Máte v okolí čerstvú vdovu? Poradíme vám 7 tipov, ako ju povzbudíte a potešíte

Žena pozerá na foto zosnulého manžela

Strata milovaného partnera je náročnou životnou skúškou (Zdroj: GettyImages)

Smrť je prirodzená súčasť nášho života. Odchod milovanej osoby býva vždy veľkou stratou, na ktorú sa nedá úplne pripraviť. Status čerstvej vdovy je emocionálne náročnou skúškou pre všetky ženy. Partner, s ktorým prežili niekoľko rokov či desaťročí, tu zrazu nie je. Možno aj vy máte okolo seba priateľku, ktorá prechádza takýmto neľahkým obdobím. Chcete ju povzbudiť?

1. Prineste jedlo a pomôžte s domácnosťou

Pokiaľ životný partner odíde nečakane, čerstvá vdova bude mať okrem vyrovnávania sa so smrťou množstvo neodkladných povinností, ktoré treba zariadiť. Vtedy nebude mať čas ani chuť na vykonávanie bežných aktivít. Môžete jej pomôcť s domácnosťou, prípadne navariť jedlo alebo postarať sa o domácich miláčikov. Takáto pomoc je žiadaná, ale netreba zabudnúť na správne medze. Vycíťte, kedy je najlepší čas odísť.

2. Rešpektujte tiché trúchlenie

Každý z nás prežíva smútok iným spôsobom. Niektoré ženy nemajú silu rozprávať o tom, čo sa stalo a nepadnú im vhod dobre mienené otázky, ktoré môžu ešte viac prehlbovať ich smútok. Buďte s priateľkou a objímte ju. Niekedy je jedno objatie viac než tisíce zbytočných slov. Povedzte jej, že ste tu pre ňu. Môže sa vám otvoriť a vyrozprávať aj neskôr, keď nastane ten správny čas.


Mohlo by vás zaujať: Úmrtie partnera či partnerky: Ako sa s touto ranou osudu vyrovnať?


3. Prejavte súcit

Súcit je nádherný spôsob vyjadrenia spolupatričnosti. Dávate ním najavo, že chápete náročnosť ťažkej životnej skúšky, ktorou prechádza vaša priateľka. Môžete ho vyjadriť aj vetou „Musí to byť ťažké, čo prežívaš. Som s tebou!“ Dajte si však pozor na to, aby sa súcit nezmenil na ľútosť. Väčšina ľudí sa cíti nepríjemne v pozícii obete. Nie ste si istá, aký je rozdiel medzi súcitom a ľútosťou? Skúste sa zamyslieť, čo by ste chceli počuť, keby ste sa ocitli v podobnej situácii.

4. Zostaňte nad vecou

Človek v krízovej situácii často reaguje neštandardným spôsobom. Preto si neberte osobne, ak na vás trúchliaca priateľka zvýši hlas alebo vám nebude pár dní dvíhať telefón. Môže sa stať, že vám dokonca povie aj nepríjemné veci. Nič sa nedeje. Verte, že vaše priateľstvo sa posilní aj takouto skúškou.

5. Vyberte sa na prechádzku

Mnohé čerstvé vdovy potvrdzujú, že najťažšie okamihy nastali počas prvých týždňov od smrti partnera. V domácnosti, kde žijú, môže každá vec vyvolávať množstvo spomienok na milovaného človeka. Skúste dať kamarátke pár dní čas a navrhnite jej malý výlet. Nemusí to byť nič akčné. Možno jej dobre padne, ak aspoň na jeden deň vypadne z prostredia, v ktorom z každého rohu na ňu číhajú spomienky na spoločnú minulosť.


Mohlo by vás zaujať: Vyjadriť sústrasť je malé umenie: Čo hovoriť smútiacim a čo radšej nie?


6. Pošlite kondolenčnú pohľadnicu

„Pre mňa bolo najťažšie, keď som videla, ako sa mi zrazu všetci známi začali vyhýbať,“ spomína Marcela. „Chápala som, že nevedia, čo povedať, aby neprehĺbili moju bolesť. Nochýbala mi spolupatričnosť. Najlepšia kamarátka, ktorá nemohla prísť zo zahraničia na pohreb, mi poslala kondolenčnú pohľadnicu. Dodnes mu mám odloženú.“ dodáva. Takto môžete aj vy svojej priateľke vyjadriť podporu bez toho, aby ste sa báli, že vyslovíte niečo nevhodné.

7. Zaspomínajte si

Ak cítite, že vaša priateľka je na správnej vlne, skúste spolu pospomínať na zábavné momenty s jej partnerom. Čím bol výnimočný? Aký bol jeho pohľad na svet? Povzbuďte ju, aby sa podelila s inšpiratívnymi spomienkami. Mohla niekoľko rokov prežiť s milovaným človekom a ktovie, možno raz príde čas, keď v duchu poďakuje za toto obdobie.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame