Na dobrú prácu treba dobré podmienky: Čo je pre nás najdôležitejšie?

Práca

thinkstockphotos.com

Chystáte sa zmeniť robotu alebo rozmýšľate, ako zlepšiť podmienky svojim zamestnancom? Zistite, ktoré faktory ovplyvňujú spokojnosť v práci podľa prieskumu agentury IPSOS, ktorá ho uskutočnila medzi viac ako 500 zamestnancami a 200 manažérmi.

Teplota je prvoradá

Príjemnú teplotu na pracovisku oceňuje 55 percent zamestnancov. by sa mala napríklad v zime pohybovať pri sedavých zamestnaniach medzi 20-24 stupňami Celzia. Dôležité je aj zabezpečiť správne umiestnenie klimatizačnej alebo vyhrievacej jednotky a zabezpečiť, aby na zamestnancov neťahalo.

Dobré vybavenie treba vedieť aj správne použiť

Pre 52 percent sú dôležité počítače alebo mobilné telefóny. Pritom nemožno zabúdať nielen na ich kvalitu, ale aj správne umiestnenie. Napríklad monitor by ste mali mať v úrovni očí. Pri výbere klávesnice myslite na svoje zápästia – lepšia je externá, ako tá notebooková.


Mohlo by vás zaujímať: 7 krokov k ideálnej kancelárii: Pre lepšie výsledky a väčšiu pohodu


Pri dobrej stoličke nezabudnite na správne sedenie

Pre 48 percent kvalitná stolička. V ideálnom prípade s anatomicky tvarovaným sedákom, výškovo nastaviteľnými podrúčkami, opierkou po celej dĺžke chrbta a päťramennou podnožou. Úlohu hrá aj správne sedenie – teda dodržiavanie pravých uhlov medzi trupom a stehnami či stehnami a lýtkami.

Svetlo a pokoj

Zhruba tretina opýtaných potrebuje k práci dostatok svetla a pokoj. Dôležité pritom je, aj ako svetlo dopadá, najmä pri práci s počítačom. S pokojom to môže byť o niečo ťažšie – najmä ak pracujete v otvorenej kancelárii.

Pre štvrtinu ľudí je dôležitým faktorom, aby sa cítili dobre na pracovisku, možnosť občerstvenia. Pätina zamestnancov požaduje aj súkromie v práci a len pre zhruba sedem percent je dôležité, aby mali v kancelárii dostatok priestoru na ukladanie vecí.


Mohlo by vás zaujímať: Práca v kancelárii ho nudila, namiesto toho do snehu vlastnými nohami tvorí monumentálne umenie


Čo si o požiadavkách zamestnancov myslia ich šéfovia?

Medzi manažérmi si najviac opýtaných (70 percent) myslí, že pre zamestnancov je najdôležitejšia funkčná technika. Manažéri a zamestnanci sa ale zhodli v názore na dostatok svetla na pracovisku, v oboch skupinách je o jeho dôležitosti presvedčených 35 percent opýtaných.

Podľa IPSOS štvrtina ľudí v kanceláriách hovorí, že nemá počas dňa dostatok prirodzeného svetla, a sedem z desiatich kancelárií si počas dňa do doby, než sa zotmie, pomáha stropným alebo stolným svetlom.


Aké ďalšie faktory ovplyvňujú najviac váš pracovný výkon? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame