Chcete byť obľúbený medzi kolegami? Týchto vecí sa vyvarujte!

Práca

thinkstockphotos.com

Asi každé pracovisko je rozdelené na obľúbenejších a menej obľúbených zamestnancov. Ak chcete patriť do tej prvej skupiny, mali by ste vedieť, čo vašich kolegov môže znechucovať.

Dobre sa zapísať v novom kolektíve, či vylepšiť si obraz v tom starom nikdy nie je naškodu. Aj tak sa dajú využiť výsledky prieskumu tisícky zamestnancov menších britských firiem od firmy Censuswide. Akému správaniu sa teda treba vyvarovať?

Nesťažujte sa

Práve ľudia, ktorí sú s večne s niečím nespokojní patria medzi tých najneobľúbenejších. Skúste sa na veci pozerať aj z toho lepšieho uhla, uvedomte si, za čo všetko môžete byť vďační. Ak si myslíte, že nič také neexistuje, zamyslite sa lepšie – vždy všetko môže byť horšie.

Nevyrušujte

Možno patríte k ľuďom, ktorí potrebujú intenzívny kontakt s okolím. Uvedomte si však, že neustále otázky a poznámky vyžadujúce odpoveď môžu vaše okolie vyrušovať. Keď nejde o akútny pracovný problém, odložte ho na neskôr. Využite prestávku na kávu či obed, prípadne si odchyťte kolegu v momente, keď ide napríklad z toalety. Určite nie vtedy, keď sa sústredí na prácu. V Británií pracovníci takto stratia vyše 20 minút každý pracovný deň.


Mohlo by vás zaujímať: Mobbing na pracovisku: Tiché šikanovanie sa môže týkať aj vás!


Jedzte ako človek

Či už jete narýchlo za počítačom, alebo chodíte s kolegami do jedálne či reštaurácie, pamätajte na zásady slušného správania. Nemľaskajte, nerozprávajte s plnými ústami a dbajte na čistotu okolia.

Hľadajte kompromisy

Najmä pri práci v otvorených priestoroch treba niekedy pracovať viac na vlastnej ohľaduplnosti. Často je problém napríklad nastavenie teploty či vetranie. Namiesto frfľania skúste vymyslieť plán, ktorý aspoň sčasti uspokojí každého. Napríklad vetrajte alebo znížte teplotu na klimatizácii, keď idete na obed a nikomu to nebude prekážať.


Mohlo by vás zaujímať: 10 dôvodov, prečo si nič nezačínať s kolegyňou. Aj keď je fakt sexi!


Buďte solidárny

Malá pomoc kolegovi ešte neznamená, že sa nechávate zneužívať, naopak. Môžete tak získať spojenca, ktorý zas inokedy zjednoduší prácu vám. Určite sa však nenechávajte neustále zneužívať. Skúste sa tiež vcítiť do kože kolegu – ak musí ostať v práci až do večera, zatiaľ čo vy máte menej práce a môžete ísť domov, nemusíte sa z toho pred ním nahlas tešiť.


Darí sa vám byť obľúbeným medzi kolegami? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy ako na to v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame