Cesta k štíhlej postave? Toto by ste o preháňadlách mali vedieť!

lieky

sxc.hu

Popri sedavom životnom štýle a nevyváženom stravovacom režime zápcha z času na čas potrápi každého z nás. Ak tento stav trvá dlhšie ako dva dni, nie je nič jednoduchšie ako uľaviť svojim črevám užitím preháňadla. Vedeli ste však, že si na laxatívne účinky môžete pomerne rýchlo vytvoriť závislosť? Ešte v horšom prípade sa dokonca ľudia za pomoci preháňadiel snažia chudnúť. Zistite, aké nástrahy fľaštičky s týmto liečivom vlastne ukrývajú.

Ako laxanciá účinkujú?

Preháňadlá sú látky, ktoré svojimi účinkami uľahčujú vyprázdňovanie čriev a odchod stolice. Dochádza k tomu tak, že laxanciá mechanicky alebo chemicky podráždia črevnú stenu. Ich pôsobenie možno rozdeliť na tri oblasti:

  • rozťahovanie čriev – zväčšuje sa objem čreva
  • zmäkčovanie stolice – tá je šetrnejšia k sliznici a ľahšie prechádza konečníkom
  • zvýšená peristaltika (pohyb čriev) – jej následkom je vyprázdňovanie jednoduchšie

Preháňadlá sú dostupné najrôznejšej forme: ako tabletky, ovocné kocky, kvapky, sirup, čaj alebo pastilky na cmúľanie. Ďalším variantom je rektálna aplikácia v podobe preháňavých čapíkov. V tom prípade sa účinok dostaví oveľa rýchlejšie – od piatich minút do pol hodiny. Ak laxatívum užijete orálne, výsledok môžete očakávať od dvoch do dvanástich hodín.


Mohlo by vás zaujímať: Prežívate na toalete hotové peklo? Zbavte sa zápchy rýchlo a účinne!


Preháňadlá nie sú žiadnou novinkou

Problémy spojené so zápchou poznali naši predkovia už pred tisícročiami. V histórií preháňadiel sa za prvý medzník považujú liečivá z Egypta a Mezopotámie, ktoré pochádzajú z roku 2500 pred Kristom. Už v tomto období totiž ľudia poznali očistu čriev za pomoci ricínového oleja získaného z ricínových semien. Keďže má nepríjemnú chuť, v súčasnosti sa príliš často nepoužíva.

Egypťania si však pri problémoch s lenivým črevom pripravovali aj najrôznejšie odvary. Ten najznámejší obsahuje varený kmín, husací tuk a mlieko. Všetky tri ingrediencie spolu zmiešali a pili po dúškoch. O tisíc rokov neskôr ľudia v Asýrii objavili tajomstvo potravín bohatých na vlákninu ako napríklad otruby či salinické preháňadlá. Ide o soli rozpustné vo vode, ktoré vďaka obsiahnutým aniónom zadržiavajú tekutiny v črevách. Tým dochádza v tráviacom trakte k zvýšenému osmotickému tlaku a rastúcemu objemu v čreve. Preháňavé soli sa občas užívajú pri štarte prísnych redukčných diét.

Zvyk je železná košeľa

Ľudia, ktorí po užití laxatív pocítili výraznejšiu úľavu, siahajú po tomto liečive zas a znova. Častokrát si ale neuvedomujú riziká spojené so závislosťou na preháňadlách. Rozhádzaný tráviaci systém si na dané látky tak zvykne, že sa bez nich v neskoršom období už vôbec nevyprázdni. Svoje skúsenosti s pacientmi uvádza aj MUDr. Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy: „V našej ambulancii sme zažili aj skutočne extrémne prípady závislosti na návykových laxatívach. Starší pán sa ani po 6-násobku dávky laxatíva určeného na okamžité vyprázdnenie, nedokázal vyprázdniť a jeho problémy musel nakoniec riešiť chirurg. Jedna mladá dáma sa zase dostala so závislosťou od laxatív až tak ďaleko, že na jedno vyprázdnenie musela užiť až mesačnú dávku voľnopredajných preháňadiel.“


Mohlo by vás zaujímať: Trávite na záchode celé hodiny? Takto sa nepríjemným hnačkám vyhnete


Preháňadlá ako diéta?

Hovorí sa, že veľa jesť a nepribrať je snom každej ženy a zároveň mnohých mužov. V túžbe po štíhlosti sa preto nejedna z nich vrhne do užívania laxatív za účelom permanentného vyprázdňovania. V tomto smere však ide o veľmi mylnú predstavu spojenú s úbytkom na hmotnosti. Na stratených gramoch sa totiž podpisuje najmä vylúčená voda. Pri dlhodobom zneužívaní preháňadiel hrozí nielen dehydratácia, ale aj mnohé ďalšie problémy ako vypadávanie vlasov a žalúdočné kŕče. Nehovoriac o závislosti na vždy plnej fľaštičke liekov a tiež blízkosti toalety.

Kde je tá správna hranica?

Preháňadla majú svoje nezastupiteľné miesto v širokej škále diagnostických a terapeutických výkonov – pred operáciami, špecifickými vyšetreniami (kolonoskopia), u dlhodobo ležiacich pacientov a podobne. Ak ich však chcete využiť na liečbu zápchy, vyskúšajte najskôr cestu prírodnej lekárne: ľanové semená, slivky, listy senny, dostatok tekutín, pohybu a vlákniny. Ak uvedené rady nezaberú, laxatívum užite jednorazovo. Pri opakovaných problémoch sa radšej obráťte na svojho lekára.


Máte s užívaním preháňadiel nejaké skúsenosti? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.


 

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame