Chcete mať zdravé srdce? Tieto jedlá mu predĺžia životnosť!

Jablko

thinkstockphotos.com

Doktorka Rachel Johnson, profesorka výživy a medicíny na univerzite vo Vermonte vyprofilovala sedem kľúčových oblastí, ktoré dokážu zlepšiť kondíciu nášho srdca a predĺžiť mu život. Po pohybe, štíhlosti, zvládnutí cholesterolu, krvného tlaku, aj hladiny cukru v krvi a obmedzení fajčenia, kladie dôraz na správnu stravu, ako najdôležitejší stupienok v starostlivosti o srdce.

Ryby

Môžete ich mať na stole hoci aj  každý deň a okrem žalúdka a chuťových buniek potešíte aj srdce. Za najväčší prínos rýb sa považuje vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré podporujú zdravý kardiovaskulárny systém a zabraňujú usadzovaniu cholesterolu. Medzi top ryby z tohto hľadiska možno zaradiť lososa. Je jedno, či je tepelne upravený u vás doma, alebo údený, obsahuje 1,8g omega-3 mastných kyselín na sto gramov porcie. Kedže sa však v poslednom čase rozpútala diskusia o jeho kvalite, určite ho striedajte s inými rybami.Sardinka má 1,4 gramu, sleď 1,2 a pstruh dúhový 1 gram.

Kyselina listová

Jej úlohou v organizme je znižovanie hladiny homocysteínu, ktorý síce patrí k základným stavebným jednotkám bielkovín, ale jeho vysoká hladina zvyšuje riziko srdcovej choroby, infarktu aj mŕtvice. Pri nedostatku kyseliny listovej nemá prirodzeného strážcu a preto môže organizmu výrazne škodiť. Za optimálnu dávku, ktorá od srdca odoženie negatíva homocysteínu sa považuje denný príjem kyseliny listovej na úrovni 400 µg. Tento objem bežne dodáte telu aj správnou stravou, netreba siahať po výživových doplnkoch. Napríklad 100 g paradajok obsahuje 203 µg kyseliny listovej, reďkovky 192 µg, špenátu 164 µg a póru 103 µg.


Mohlo by vás zaujať: Zázračné omega-3 mastné kyseliny: Proti Alzheimerovi, depresii a pre zdravé srdce


Cesnak

Zázračný dar prírody pre naše telo. Je antibakteriálny, antibiotický, účinný na mnoho ochorení a srdcu pomáha v kondícii znižovaním zlého a zvyšovaním dobrého cholesterolu. To všetko už pri konzumácii jedného strúčika cesnaku denne. Ak pridáte ešte jeden, pozitívne účinky na srdce zintenzívnite. Štúdie totiž naznačujú, že takáto dávka cesnaku eliminuje možnosť vzniku krvných zrazenín o 60 – 80%, čo je číslo, ktoré už zrejme nie je štatistickou odchýlkou.

Zelený čaj

Veľmi príjemný spôsob ako podporiť činnosť srdca. Pre antioxidačné vlastnosti je zelený čaj nielen bojovníkom proti infarktu, ale aj rakovine. Efektívne povzbudzuje srdcovú činnosť, dodá energiu svalom, no zároveň nezvyšuje krvný tlak a nehrozí typické rozbúchanie srdca ako po vypití kávy. Ešte lepším je pravý čaj matcha, ktorý viaže kofeín na fytonutrienty, vďaka čomu sa nástup kofeínu brzdí a prísun energie pre povzbudenie mysle, tela aj srdca pretrváva niekoľko hodín.


Mohlo by vás zaujať: Srdce a cievy vo forme až do stovky: Vďaka týmto zásadám ich môžete ich mať aj vy!


Jablká

Pripomínajú tvar srdca a nie je to náhoda. Obsahujú veľa pektínu, látky, ktorá sa podieľa na prečisťovaní ciev doslova ako šmirgeľ a navyše na seba viaže cholesterol. Zaujímavosťou je, že pektín sa nezničí ani spracovaním a teda môžete ho telu dotankovať aj v podobe čistej jablčnej šťavy alebo muštu.

Jahňacie mäso

Naše srdce sa však bude tešiť aj z inej ako len z rastlinnej stravy – napríklad z jahňaciny. Práve tento druh mäsa obsahuje vysoký podiel L-karnitínu, ktorý dbá na optimálne zásobovanie buniek srdcového svalu živinami. Kilogram mäsa obsahuje 1000 – 2200 mg, pričom človeku stačí 500 a maximálne 1000 mg denne.


Ktoré zo spomínaných potravín si doprajete a ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame