Za ktoré potraviny si v lete priplatíme? Takto sa zmenili ceny u nás aj v obľúbených dovolenkových destináciách

Zmrzlina v lete

Ako sa zmenili ceny zmrzliny či pohonných hmôt oproti minulému roku? (Zdroj: GettyImages)

Bude toto leto drahšie? Sú ceny zmrzliny či benzínu porovnateľné ako vlani? Pozrite sa spolu s nami aj na to, ako sa zmenili ceny u nás aj v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov.

Počas letných mesiacov sa každoročne menia aj naše nákupné preferencie. Viac siahame po zmrzline, nápojoch, ovocí aj zelenine, doprajeme si oddych na dovolenke alebo pri vode. V rámci leta častejšie cestujeme a navštevujeme reštaurácie či ubytovacie zariadenia. Za niektoré z týchto položiek zaplatíme menej ako pred rokom, za mnohé si ale opäť priplatíme, avšak nie až tak výrazne ako počas uplynulých dvoch letných sezón.

Podľa analytičky Evy Sadovskej z WOOD & Company sú tento rok potraviny a nealkoholické nápoje aktuálne drahšie ako pred rokom o 0,7 %. Spomedzi nich si priplácame v obchodoch najmä za chlieb a obilniny (3,3 %), sladké potraviny (2,5 %) a za ryby a morské plody (2,4 %). Mäso nás vychádza aktuálne medziročne drahšie o 1,9 %.

Naopak, menej ako pred rokom platíme za mlieko, syry a vajcia (-2,9 %) a za oleje a tuky (-2,8 %). Ovocie a zelenina sú taktiež lacnejšie, a to o -1,3 % a -1,2 %. Nealkoholické nápoje nás vychádzajú drahšie ako pred rokom o 1,9 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2024.

Zmrzlina išla s cenou dole, zdraželi však minerálky aj nealkoholické pivo

Analytička sa na základe podrobnejších a najaktuálnejších údajov Eurostatu pozrela aj na potraviny typické pre leto. Lacnejšie ako pred rokom nás vyjde čerstvá zelenina a to o -6,1 %. Menej by sme mali platiť aj za čerstvé ovocie (-2,8 %). K letu neodmysliteľne patrí zmrzlina, ktorej cena je medziročne nižšia o -8,4 %. Lacnejšie sú tiež čipsy, a to o -5,3 %. Naopak, za cukrárenské výrobky platíme viac ako vlani o 7,6 %. Vyššie cenovky nájdeme aj na minerálnych vodách či šťavách, a to o 5,8 % a 4,0 %. Nealkoholické pivo išlo medziročne s cenou nahor v priemere o 6,2 %.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trápia vás sezónne alergie? Prejavy môžu zmierniť betaglukány hlivy ustricovej

Aj za ďalšie tovary a služby, ktoré preferujeme viac v lete ako počas iných mesiacov roka, si priplácame. Reštaurácie či kaviarne nás v porovnaní s minulým rokom vychádzajú viac o 7,2 % a ubytovanie v hoteli či penzióne je medziročne drahšie o 8,1 %. Rekreačné a športové služby zdraželi o 8,6 %, za pomôcky na šport, kempovanie a rekreáciu v prírode si priplatíme obdobných 8,3 %. Oblečenie a obuv zdraželi o 3,8 % a 1,3 %. V letnom období ich ceny môžu ešte smerom nadol posunúť výpredaje.

Ceny pohonných látok (v 24. týždni 2024) sú porovnateľné s cenami spred roka. Benzín tankujeme za 1,58 eur za liter, čo je rovnaká hodnota ako vlani. Nafta nás vychádza na 1,48 eur za liter, čo je medziročne viac o 3,1 %. Plná 50-litrová nádrž benzínu nás tak vyjde v priemere na 79,0 eur. Za 50-litrovú nádrž nafty zaplatíme v priemere 73,9 eur, čo je o 2,2 eur viac ako vlani.

Ak sa rozhodnete cestovať osobnou cestnou dopravou, teda autobusmi, priplatíte si za cestovné 14,6 % oproti vlaňajšku. V prípade osobnej vlakovej dopravy prišlo k zvýšeniu cien o miernejších 1,1 %. Osobná letecká doprava nás aktuálne vychádza drahšie ako vlani o 6,2 %.

Ako sa zmenili ceny v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov?

Našinci trávia leto aj za hranicami Slovenska, a to nielen organizovane prostredníctvom cestovných kancelárií, ale aj takpovediac „na vlastnú päsť“. Analytička sa preto pozrela bližšie na medziročné zmeny cien potravín a nealkoholických nápojov, pohonných látok, reštaurácií či ubytovacích zariadení vo vybraných obľúbených európskych destináciách Slovákov.

V prípade potravín a nealkoholických nápojov by nás ani v zahraničí nemali prekvapiť výrazne vyššie ceny ako pred rokom. Spomedzi analyzovaných krajín najrýchlejší rast cien vykázali na Malte a v Španielsku, a to o 4,8 % a 4,4 %. Naopak, najviac klesli ceny potravín v Českej republike (o -3,8 %).

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nedarí sa vám šetriť? Zistite, či viete hospodáriť

Za pohonné látky si v máji 2024 oproti minulému roku (11 % až 12 %) priplácali na Cypre, v Česku a v Chorvátsku. Na Malte sa tankuje za rovnaké sumy ako vlani a zdraženie o necelé dve percentá je realitou vo Francúzsku. V reštauráciách a kaviarňach ceny najviac poskočili, o vyše desatinu, v Rumunsku a v Chorvátsku. Najpomalší rast cien, cez 3 %, sa týka francúzskych a talianskych reštaurácií. Ubytovanie najviac zdraželo v Chorvátsku (14,7 %), v Portugalsku (13,4 %) a v Českej republike (10,8 %). Najpomalší rast cien evidovali na Malte a vo Francúzsku, a to o 1,4 % a 2,8 %.

Ako letné prázdniny zvládnuť s rozumom a finančne sa z nich nezblázniť?

  • Ak viete, že potrebnú sumu na dovolenku nemáte alebo nebudete mať k dispozícii, začnite si pravidelne ukladať finančné prostriedky v dostatočnom predstihu. Rozhodne sa kvôli prázdninám nezadlžujte a nesiahajte ani na finančnú rezervu určenú na nečakané výdavky.
  • Pred každou dovolenkou, výletom, ale aj bežným dňom voľna si urobte finančný plán a stanovte si maximálnu sumu, ktorú môžete minúť. K naplánovanej sume pre istotu pripočítajte rezervu vo výške 20 % na spontánne nápady či nepredvídateľné situácie.
  • Rozumne využívajte zľavové kupóny či zákaznícke karty. Pre obchody s oblečením, obuvou či elektronikou sú v lete typické výpredaje. Dávajte si však pozor na to, aby ste nenakúpili tovar iba preto, že je v zľave a nakupujte iba to, čo naozaj potrebujete.
  • Počas leta viac konzumujeme ovocie, zeleninu, ale aj nápoje. Neplytvajte nimi a nákupy si dobre naplánujte. Dôležité je aj ich správne uskladnenie v chladničke či v špajze.
     Sledujte náš Facebook
Zdroj: Plnielanu.sk, WOOD & Company
Odporúčame