Chcete byť zdravší, šťastnejší a úspešnejší? Tu je 5 tipov, ako zakončiť deň!

práca

thinkstockphotos.com

Zdravie, šťastie a úspech má v osobnom rebríčku každý z nás na inom mieste, no poväčšine práve tieto hodnoty dominujú na najvyšších priečkach. Ako ale docieliť, aby sa nám darilo vo všetkých troch oblastiach súčasne? Prinášame vám zopár jednoduchých rád ohľadne toho, ktorým činnostiam by ste mali venovať pozornosť na konci každého dňa. Skvelou správou je, že vám takáto rutina nezaberie v priemere viac ako 10 minút.

1. Veľké rozhodnutia

Ak vás čaká významný krok a musíte dobre zvážiť, ktorým smerom ísť, do postele sa uložte s čistým štítom. V praxi to znamená, že veľké rozhodnutia neznesú odklad a ideálne je, ak sa s nimi popasujete už pred koncom pracovnej doby – najneskôr popoludní. Bolo viackrát dokázané, že naša schopnosť správne sa rozhodnúť v priebehu dňa klesá. Veľmi dobrým ilustračným príkladom sú sudcovia, u ktorých s pribúdajúcimi odpracovanými hodinami zaznamenali väčšiu chybovosť. Preto ak uvažujete nad nákupmi vysokej hodnoty alebo dôležitými životnými zmenami, neodkladajte ich na večer či na ďalší deň. Pred spánkom sa ubezpečte, že vás nič neťaží a všetky rozhodnutia máte dôkladne utriedené.


Mohlo by vás zaujať: Buďte šťastnejší a oddýchnutejší: 8 pravidiel pri používaní počítača a mobilu


2. Zoznam úloh

Aby úspešní ľudia nepoľavili zo svojho tempa, zvyknú vlastnú výkonnosť monitorovať a vyhodnocovať. Stačí, aby ste aj vy ku každému dňu priradili zoznam úloh, ktoré musíte za každú cenu stihnúť. Je len na vás, aké činnosti doň zaradíte, no nemajte na seba príliš vysoké nároky. V zozname môže dominovať čisto pracovná oblasť (vybavenie všetkých emailov, kontrola skladových zásob) alebo tiež záležitosti týkajúce sa výchovy detí a chodu domácnosti (zaplatiť účty, stihnúť synov koncert). Použiť môžete klasický papierový diár či moderné aplikácie, ktoré si nainštalujete do smartfónu. Pointa tkvie v tom, aby na konci dňa bola každá úloha splnená a vy sa môžete spokojne uložiť do postele.

3. Dôsledná príprava

Aby vás nasledujúci deň nič nezaskočilo, stotožnite sa s jeho scenárom už večer predtým. Cieľom tejto aktivity nie je zvýšiť mieru stresu, nervozity alebo obáv z toho, čo vás v nasledujúcich hodinách čaká. Práve naopak, ak si svoje plány v mysli preberiete, váš mozog bude namiesto protestov efektívnejší. Ak plánujete raňajší tréning, nachystajte si všetko potrebné vybavenie a oblečenie už pred spaním. Dôležité je, aby mozog považoval vaše plány za absolútne prirodzené – vďaka tomu ľahšie porazíte lenivosť aj zbytočné výhovorky a budete výkonnejší.


Mohlo by vás zaujať: Zahoďte pyžamá aj nočné košele: Spite nahí a užite si tieto výhody!


4. Ukážkové stravovanie

Vedeli ste, že úspešní ľudia si starostlivo vyberajú každé jedlo? Ak sa totiž počas dňa vyhýbajú prílišným výkyvom hladiny cukru, starajú sa nielen o svoje zdravie, ale aj produktivitu. Za zmienku stoja tiež zásady hovoriace o tom, ktoré potraviny by mali byť pred spaním absolútnym tabu. Vyhýbajte sa kofeínu, ale aj bublinkám, pretože vám pripravia nepokojný spánok. Červená kontrolka by sa vám mala tiež rozblikať pred alkoholom, vyprážanými jedlami a veľkým množstvom jednoduchých sacharidov.

5. Pravidelná večierka

Pre niekoho nepredstaviteľne náročná úloha, no pravda je taká, že úspešní ľudia často zamieria do spálne každý večer o tom istom čase. Pravidelný spánkový režim vás totiž ochráni pred mnohými chorobami a navyše vás presne naučí rozpoznať, v ktorom čase počas dňa ste najproduktívnejší. Celkovo tak znížite mieru stresu v práci a jednotlivé úlohy si budete vedieť rozplánovať tak, aby ste ich zvládali s ľahkosťou.


Mohlo by vás zaujať: Dokázali by ste sa vzdať alkoholu úplne? Takto by vás zmenil život abstinenta!


Čo všetko ešte dokáže pomôcť?

Univerzálny návod na to, ako nájsť spokojnosť v pre vás dôležitých oblastiach života, bohužiaľ, neexistuje. K celkovej pohode však dokáže prispieť aj nasledovné:

  • buďte vďační – aj keď momentálne nemáte žiadne problémy, každý deň sa pred spaním poďakujte za aspoň tri veci, ktoré si vážite. V prípade, že si vediete diár alebo denník, zapíšte si to.
  • nezabúdajte na seba – ak váš život pozostáva len z práce, povinností a zopár chvíľ na hygienu, robíte obrovskú chybu. Riaditelia obrovských koncernov pripomínajú, že mozog každého z nás potrebuje prestoj. Bill Gates hodinu pred spaním číta, vy môžete ísť s polovičkou na prechádzku alebo sa venovať ratolestiam či relaxačným technikám.
  • uľahčite si ráno – nepatríte medzi ranné vtáčatá? Snažte sa čo najviac stihnúť už večer. Pripravte si výživné smoothie a odložte do chladničky, nachystajte si kabelku, pripravte všetky dokumenty. Predídete tak tomu, aby ste sa ráno ocitli pod časovým stresom a zbytočne sa ponáhľali.

Čo podľa vás prispieva k úspechu a životnej pohode? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame