Ako znížiť teplotu pri horúčke? S našimi domácimi trikmi ju dostanete pod kontrolu raz-dva

Horúčka

Ako znížiť horúčku u dospelých? (Zdroj: GettyImages)

Pri horúčke sa teplota tela zvyšuje a môže spôsobiť nepríjemné pocity ako únavu, bolesti hlavy alebo zvýšené potenie. Existuje niekoľko spôsobov, ako ju zmierniť. Ktorý z našich domácich tipov vám napokon pomôže a kedy je už čas navštíviť odbornú pomoc?

V článku sa dočítate:

Čo je horúčka?

Horúčka je častým a bežným zdravotným problémom, ktorý sa vyskytuje u ľudí všetkých vekových kategórií. Odborne sa jej hovorí pyrexia. Je to fyziologická odpoveď organizmu na infekciu, zápal alebo iný druh zdravotného problému. V prípade, že horúčka pretrváva, môže byť indikáciou vážnejšieho zdravotného problému.

Charakterizuje sa zvýšenou teplotou tela nad normálne hodnoty. Bežná teplota tela sa pohybuje okolo 37 °C, no teplota tela sa môže meniť v závislosti od rôznych faktorov, ako sú napríklad vek, činnosť, okolitá teplota alebo aj hormonálne zmeny. V prípade horúčky sa teplota tela zvyšuje na hodnoty nad 38 °C a môže sa pohybovať dokonca aj nad 40 °C.

Prejavuje sa nielen zvýšenou teplotou

Prejavy horúčky sú rôzne a môžu zahŕňať zimnicu, bolesti hlavy, únavu, bolesti svalov, kŕče alebo pocit sucha v ústach. Niektoré príznaky sú spôsobené priamym účinkom zvýšenej teploty tela na rôzne orgány, zatiaľ čo iné príznaky sú spôsobené fyziologickými zmenami, ktoré sa vyskytujú v organizme len počas horúčky.

Horúčka môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane infekcie, zápalu, autoimunitných chorôb, nádorových ochorení či užitím niektorých liekov. Infekcie ako chrípka, angína a pneumónia sú najbežnejšou príčinou horúčky. V týchto prípadoch trvá obvykle pretrváva niekoľko dní a potom postupne mizne.

Existujú dva druhy

Lekári rozlišujú medzi dvomi typmi horúčky, pričom do 38 °C ide stále len o zvýšenú teplotu:

  • Pyrexia, od 38 °C do 41 °C – bežná horúčka, dá sa stlmiť aj doma, prípadne zaberú lieky,
  • Hyperpyrexia, od 41 °C do 43 °C – vysoká horúčka, odporúča sa pobyt v nemocnici.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Už vás niekedy oklamal vlastný mozog? Pozrite tieto obrázky a nebudete veriť vlastným očiam!

Horúčka nad 43 ° je už mimoriadne závažná a môže spôsobiť smrť.

Kde je najvhodnejšie merať teplotu?

Miesto, na ktorom môžete merať teplotu sa líši podľa toho, aký teplomer máte doma. Ak máte ortuťový teplomer s fyzickým alebo digitálnym ukazovaním teploty, teplotu merajte na týchto troch miestach:

  • V ústach (orálne meranie): Špičku teplomera umiestnite mierne nabok od jazykovej uzdičky, pričom špička sa taktiež musí neustále dotýkať sliznice. Držte teplomer v stabilizovanej polohe jednu až dve minúty.
  • V konečníku (rektálne meranie): V konečníku je meranie najspoľahlivejšie a uvoľňuje pohyb rúk a úst. Preto sa odporúča najmä deťom. Špičku teplomera musíte zaviesť do hĺbky najviac 2 centimetrov aspoň po dobu jednej minúty.
  • V podpazuší (axiálne meranie): Špičku teplomera umiestnite do tej najteplejšej časti paže a pritlačením ruky o telo teplomer zastabilizujte. Pred týmto meraním si vyzlečte tričko, aby zbytočne neprehrievalo vaše telo. Meranie trvá jednu až dve minúty.

Ak máte bezdotykový teplomer, merať ním môžete buď čelo alebo prípadne aj ucho. Výsledok budete poznať za jednu až dve sekundy. Jeho výhodou je najmä možné meranie teploty aj u spiaceho človeka, napríklad dieťaťa v noci.

Ako teplotu znížiť?

Ak nie je teplota príliš vysoká, teda nad 40 °C, môžete ju stlmiť aj domácimi radami.

Potenie čajom

Dôležitý je príjem tekutín. Uvarte si čaj, najlepšie zázvorový, rebríčkový alebo mätový. Práve tieto byliny v čaji spôsobujú potenie organizmu, snažte sa nápoj vypiť čo najhorúcejší. Po dopití si ľahnite do postele a poriadne sa zakryte, aby sa telo začalo potiť. Tento postup môžete opakovať aj viackrát denne. Opačnej alternatíve, teda ľadovému čaju, sa určite vyhnite!

Namočte ponožky

Horúčka spomaľuje krvý obeh. Vaše nohy si najprv namočte do teplej vody, napríklad v lavóre. Potom jeden pár ponožiek namočte do studenej vody, dobre ho vyžmýkajte a natiahnite na nohy. Na ne dajte druhý, tentokrát suchý pár. Odporúčame tento trik najmä pred večerným zaspávaním. Chladné mokré ponožky pomáhajú rozprúdiť krv v tele.

Vedeli ste o namáčaní ponožiek počas vysokej teploty?

Studený zábal

Chlad pomáha aj z opačnej strany tela. Už vaša mama vás isto učila, že počas horúčky si treba na čelo uložiť studený zábal – teda vlhký uterák. Okrem čela môžete studený uterák uložiť pokojne aj na hruď. Tento postup opakujte viackrát, jeden zábal vás z horúčky pravdepodobne nedostane. Pozor, pri deťoch nikdy nechladíme okrajové časti tela, studený zábal im teda dávajte len na hrudník.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jednoduchý test odhalí zdravie očí: Aký problém môžete mať?

Stop káve, alkoholu a cigaretám

Počas vysokej teploty by ste mali zabudnúť na príjem kofeínu, ktorý nielenže spôsobuje nespavosť, ale môže vám v horúčke dokonca priťažiť. Alkohol zasa znižuje obranyschopnosť tela a zabíja aj dobré bunky. No a počas fajčenia musí telo okrem boja s vysokou teplotou zvádzať aj boj s inými škodlivinami, čo len zas a znova predlžuje vaše trápenie.

Správna strava

Ak ste hladní, uprednostnite ľahké jedlo. Strava človeka s vysokou teplotou môže obsahovať napríklad zeleninovú polievku alebo dusenú zeleninu, ovsenú kašu, vajcia, biele jogurty a veľa, veľa ovocia. Potrebujete do tela prijať nielen živiny, ale najmä vitamíny, ktoré budú proti horúčke bojovať. Vyhýbajte sa hlavne vyprážanému a údenému jedlu.

Časté smrkanie

Horúčka sa môže držať v tele aj kvôli preplnenému nosu. Ak máte počas vysokej teploty aj uchatý nos, snažte sa smrkať dostatočne často, aby ste uvoľnili dýchacie cesty. Nemusíte pritom smrkať silno – môže to mať opačný efekt a hlava či dokonca uši vás rozbolia ešte viac. Nos si čistite pravidelne po menších dávkach a nie príliš silno.

Dostatok spánku

Telo potrebuje oddych. Oblečte si bavlnené oblečenie, dobre sa prikryte do perín a doprajte si pohodlný spánok. Málo spánku produkuje stresové hormóny, ktoré spôsobujú oslabenú imunitu. Vyhnite sa fyzickej, ale aj psychickej námahe a snažte sa spať pravidelne po 1,5 až 2 hodinách aspoň dvakrát denne. V noci nezabúdajte na kvalitný 7- až 9-hodinový spánok.

Aké lieky užívať?

Sú dve skupiny liekov, ktoré môžete užívať na zníženie vysokej teploty, ak domáce tipy už nezaberajú:

  • Ibuprofén: Zvyčajne sú to tablety v dávke 400 mg, pričom denne ich môžete užiť tri s odstupom aspoň štyroch hodín, no odporúča sa jedna ráno, jedna poobede a jedna pred spaním.
  • Paracetamol: Podáva sa v tabletách po 500 až 1 000 mg, denne môžete prijať maximálne 4 gramy. Má menej nežiadúcich účinkov, no jeho predávkovanie môže spôsobiť zlyhanie pečene, preto čítanie príbalového letáku určite nepodceňujte.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Štát rozdá deťom milióny eur na počítače a tablety: Ak ste o príspevok nestihli požiadať, nezúfajte. Termín sa predlžuje

Ak sa bojíte predávkovania, pokojne môžete tieto dva lieky (najlepšie každý rovnakej značky) striedať, no dodržujte minimálne štvorhodinový odstup a maximálny limit (tri tablety denne dohromady, nie z každého lieku).

Kedy zájsť k lekárovi?

Ak týždeň neviete dostať teplotu pod hranicu 39 °C, zrejme je načase ísť k lekárovi. Rovnako sa majte na pozore, aj keď sa počas horúčky objavia na vašom tele vyrážky, často zvraciate alebo cítite bolesť počas močenia. Lekár vás vypíše na ďalších minimálne sedem dní.

Očakávajte, že sa vás bude pýtať aj zopár otázok – napríklad kedy horúčka vznikla, či máte cestovateľskú anamnézu, aké lieky ste užívali, aké máte alergie a podobne. Potrebuje totiž zistiť, či ide len o bežné ochorenie a treba posilniť vás imunitný systém alebo či môže byť choroba vážnejšia.

Kedy zájsť do nemocnice?

Do nemocnice, respektíve na pohotovosť, by ste mali ísť len v prípade, že ide o život ohrozujúci stav. To môže byť napríklad teplota vyššia ako 41 °C, paralyzované telo, sťažené dýchanie, krv v stolici alebo v moči, silné bolesti v oblasti hrudníka či nespavosť. Tieto príznaky určite nepodceňujte.

Vysoká teplota nie je dnes ničím zvláštnym. S modernou medicínou, no aj so štipkou zdravého rozumu s ňou viete účinne bojovať. Ak je horúčka so zvýšenou teplotou včas diagnostikovaná a liečená, v drvivej väčšine prípadov nezanechá žiadne trvalé následky.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


 

Zdroj: plnielanu.sk, npz.sk, homelook.sk
Odporúčame