Tieto historické vily vám vyrazia dych: Navštívite ich na Slovensku alebo sa za nimi vyberiete do Čiech?

Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brne patrí medzi ikonické vily (Zdroj: Instagram/npu.cz)

Počas 18. a na začiatku 19. storočia začali na Slovensku a v Čechách vyrastať sídla, ktoré dnes poznáme pod pojmom historické vily. Bohaté rodiny si dali postaviť drahé objekty, v ktorých trávili voľný čas. Dnes sú z mnohých národné pamiatky, umelecké skvosty či hotely, kde môžete stráviť romantický čas so svojou polovičkou. Kam by ste sa najradšej vybrali?

V článku sa dočítate:

Navštívte ich na Slovensku

Vila Košťálová v Bratislave

Adresa: Novoveská 5401/17, 841 07 Devínska Nová Vec

Táto historická budova sa volá aj Brixov dom. Postaviť ju dal rakúsky minister pôšt Jozef Zavadil ešte koncom 19. storočia. Bol vášnivým zberateľom archeologických predmetov a zároveň objaviteľom najväčšieho slovansko-avarského pohrebiska v srdci Európy.

Jej rekonštrukcia prebehla na konci 20. storočia, pričom v roku 1998 sa stala aj kultúrnou pamiatkou mesta. Po rekonštrukcii sa budova blíži k štýlu eklekticizmu. Aktuálne je sídlom starostu mestskej časti Devínska Nová Vec a nachádza sa tu dokonca aj sobášna sieň.

Wiegerova vila vo Svätom Jure

Adresa: 900 21 Svätý Jur (nad vinohradmi)

Wiegerova vila bola postavená v Provensálskom štýle a nachádza sa pod Malými Karpatami. Postavil ju vinár Wieger ešte v roku 1921. Po jeho smrti ho odkúpila židovská rodina Kestnerovcov, počas vojny padla do rúk Nemcom. Po vojne slúžil objekt ako sirotinec.

V 80. rokoch chátrala až do roku 2013, kedy prešla kompletnom rekonštrukciou. Dnes je miestom pre konanie svadieb a iných posedení. Nájdete tu napríklad koberec z gaštanových kvetov a záhradu plnú tulipánov a levandúľ.

Pamätná vila Jozefa Cígera Hronského v Martine

Adresa: P. O. Hviezdoslava 68, 036 01 Martin

Samotný priestor svojej vily si autor Cíger Hronský (Jozef Mak, Svet na trasovisku, Pohár z brúseného skla) zariadil sám. Počas svojho života bol správcom Matice slovenskej a za jeho pôsobenia zažívala inštitúcia rozkvet.

Dnes je vila pamätným dom, ktorý môžete spoločne s rodinou navštíviť. Zriadila ho tu Matica a v rámci prehliadky nájdete aj pútavú expozíciu venovanú životu a dielu spomínaného umelca. Možno z Martina odídete aj s jedným z jeho diel.

Zacharova vila vo Vrútkach

Adresa: Sv. Cyrila a Metoda 25, 038 61 Vrútky

Vilu vo Vrútkach postavil Stanislav Zachar, ktorý sa po skončení školy rozhodol, že bude staviteľom. Vo Vrútkach stojí viacero jeho stavieb. Vila vyrástla kúsok od centra mesta na začiatku 20. storočia, pričom o pár rokov neskôr tu postavil ešte jednu menšiu.

Dnes v nej ponúka Ministerstvo školstva SR ročné základné masážne aj nadstavbové kurzy. Uchádzači sa tu učia napríklad o čínskej tradičnej medicíne a muskulárnej terapii. Mnohí absolventi si kurzy veľmi pochvaľujú.

Kollárov dom v Ľubochni

Adresa: Ľubochňa 145, 034 91 Ľubochňa

Kollárov dom bol pôvodne postavený v polovici 19. storočia a bol hotelom. Okrem ubytovania ponúkal reštauračné služby a našli by ste v ňom aj herňu, čitáreň a tanečnú sálu. Nakoľko kedysi bola obec kúpeľným strediskom, tak aj tento dvojpodlažný dom bol postavený v kúpeľnom štýle s typickými drevenými balkónmi.

Dodnes sa tu nachádza meteorologická stanica. Dom patrí v súčasnosti Národnému endokrinologickému a diabetologickému ústavu. Slúži ako reštaurácia pre zamestnancov a pacientov.

Vila Aurora v Mlynčekoch

Adresa: Mlynčeky 58, 059 76 Mlynčeky

Jednou z najkrajších víl je Viva Aurora, ktorá bola zrekonštruovaná do tradičného tatranského štýlu. Len kúsok od nej môžete spoznať krásy Belianskych Tatier. V súčasnosti slúži ako ubytovacie zariadenie pre hostí v Tatrách.

Nejde však vôbec o lacný špás. Vila sa prenajíma len ako celý objekt a ten vás vyjde na takmer 500 eur za noc. Počas Silvestra je cena ešte vyššia. Nachádza sa tu päť spální, krytý bazén a vonkajšie tenisové ihrisko. Možnosť stravovania tu nie je, variť si musíte sami.

Vila Kalinčiak v Dolnom Smokovci

Adresa: Dolný Smokovec 65/B, 059 81 Dolný Smokovec

Vila Kalinčiak má ešte pôvodný exteriér z konca 19. storočia, kedy bola stavba dokončená. Je dokonca zapísané v zozname Národných kultúrnych pamiatok. Objekt slúži taktiež ako ubytovacie zariadenie, no päť izieb sa prenajíma samostatne od 70 eur za noc na osobu.

Vila ponúka výhľady na všetky svetové strany a je vybavená aj krbom s rozvodmi, ktorý ju dokáže celú vykúriť. Vnútro je však prerobené do moderného štýlu. K vile patrí aj nemalý pozemok, na ktorom môžete v prípade návštevy zaparkovať.

U našich bratov Čechov

Volmanova vila

Kde sa nachádza? Čelákovice, Stredočeský kraj

Volmanova vila pochádza z čias konca prvej svetovej vojny. Jej architektmi boli zástancovia funkcionalizmu Karel Ján a Jiří Štraus. Vila pre Josefa Volmana patrí medzi české skvosty prvorepublikovej architektúry.

Ešte pred druhou svetovou vojnou ju navštevovala smotánka, no od 50. rokov až po rozpad republiky slúžila ako materská škola. Nový život jej vdýchla rekonštrukcia pod dohľadom ateliéru TaK. Dnes je v súkromnom vlastníctve.

Jurkovičova vila

Kde sa nachádza? Brno, Juhomoravský kraj

Táto vila v Brne je dielom slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviča. Jeho diela nájdete po celom Česku. Pôsobil tam najmä na prelome 19. a 20. storočia. Dodnes je táto lokalita jedna z najnavštevovanejších pamiatok v Brne.

Je radená k funkcionalizmu – pri vstupne sále je samostatná výstavná sála, prízemie tvoria súkromné hosťovské miestnosti a poschodie pracovne. Rekonštrukcia, na ktorú prispeli aj takzvané Nórske fondy prebehla v roku 2011 a dnes je zo stavby menšie múzeum zamerané na dizajn a architektúru.

Seidlova vila

Kde sa nachádza? Ždánice, Juhomoravský kraj

Saidlovej vile sa hovorí aj Lundonova. Postaviť ju dal v roku 1908 český architekt Leopold Bauer, ktorý študoval vo Viedni. Vila pripomínajúca menší zámok má prvky historizmu aj modernizmu. Počas druhej svetovej vojny tu žili potomkovia generála Gideona Ernsta Loudona.

Vlastníkom budovy sa po rozpade socializmu stalo mesto Ždánice. Vilu však využíva Vrbasovo múzeum, ktoré tu má umiestnené exponáty. Súčasťou stavby je aj parkovisko a obrovský dvor.

Lesná vila Heinricha Liebiega

Kde sa nachádza? Liberec, Liberecký kraj

Zo začiatku 20. storočia pochádza aj takzvaný Lesná vila, ktorú navrhol architekt Schmeissner. Je inšpirovaná francúzskym štýlom a postavaná ako záhradný zámok. V roku 1938 ju obsadili Nemci, ktorí si z nej spravili župné školiace stredisko.

Po vojne a oslobodení Liberca tu vzniklo pľúcne sanatórium, neskôr sa vila využívala ako detské psychiatrické oddelenie. V roku 2021 už chátrajúcu stavbu kúpila liberecká spoločnosť Reside Mood, ktorú vlastní David Konrád. Ide o chránenú pamiatku, no podnikateľ nespresnil, aké s ňou má plány.

Benešova vila

Kde sa nachádza? Sezimovo Ústí, Juhočeský kraj

Benešova vila bola dokončená v roku 1931 za účasti architekta Petra Kropáčka. Pôvodne patrila manželom Benešovcom a ladená je do francúzskeho štýlu. Je sídlom, ako aj hrobkou druhého československé prezidenta Edvarda Beneša a jeho manželky.

Pre verejnosť bola vila otvorená až v roku 2009 po rekonštrukcii. Využívajú ju však aj predseda vlády – návštevné a súkromné hodiny sa striedajú. Ak si ju chcete pozrieť, výlet do Sezimovho Ústí si naplánujte na víkend, otvorené je od 10:00 do 17:00 a prehliadka trvá 45 minút.

Pelléová vila

Kde sa nachádza? Praha

Vila Pellé bola postavená v roku 1890 architektom Rudolfom Koukolom. Pôvodne patrila majiteľovi pivovaru Karlovu Knoblochovi a jeho šiestim deťom. Nakoľko podporoval anglický liberalizmus, vila vyzerá ako vystrihnutá z konca britskej koloniálnej éry.

Dnes je z vily multifunkčný objekt. Zameraná je najmä na umenie a to vo forme divadelných predstavení, výtvarných kurzov a prednášok. Jej prvé prízemie tvorí galériu a o poschodie vyššie nájdete priestory na odpočinok a workshopy. Naopak, v suteréne sa nachádza kaviareň.

Vila Tugendhat

Kde sa nachádza? Brno, Juhomoravský kraj

Tugendhat je ikonou svetovej architektúry. Ide o prvú modernú vilu v Česku, do ktorej mohla nahliadnuť aj verejnosť. Jej stavba začala v roku 1929 a už o rok sa do nej mohla židovská rodina Tugendhatovcov sťahovať.

Pred vojnou musela rodina kvôli svojmu pôvodu odísť. Po vojne sa z vily stalo rehabilitačné centrum pre deti. Prví návštevníci si jej interiér mohli pozrieť po rozpade Československa. V roku 2001 bola zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dnes je prístupná pre širokú verejnosť každý deň okrem pondelkov. Vila je známa aj tým, že sa v nej vtedajší český premiér Václav Klaus a slovenský premiér Vladimír Mečiar dohodli v roku 1992 na rozdelení Československa.

Zámocká vila Regenhart

Kde sa nachádza? Jeseník, Olomoucký kraj

Krásna vila Regenhart bola v Jeseníku postavená v roku 1898 pre nemeckú rovnomennú rodinu. V tých časom bolo mesto najväčším výrobcom textilu v Česku. Ako to už býva, po vojne začala chátrať.

V roku 2016 jej však rozsiahla rekonštrukcia navrátila starú slávu. Dnes je z nej hotel s 19 izbami a apartmánmi, každý s vlastnou kúpeľňou. Nájdete tu aj krytý relaxačný bazén, tri sauny a wellness centrum. Je veľmi vyhľadávaná (aj keď drahá) najmä pre čerstvé manželské páry.

Villa Hrdička

Kde sa nachádza? Česká Lípa, Liberecký kraj

Vila Hrdlička v širšom centre Českej Lípy zaujme už svojim vonkajším vzhľadom. Postavená bola na konci 20. storočia pre rodinu Altschulovcov a slúžila im ako letné sídlo. V roku 1940 bola Nemcami skonfiškovaná ako židovský majetok a po vojne ju zhabali komunisti.

Do rozpadu komunizmu slúžila ako pioniersky dom a sporiteľňa, od 1989 začala chátrať. Rekonštrukcia prebehla v rokoch 2008 – 2011 a dnes je objekt v súkromnom vlastníctve. Ak máte záujem, jej vlastník vám ju prenajme na usporiadanie svadby, školenia alebo dokonca menšieho koncertu.

Zdroj: plnielanu.sk, vypadni.sk, devinskanovaves.sk, sme.sk, booking.com, kudyznudy.cz
Odporúčame