Zobudili ste sa s opicou? Dajte telu toto a bude vám lepšie

Muž v depresii s bolesťami hlavy

Náročné ráno po oslavách s alkoholom zažil každý z nás (Foto: GettyImages)

Možno ste zapíjali prírastok v rodine, zažili bujarú záhradnú grilovačku s priateľmi alebo si vyhodili z kopýtka na svadbe. Ako sa rýchlo zbaviť opice a čím skôr normálne fungovať?

Čo s naším telom robí alkohol

Rozbúrený žalúdok, v hlave otrasne duní a človek by sa najradšej katapultoval ďaleko od vlastných fyzických útrap. Hoci ste sa možno ráno zobudili relatívne fit, nastáva vytriezvenie a počas niekoľkých hodín sa naplno vytrápite. Telo totiž na proces spracovania alkoholu vyčerpalo zásoby vitamínov a minerálov a je dehydrované. Sústredilo sa na štiepenie alkoholu a jeho pozornosti tak ušli iné dôležité procesy, medzi nimi aj vyvažovanie hladiny cukru.

Prečo po konzumácii alkoholu bolí hlava? Jedným z hlavných dôvodov je dehydratácia, ktorá sa prejaví ako bolesť, závraty a točenie hlavy. V liehových nápojoch je však dnes už kadečo a pomerne často aj destilovaná voda. Tá organizmu škodí a sťahuje z neho dôležité minerálne látky, výsledkom čoho je silná bolesť hlavy.

Prečo bolí žalúdok? Alkohol spôsobil zvýšenú produkciu žalúdočných štiav. Vyššie množstvo žalúdočnej kyseliny dráždi sliznice žalúdka a výsledkom je nechutenstvo a nevoľnosť.

Káva nie je všemocná

Poradili vám, aby ste okamžite po zobudení vypili silnú kávu? Kofeín obsiahnutý v káve vás síce do polhodiny nabudí, no opicu nevyrieši. Navyše pôsobí ako diuretikum, preto problém s dehydratáciou o pár hodín ešte viac prehĺbi. Na každého z nás však funguje niečo úplne iné, preto ak už šálka kávy, potom s cukrom – ako rýchly zdroj energie.


Mohlo by vás zaujať: Nový rok bez bolestí hlavy: Ako piť alkohol, ale vyhnúť sa opici?


Sladké raňajky ako záchrana

Pre obnovu hladiny cukru pokojne siahnite po výdatných sladkých raňajkách v malom množstve. Proti opici úspešne bojuje banán, obsahuje draslík aj horčík, ktoré vaše telo teraz tak potrebuje. Upokojuje ubolený žalúdok a čím je zrelší, o to viac cukru (energie) sa v ňom ukrýva. Ak nemáte úplne žalúdok „na vode“, vyskúšajte aj chlieb s maslom a medom, alebo s arašidovým maslom, či nutelou.

Vývar, veľa vody aj vodový nanuk

Už počas popíjania alkoholu by ste mali myslieť na dostatočný pitný režim. To sa však ľahšie vraví, ako robí. Ak chcete ráno čo najskôr opäť fungovať, vypite veľa vody. Overenou klasikou je silný domáci vývar. Nezáleží na tom, či bude slepačí alebo hovädzí. Dokáže výnimočne upokojiť žalúdok a už v jednom tanieri prijmete dávku živín (tuky aj vitamíny), ktoré vás opäť postavia na nohy. V kritickom prípade, kedy v podráždenom žalúdku neudržíte ani dva hlty vody, vyskúšajte vodový nanuk. Je aspoň malým osviežením pre dehydrované telo a je veľká šanca, že nebudete zvracať.


Mohlo by vás zaujať: Chystáte sa cez sviatky popíjať? Vyhnite sa cigaretám, zhoršujú totiž „opicu“


7 overených rád, ako sa vyhnúť opici

– Počas dňa pite dostatok vody, aby ste už vopred neboli dehydrovaní.
– Pozor na množstvo kávy, ktoré v ten deň vypijete s myšlienkou, že túto noc pretancujete. Môžete totiž príliš často chodiť na WC a odvodniť sa.
– Pár hodín pred oslavou zjedzte jedlo s vyšším obsahom tuku. Nemusí ísť o sýte výdatné jedlo, vystačíte aj s hrsťou zdravších orieškov.
– Netreba stoj čo stoj držať krok a kolá s ostatnými. Čím pomalšie pijete, o to miernejšie bude vytriezvenie. Ak za každým pohárikom vypijete aj pohár vody alebo nealko nápoja, vyhnete sa viacerým nepríjemným stavom
– Vynechajte šampanské. Bublinky totiž urýchľujú vstrebávanie alkoholu a je riziko, že vás rýchlo budú známi hľadať po okolí podniku.
– Snažte sa vyhýbať mixovaniu rôznych druhov alkoholu a rovnako tak aj lákavým kokteilom. Zostaňte verní jednému druhu alkoholu. Ideálne, ak ide o kvalitný biely alkohol. Rum a whiskey obsahujú viac toxínov a nečistôt ako vodka a gin.


Radi sa zabávate? Legendárna kniha Tisíc a jeden vtip sa vám zapáči

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame