Chcete byť konečne štíhlejší? Potom na alkohol rýchlo zabudnite

Pivo

thinkstockphotos.com

Nielen, že je kalorický, ale zároveň alkohol v mozgu vyvoláva predstavu, že trpíme hladom. Skrátka aktivuje príslušné bunky, ktoré zvyčajne signalizujú hlad. Človek potom robí, čo mu telo káže – a priberá.

Myši sa správali tak, ako ľudia

Vedci z Ústavu Francisa Cricka pre svoje laboratórne myšky nasimulovali účinky „alkoholického víkendu“. Tri dni po sebe im do tela injekčne vpravovali roztok vody s etanolom, ktorý pomerne zodpovedal množstvu, ako keby človek vypil jednu a pol fľaše vína za deň. Myši následkom tejto kúry začali byť pažravejšie – zjedli priemerne o desať až 25 percent viac jedla než v dňoch, kedy etanol nedostávali.
 
,,Naše zistenie naznačuje, že alkohol spúšťa signály vedúce k zvýšeniu apetítu,“ píše Sarah Cainsová a jej tím v záveroch svojej štúdie. Keď ale vedci u myší zablokovali bunky, ktoré sa konzumáciou alkoholu aktivovali, správali sa zvieratá rovnako ako predtým a žiadne prejedanie sa ani pod vplyvom etanolu nekonalo. Vedci uvádzajú, že rovnaký mechanizmus ako u myší zrejme funguje aj v ľudskom mozgu.
 

Mohlo by vás zaujímať: Chcete schudnúť? Skúste tieto triky a pôjde to samo!


Prinúti vás jesť viac

To je tiež dôvod, prečo si po stáročia ľudia doprajú alkoholické nápoje – aperitívy – pred jedlom. Pohárik niečoho ostrejšieho zvýši hlad a pripraví telo na opulentnú hostinu. Štúdie tiež preukázali, že ľudia skonzumujú podstatne viac kalórií, keď predtým vypijú väčšie množstvo alkoholu. Mechanizmus ležiaci v pozadí tohto dobre známeho faktu ale zostával pre vedcov záhadou. Niektorí naznačovali, že kvôli zvýšenému množstvu alkoholu strácajú ľudia sebakontrolu a odhadzujú všetky zábrany týkajúce sa konzumácie jedla.

Alkoholu sa pri diéte vyhnite

Štúdia londýnskych vedcov by preto mohla vysvetliť paradox, kedy sú ľudia prinútení konzumovať vysoko kalorické jedlo po konzumácii alkoholu, ktorý je sám vysoko kalorický. Jeden gram čistého etanolu, teda alkoholu v nápojoch, obsahuje 7,1 kilokalórie. Bohatší na energiu je len tuk.

Telo zvyčajne registruje, keď dostane vysoko energetickú potravu, a zablokuje všetky pocity hladu. Pri konzumácii alkoholu sa ale stane presný opak. Výsledkom je, že sú alkoholické nápoje dvojitým zlom pre každého, kto sa snaží chudnúť. Samotné majú veľa kalórií, a navyše človeka nútia skonzumovať ďalšie.


Ako často sa v akým množstvách si alkohol doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK,Deutsche Welle
Odporúčame