Vytrhávate si chĺpky v nose? Toto sú dôvody, prečo by ste s tým mali prestať!

Chĺpky v nose

Trhať či netrhať? To je otázka (Zdroj: GettyImages)

Ochlpenie na tele je v posledných rokoch predmetom siahodlhých diskusií. No kým otázku „holiť, či neholiť?“ má v prípade intímnych partií, podpazušia či nôh väčšina z nás vyriešenú, nad chĺpkami v nose sa zvyčajne nezamýšľame. Keď ich dĺžka presiahne únosnú hranicu, jednoducho sa chopíme pinzety.

S vytrhávaním chĺpkov z nosa majú skúsenosti ženy aj muži, predsa však ide viac o „mužskú záležitosť“. Ich chĺpky totiž bývajú výraznejšie. Podľa informácií Cleveland Clinic vyrastú z jediného vlasového folikulu v nose až dva metre ochlpenie. A ako človek starne, chĺpky sa stávajú dlhšími a hrubšími. Práve estetická stránka vedie mnohých k odstraňovaniu chĺpkov. A to i napriek tomu, že to nemá žiaden zdravotný prínos, práve naopak.

Chĺpky v nose ako účinná bariéra pre pľúca

Chĺpky v nose sú v skutočnosti dôležitou súčasťou obranného systému nášho tela. Pomáhajú blokovať prechod častíc prachu, alergénov či iných škodlivých molekúl cez nosové dutiny až do pľúc. U niektorých jedincov dokonca môžu zabrániť vzniku astmy.

Štúdia z roku 2011 skúmala vzťah medzi hustotou chĺpkov v nose a rozvojom astmy u ľudí so sezónnymi alergiami. 233 účastníkov štúdie bolo rozdelených do troch skupín podľa toho, koľko mali v nose ochlpenia. Ukázalo sa, že u účastníkov s najmenším množstvom chĺpkov v nose bolo výrazne vyššie riziko vzniku astmy, ako u účastníkov s väčším množstvom chĺpkov.

Zaujímavou informáciou možno je, že v ľudskom nose sa nachádzajú hneď dva typy chĺpkov: tzv. riasinky, ktoré sú prakticky neviditeľné a ich úlohou je vytlačiť hlien a iné nečistoty do zadnej časti nosa a potom chĺpky označované ako „vibrissae“, ktoré sú viditeľné a ktoré rastú v prednej časti nosa. Práve týchto chĺpkov sa snažíme zbaviť a vnímame ich ako estetický problém. V skutočnosti však pôsobia ako obrana pred vniknutím prachu a choroboplodných zárodkov ďalej do dýchacích ciest.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa TheMantuary (@themantuaryllc)

Komplikácie, ktoré prináša pinzeta

Vytrhávanie chĺpkov z nosa nespôsobí len to, že budeme citlivejší na rôzne druhy nečistôt. Môže viesť aj k podráždeniu, infekciám či zarastaniu chĺpkov. Zarastené chĺpky spoznáme podľa bolesti, svrbenia či vytvorenia pupienka. Postihnuté miesto sa zvyčajne zahojí samé, ak však problém prerastie do chronického štádia, treba vyhľadať lekára.

Nepríjemnou záležitosťou je aj infekcia prednej časti nosa, takzvaná nosová vestibulitída. Ide o stafylokokovú infekciu, ktorá postihuje vnútornú časť nosa, vyčnievajúcu z tváre. Vzniká vtedy, keď sa do ranky po vytrhávaní chĺpkov dostane baktéria Staphylococcus. K príznakom infekcie patrí začervenanie vo vnútri nosa a mimo nosovej dierky, pupienok na koreni chĺpkov v nose a bolesť či vriedky v nose. Mierne prípady je možné liečiť voľne predajným antibiotickým krémom, pri závažnejších infekciách je nutná konzultácia s lekárom.

Komplikáciou súvisiacou s vytrhávaním chĺpkov v nose je i nosová furunkulóza. Hlboká infekcia vlasového folikulu sa prejavuje bolesťou, opuchom a začervenením postihnutého miesta. Ak sa infekcia dostane do krvných ciev, ojedinele môže dôjsť až k tvorbe krvnej zrazeniny v mozgu či k zápalu tkaniva, ktorý pokrýva mozog a miechu.

Ako sa zbaviť chĺpkov v nose bezpečnou cestou?

Ak chĺpky v nose napriek všetkému považujete za neprekonateľný estetický problém, asi vás od ich odstraňovania neodradíme. Na pinzetu by ste však v každom prípade mali zabudnúť a radšej uprednostniť iné metódy starostlivosti o svoj nos. K tým najbezpečnejším patrí používanie zastrihávačov. Mnoho súprav starostlivosti o telo obsahuje nožnice so zaoblenými hrotmi, špeciálne navrhnutými pre chĺpky v nose.

Rovnako aj elektrické holiace strojčeky sa dodávajú s hlavou zastrihávača nosových chĺpkov, takže zbavenie sa nežiaduceho ochlpenia v nose bude pre vás hračkou. Zvoliť ešte môžete laserovú epiláciu, v rámci ktorej vám dermatológ zahreje korienky chĺpkov a zničí ich. Pri tejto metóde si však budete musieť načrieť do peňaženky podstatne hlbšie, ako pri klasickom zastrihávaní.



Odporúčame