Jednoduchý test odhalí zdravie očí: Aký problém môžete mať?

Test zraku

Tieto jednoduché testy prezradia, či je váš zrak v poriadku (Zdroj: GettyImages)

V dnešnej dobe, keď mnohí pracujú alebo sa učia z domu, je čoraz dôležitejšie sledovať svoje zrakové schopnosti a identifikovať prípadné problémy s videním. Vývoj moderných technológií umožňuje jednoducho a pohodlne otestovať svoje oči v pohodlí domova, bez nutnosti návštevy očného lekára.

Existuje niekoľko spôsobov, ako si doma overiť svoje zrakové schopnosti. Stalo sa vám nedávno, že ste mali problém s čítaním, videním do diaľky, alebo dokonca s rozlišovaním farieb? Ani zďaleka nie ste jediný. Otestujte sa v našich piatich testoch, aby ste zistili, ako ste na tom so svojím zrakom.

Upozorňujeme, že ide len o orientačné testy, ktoré nenahradia profesionálne testovanie zraku u očného lekára alebo v očnej optike. Vďaka nim však zistíte, či sa vám oplatí vyhľadať odborníka, ktorý môže niektorú z diagnóz úspešne liečiť.

V článku sa otestujete na:

Test farbosleposti

Farbosleposť, tiež známa ako dyschromatopsia, je vizuálny defekt, ktorý ovplyvňuje vašu schopnosť rozoznať farby. Táto porucha sa prejavuje rôznym stupňom, od miernych problémov s rozlišovaním farieb až po úplnú neschopnosť vidieť určité farby. Najčastejšie postihuje schopnosť spoznať rozdiel medzi červenou a zelenou farbou, ktoré sa zvyčajne zamieňajú.

Zhoršené vnímanie citlivosti na farby môže byť buď dedičné alebo „získané“ kvôli chorobe či poškodeniu oka. Farbosleposť môže mať vplyv aj na váš každodenný život. Rozhodne ju nepodceňujte. Ak neviete farby rozlišovať, pravdepodobne máte poškodené čapíky v oku, čo sú fotoreceptory citlivé na vnímanie farby.

Čo je však farba? Je to len zmena elektromagnetického vlnenia, ktoré naše oči vnímajú ako odtieň farby. Ak by bola vlnová dĺžka menšia, farby by boli UV alebo röntgenové, ak naopak väčšia, išlo by o vlny mikrovlnné a rádiové.

Test

Na zistenie farbosleposti sa využíva takzvaný Ishiharov test. Shinobu Ishihara bol japonský oftamológ a jeho test sa skladá z 38 obrázkov zobrazujúcich kruhy, v ktorých sa nachádzajú menšie bodky s farbami. V týchto kruhoch sa ukrýva číslo, ktoré je farebne odlišné od zvyšku bodiek, no na palete elektromagnetického vlnenia pomerne blízko.

Na náš test nebudeme využívať všetky obrázky, vystačíme si s výberom, ktorý na test odporúča aj Americká optometrická asociácia. Obrázky si môžete pokojne priblížiť, v tomto test nejde o vzdialenosť, z ktorej sa pozeráte, ale o to, čo viete nájsť číslo v krúžkoch (sú jedno- alebo dvojciferné). Správny výsledok nájdete nižšie v článku, pokojne si čísla zapíšte na papier a neskôr porovnajte.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knihy, ktoré inšpirovali kultové filmy: Ktoré sú vaše najobľúbenejšie?
Test farbosleposti
Test farbosleposti (Zdroj: American Optometric Association)

Výsledok: Ak máte odpovede spísané na papieri, môžete si ich nižšie porovnať so správnym výsledkom. Už v prípade, že ste mali problém s rozlíšením farieb, no aj tak ste ich spísali správne, odporúčame kontaktovať očného lekára. Ak ste nevedeli správne určite ani jedno číslo z krúžkoch, pravdepodobne pôjde o úplnú farbosleposť. Na základe konkrétnych krúžkov viete zistiť, na ktorú farbu máte menej citlivé fotoreceptory.

Správne odpovede k testu farbosleposti sú nasledovné: prvý riadok 12, 8, 6, 29, 57, druhý riadok 5, 3, 15, 74, 5, tretí riadok 6, 57, 5, 42, 45.

Test zraku do diaľky/tupozrakosti

Tento test ste s najväčšou pravdepodobnosťou videli v živote už mnohokrát. Detskí lekári ale aj oční lekári ho používajú na každej pravidelnej prehliadke pacientov, pretože vedia jednoducho zistiť, aký máte zrak do diaľky. Funguje na princípe jedenástich riadkov s písmenami, ktoré sa postupne zmenšujú. Na základe testu vedia lekári učiť silu dioptrických okuliarov. Test vytvoril ešte v polovici 19. storočia holandský optik Herman Snellen.

Test zraku do diaľky sa však využíva dvojako. Nejde len o zistenie zraku oboch očí, ale aj o zistenie zraku jednotlivých orgánov. Po teste oboch očí si skúste zakryť najprv pravé oko a čítať písmená v tabuľke a potom zakryť ľavé oko a test opakovať. Ak jedným okom viete čítať o štyri a viac riadkov menšie písmená ako s druhým, pravdepodobne ide o tupozrakosť, teda zhoršený zrak len jedného z očí.

Test

Aby bol výsledok správny, musíte si tabuľku priblížiť tak, aby mal obdĺžnik približne 11 až 12 centimetrov. Potom od tabuľky odstúpte na vzdialenosť 3 metrov. Začnite testom oboch očí, následne si postupne zakrývajte najprv ľavé, potom pravé. Medzi testami si dajte prestávku, aby sa oko vedeli adaptovať z tmy znova na svetlo. Nezabudnite mať doma dostatočne dobré svetelné podmienky, displej v tme znižuje schopnosť zraku do diaľky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Už vás niekedy oklamal vlastný mozog? Pozrite tieto obrázky a nebudete veriť vlastným očiam!
Test zraku do diaľky, prípadne test tupozrakosti
Test zraku do diaľky, prípadne test tupozrakosti (Zdroj: Wikipedia)

Výsledok: Ak neviete prečítať oboma očami písmená menšie ako na šiestom riadku, teda pod zeleným obdĺžnikom, je viac ako pravdepodobné, že lekár vám odporučí okuliare do diaľky. Červený obdĺžnik je kritická hranica, nad ktorou vám okuliare hrozia, no je na zvážení lekára, či vám ich odporučí. Samotnú diagnostiku však určite nechajte na odborníka.

Test zakrivenia rohovky

Astigmatizmus je choroba oka, kedy orgán nevie dostatočne zaostriť objekt a rozmáva ho, prípadne jeho obrysy. Odborníci si myslia, že každý človek trpí určitým typom astigmatizmu, no väčšina ľudí len v minimálnej miere a táto choroba im nespôsobuje prakticky žiadne problémy počas života. Hovoríme o ňom vtedy, ak máte zakrivenú rohovku oka. Môžete pociťovať zahmlené, niekedy až rozmazané videnie, ktoré vedie k častým bolestiam hlavy.

Test

Test je veľmi jednoduchý. Stačí, aby ste sa pozreli na obrázky štyroch kruhov nižšie. Kruhy sú vyplnené pásikmi, raz horizontálnymi, raz vertikálnymi a dvakrát diagonálnymi. Pokojne si obrázky priblížte tak, aby ste videli na obrazovke len jeden z nich. Na menšom monitore alebo na telefóne sa môžu pásiky v kruhoch zlievať.

Test na astigmatizmus alebo zakrivenie rohovky
Test na astigmatizmus alebo zakrivenie rohovky

Výsledok: Ak máte obrázky dostatočne priblížené, sledujete samotné čiary vo vnútri kruhov. Môže sa vám zdať, že niektoré čiary sú tmavšie ako iné a o to práve ide. Celý obrázok má len čierne pásiky a preto ak vidíte niektoré z nich (na ktoromkoľvek kruhu) sivé alebo ich dokonca nevidíte, obráťte sa na očného lekára.

Tento test môžete skúsiť aj s okuliarmi, ak ich už pravidelne nosíte. Nasaďte si ich a test zopakujte. V prípade, že vám ani okuliare nepomáhajú, odporúčame sa taktiež obrátiť na odborníka.

Videli ste niektoré čiary bledšie?

Test šedého zákalu

Katarakta je choroba známa ako šedý zákal. Vyskytuje sa najmä u ľudí vo vyššom veku, zväčša až po šesťdesiatke. Ľudia so sivým zákalom môžu mať pocit, akoby mali na očiach sivý závoj alebo sa im jedno miesto neustále zlieva do čiernobielej machule. Na domáce zistenie šedého zákalu pomôže Amslerova mriežka. Bola vytvorená presne tak, aby dokázala zmapovať postupnú stratu zraku, prípadne spomínaný šedý zákal.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Biely kódex hovorí, ako sa správať na zjazdovkách: Dodržujte týchto 13 pravidiel a čaká vás bezpečná lyžovačka

Test

Mriežka pozostáva z viacerých malých štvorcov umiestnených do jedného všetkého štvorca. V jeho strede sa nachádza kotviaci bod. Od obrazovky sa vzdiaľte na zhruba 30 centimetrov a svoj zrak uprite na čierny bod v strede mriežky. Ak nosíte pravidelne okuliare, nasaďte si ich aj počas testu. Postupne sledujte bod oboma očami a striedajte oči postupným prekrytým.

Amslerova mriežka na meranie šedého zákalu
Amslerova mriežka na meranie šedého zákalu (Zdroj: National Eye Institute)

Výsledok: Mriežku by ste mali vidieť aj počas sledovania jej stredu ostrú, čiary by nemali byť rovné, prerušované a miesta medzi nimi zasa musia byť biele. Pod týmto odstavcom nájdete aj mriežku, ako ju uvidí človek so šedým zákalom. Ak sa ju videli podobne, ihneď kontaktujte svojho lekára (aj v prípade, že už nosíte okuliare).

Šedý zákal na Amslerovej mriežke
Šedý zákal na Amslerovej mriežke

Test zorného poľa

Zorné pole je všetko, čo dokážete vidieť bez toho, aby ste otočili hlavou alebo pohli očami. Čím je väčšie, tým máte vyvinutejšie reflexy a viete pohotovo reagovať na zmeny situácií okolo vás. Na tento test nebudete potrebovať žiadnu tabuľku ani obrazovú pomôcku, stačí vám akýkoľvek malý predmet a dostatok miesta okolo seba.

Test

Test zorného poľa vykonáte nasledovne:

  • Okuliare si dajte dolu, aj keď ich pravidelne nosíte. Kontaktné šošovky testu nevadia, tie si pokojne nechajte.
  • Do jednej z rúk si vezmite menší predmet, napríklad pero, mobil, ovládač od televízie, spomínané okuliare alebo čokoľvek iné podobnej veľkosti.
  • Postavte sa, ruku s predmetom natiahnite pred seba a voľnou rukou si zakryte oko (ak napríklad držíte predmet v ľavej ruke, zakryte si pravou rukou pravé oko).
  • Ruku postupne upažujte, pričom zrak upierajte stále pred seba.
  • Test opakujte aj s druhým okom.

Výsledok: Správne zorné pole zraku by malo predmet vidieť aj počas upaženej ruky, teda keď pravá ruka smeruje doprava a ľavá doľava. Vtedy ruka od zraku zviera 90-stupňový uhol. Za zhoršené zorné pole sa považuje také, ktoré je menšie ako 60°, teda menšie ako dve tretiny upaženia.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


 

Zdroj: plnielanu.sk, aoa.org, nih.gov
Odporúčame