Trápia vás opuchy nôh či rúk? Poznáme 7 trikov, ako sa im vyhnúť alebo ich zmierniť

opuchy nôh a rúk

Opuchom rúk a chodidiel viete predísť (Zdroj: GettyImages)

Nenavlečiete prstene, lebo máte opuchnuté prsty? Sú vaše členky hrubšie ako inokedy? V lete ide o celkom bežný jav, ktorý spôsobuje mechanizmus ochladzovania tela. Poradíme vám, akú prevenciu zvoliť, aby ste sa nepríjemným opuchom nabudúce vyhli.

Iba málokto z nás si počas leta prekrýva ruky a nohy. Tieto odhalené miesta sú tým pádom prirodzene viac vystavené zahrievaniu. S cieľom ochladiť pokožku na rukách a nohách sa do týchto miest nahrnie viac krvi. Vyššia teplota v spojení s vyšším objemom krvi potom zapríčinia rozšírenie ciev. Následne cez malé cievky unikajú tekutiny do okolitých tkanív.

Keďže ide o miesta najviac vzdialené od srdca, žily musia zabojovať s gravitáciou a vysporiadať sa s nadmerným množstvom tekutín. Ak sa im to nedarí práve ideálne, objavujú sa lokálne opuchy – najmä na chodidlách, členkoch a prstoch rúk. Postihnuté miesto je na pohľad dokonca lesklé a nevyzerá zdravo.

Čo zhoršuje letné opuchy?

Opuchy končatín nespôsobujú iba samotné horúčavy. Pomerne často sa vyskytujú aj v kombinácii s ďalšími faktormi:

  • Príliš veľa soli: Letná strava môže byť nechcene bohatá na vyššie množstvo soli, najmä ak ste si obľúbili letné grilovačky. Soľ spôsobuje zadržiavanie vody v tele, čo sa negatívne prejavuje napríklad aj opuchmi alebo nadmerným potením.
  • Vyšší vek: S pribúdajúcimi rokmi sa efektívnosť krvného obehu znižuje. Výsledkom môžu byť opakujúce sa opuchy končatín.
  • Dlhé sedenie alebo státie: Ak sa telo dlhšie nehýbe, krvný obeh nefunguje optimálne. Opuchy končatín sa potom objavujú pri dlhšom cestovaní v lete, rovnako tak hrozia pri dlhšom sedení s nohami položenými na podlahovom kúrení.
  • Hormonálne zmeny: Tieto opuchy trápia v lete tehotné ženy, celkom bežné sú aj niekoľko dní pred nástupom menštruácie.
  • Užívanie liekov: Ide predovšetkým o lieky na vysoký krvný tlak, cukrovku, lieky s obsahom steroidov či estrogénov.
  • Skryté, rozvíjajúce sa ochorenie: Opuchy môžu poukazovať na ochorenie obličiek, pečene, pľúc alebo štítnej žľazy, kongestívne zlyhanie srdca, ale aj venóznu nedostatočnosť.

Mohlo by vás zaujať: Krásne a zdravé nohy aj napriek letným horúčavám: Môžete ich mať aj vy!


Tipy, ako sa opuchom vyhnúť

Ak je to možné, vyhýbajte sa slnku a prehrievaniu

Pri vyššej náchylnosti na opuchy z tepla je azda najlepším riešením zostať v tieni a v chlade. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, nevystavujte sa teplu. To platí aj o horúcich sprchách a kúpeľoch. Čo môžete pre seba urobiť? Ak sa už opuch objavil, zmiernite ho studenou vodou. Ponorte predlaktia na pár minút do studenej vody. Rovnako tak si doprajte aj ochladenie pre členky a chodidlá. Zaobstarajte si gélový chladivý vankúšik, ktorý stačí podložiť pod lýtka a už onedlho sa dostaví úľava.

Nohy vyložte vyššie

Ste doma? Potom sa pri každej možnej príležitosti snažte oddychovať s nohami vyloženými tak, aby boli chodidlá vyššie ako úroveň srdca. V noci spite s vankúšom podloženým pod členkami. Prúdenie krvi z končatín bude plynulejšie a riziko opuchov z tepla nižšie.

Obmedzte solenie

Vyvarujte sa jedlám, ktoré sú slané. Z jedálnička vynechajte spracované a konzervované potraviny, ktoré obsahujú vysoké dávky “maskovanej” soli. Opatrne aj s používaním hotových koreniacich zmesí a bujónov. Svoje jedlá vylaďte napríklad čerstvými bylinkami. Na opuchy je výborná petržlenová vňať.

Pite dostatok vody

Pijete menej vody, pretože sa domnievate, že práve voda je pôvodcom opuchov a nalieva vás? Omyl! Dostatočný príjem vody dokáže znižovať vysokú koncentráciu soli v tele a zlepšiť celkovú rovnováhu elektrolytov v tele. Pridajte si do vody čerstvé plátky uhorky alebo citrónu. Ich protizápalové účinky sú na opuch skvelé.

Zvýšte príjem horčíka

Horčík je jeden z kľúčových minerálov ľudského tela, ktorý sa podieľa na správne fungujúcom krvnom obehu. Aj jeho nedostatok môže byť dôvodom častých opuchov. Pridajte do jedálnička potraviny bohaté na horčík, najmä tmavú listovú zeleninu, tmavú čokoládu, banány, avokádo, ryby, orechy a olejnaté semienka.

Buďte čo najviac aktívni

Ak máte prácu, v ktorej musíte veľa sedieť alebo stáť na mieste, robte si krátke prestávky, počas ktorých nohy rozhýbete. Určite neseďte s prekríženými nohami! Už aj mierne dvíhanie chodidiel pod stolom špička – päta má pre celkovú kondíciu nôh veľký prínos. Predstavujte si, že šliapete vodu v bazéne. Na aktivizovanie krvného obehu a plynulosti tekutín v tele je totiž najlepšia chôdza a plávanie!


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame