda pokojne môžeme kúpiť viaczrnný bochník z bielej múky, ktorého povrch je len posypaný semienkami. Býva drahší, no nutrične je skoro rovnaký ako biely.

Zákazníci sa často spoliehajú len na farbu či označenie „tmavé pečivo“. Tmavé ale neznamená vždy celozrnné. Za lákavou farbou sa v niektorých prípadoch môže skrývať karamel, slad a farbivá. Výrobcovia totiž dobre vedia, že hnedá je oku príťažlivejšia ako bledá. Zdravší variant to však z tohto pečiva rozhodne neurobí.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Cigánski Diabli – turné s novým CD KONE

Niekoľko užitočných rád pri nákupe

1. Nakupujte v menších obchodoch

Nájsť kvalitné pečivo v obchodných reťazcoch býva náročné. Väčšinou putuje zmrazené stovky kilometrov. Predajcovia sú povinní to viditeľne označiť, preto hľadajte etiketu „vyrobené dopečením zo zmrazeného polotovaru“. Kvalitné a čerstvé pekárske výrobky nájdete skôr v obchodoch so zdravou výživou. Výhodou je tiež pestrý výber zo špaldovej, pšeničnej celozrnnej, ražnej či kukuričnej múky. Niektoré pekárne si, dokonca, samy melú múku a ihneď ju spracúvajú.

2. Vyberajte starostlivo

Ak je tmavý chlieb mäkký a nadýchaný, určite nie je celozrnný. Ten býva ťažší, hutnejší a bez veľkých pórov. Pri balenom chlebe vás usmerní zloženie na etikete. Ak máte problém s drobným písmom, zbaľte si do tašky aj okuliare. Pri nebalenom pekárskom výrobku by mal byť v predajni k dispozícii „príbalový leták“, z ktorého zistíte všetky potrebné údaje. 

3. Napovie vám cena

Ak si nie ste istí, pri celozrnných produktoch rátajte vždy s vyšším výdavkom než za biele pečivo. Potraviny bohaté na vlákninu lepšie zasýtia, čiže ich zjete menej, a sú oveľa zdravšie. V konečnom dôsledku sa to teda vyplatí.

4. Dožičte si rôzne druhy

Veľmi zdravý a chutný je kváskový chlieb. Kupujte ho nekrájaný a nebalený. V igelitovom vrecku sa ľahko sparí a splesnivie. Trvanlivé pečivo, napríklad hriankový chlieb, odporúčame kupovať len výnimočne. Väčšinou obsahuje viac tuku, konzervačných a ďalších prídavných látok.

Aké druhy pečiva si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame