Chcete ochrániť svoje srdce a cievy? Nalejte si šálku čierneho čaju!

Čierny čaj

sxc.hu

Čierny čaj obsahuje celý rad pre telo prospešných látok. Pomáha predchádzať infarktu a chorobám srdcovo – cievneho systému. Okrem toho prospieva aj preťaženým a napätým nervom. Dopriať by ste si ho však mali rozhodne bez mlieka, pretože to brzdí vstrebávaniu účinných látok do organizmu.

Oproti zelenému čaju, ktorý je ľudstvu známy už tisícročia, čierny čaj sa začal vyrábať až v polovici 17. storočia. Jeho rozmach nastal vďaka neustále sa zvyšujúcemu dopytu po zelenom čaji a taktiež vďaka zmene metódy konzervácie čaju – fermentácii, ktorá nahradila lisovanie. Následkom toho si môžeme v súčasnosti vychutnávať aj povzbudzujúci a mnohými ľuďmi obľúbený čierny čaj.

Triesloviny a teín

Čierny čaj obsahuje triesloviny, ktoré majú za následok jeho výraznú trpkú chuť, pričom sa ich v ňom nachádza asi 5 – 12% z celkového obsahu. Tieto látky sú veľmi prospešné pre tráviaci trakt a pomáhajú aj pri reume a vysokom krvnom tlaku. Čierny čaj obsahuje aj kofeín (teín), ktorý povzbudzuje váš mozog, no bez toho, aby zaťažoval srdcovo-cievny systém a váš krvný obeh.


Mohlo by vás zaujímať: Skvelý zelený čaj: Pôsobí proti rakovine, baktériám a pomáha pri chudnutí


Okrem toho čierny čaj obsahuje aj:

  • vitamíny: B1, P
  • minerálne látky: fluór, draslík
  • éterické oleje
  • chlorofyl

Nepite ho s mliekom

Aj keď u niektorých národov je pitie čierneho čaju s mliekom bežné, odborníci túto kombináciu rozhodne neodporúčajú. Mlieko totiž brzdí vstrebávaniu katechínov, ktoré sa v čiernom čaji nachádzajú, ďalej do tela a v konečnom dôsledku teda bráni jeho pozitívnemu ovplyvňovaniu zdravotného stavu človeka. Prilievanie mlieka do čaju má čisto len degustačný význam, pretože zjemňuje jeho trpkú chuť.

Pitie čierneho čaju pomáha pri týchto neduhoch:

  • zvýšená psychická záťaž,
  • pomáha odbúravať stres
  • slúži ako ochrana pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
  • je prevenciou pred niektorými druhmi rakoviny
  • podporuje trávenie, upokojuje črevá a žalúdok
  • uľahčuje prenos kyslíka do telesných orgánov
  • zlepšuje dýchanie

Mohlo by vás zaujímať: Spomaľte starnutie: Pomôže vám zelený čaj


Ako si ho správne pripraviť?

Do prevarenej vody vložíte sáčok s čiernym čajom. To asi nie je potrebné detailne popisovať.  Ideálnejšie je však používať sypaný čaj, ktorý býva často kvalitnejší ako ten sáčkový. Pozor však treba dať najmä na dobu lúhovania, pretože tá by sa mala pohybovať v rozmedzí od 2 do 3 minút. Vtedy sa do výluhu uvoľňuje kofeín, ktorý pôsobí povzbudzujúco. Ak ho necháme lúhovať do 5 minút, uvoľnia sa z neho aj triesloviny, ktoré sú síce pre telo prospešné, no účinok kofeínu (teínu) tlmia. Viac ako 5 minút sa čierny čaj lúhovať neodporúča, pretože potom len tmavne, horkne a znižuje sa jeho celkový účinok.


Máte v obľube čierny čaj? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie svoje postrehy a názory.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame