Knihy, ktoré inšpirovali kultové filmy: Ktoré sú vaše najobľúbenejšie?

Kultové knihy

Obľúbené knihy majú potenciál stať sa aj kultovými filmami Zdroj: GettyImages)

Filmový priemysel má už viac ako sto rokov. No ten knižný je oveľa starší. Príbehy si ľudia vymýšľali odnepamäti. Najprv ich šírili slovne, potom písomne a dnes audiovizuálnym spôsobom. Prečo sú niektoré knihy adaptované do filmových diel a ktoré slovenské knihy sú najobľúbenejšie?

V článku sa dočítate:

Knihy a ich filmy

Kníh aj ich čitateľov neustále pribúda. Čoraz viac ľudí nachádza práve to svoje a čím viac žánrov a diel bude vznikať, tým väčšia bude čitateľská základňa. Existuje viacero dôvodov, prečo sú skvelé knižné príbehy prenesené aj do filmového spracovania:

  • Popularita: Ak mala kniha úspech v predaji a teda aj v čítanosti, je vysoko pravdepodobné, že populárny bude aj samotný film. Príbeh si vďaka novej interpretácii vie nájsť širšie publikum.
  • Nový pohľad: Aj keď pri čítaní kníh si v hlave vytvoríte predstavy o postavách a prostredí, film môže ponúknuť nový pohľad.
  • Kreatívna voľnosť: Tvorcovia majú na výber, čo s adaptáciou urobia. Môžu ju okresať (čo sa v mnohých prípadoch aj stáva), no aj pridať nové informácie či skryté významy, ktoré autor do knihy nezakomponoval.
  • Profit: Úspešné knihy sú zvyčajne aj úspešnými filmami. Známy príbeh pravdepodobne zarobí v kinosálach rovnako dobre ako v kníhkupectvách.
  • Alternatíva: Film ako alternatívne umenie, nie príliš vzdialené knihe, privedie nových ľudí nielen k príbehu, ale aj samotnému prečítaniu knižnej predlohy.

Knihy sú unikátne a ich zážitok filmové spracovanie nedokáže nahradiť na plnej čiare. Spísali sme aj niektoré dôvody, prečo film niekedy skazí knižnú predlohu a uškodí jej:

  • Slabá reprezentatívnosť: Knihy majú stovky strán a tisíce replík. Tie na plátne nemôžu diváci vidieť ani počuť. Filmy sú v 99 % prípadov okresanejšie ako knihy a to po všetkých stránkach. Jedinou výnimkou sú často seriály, ktoré na dlhšej stopáži pokrývajú značnú časť príbehu aj replík postáv.
  • Prehliadnutie predlohy: Niektoré filmy sa nepýšia tým, že sú podľa knihy alebo novely a predloha je často prehliadaná. Stáva sa na to najmä spomínaným novelám, ktoré nie sú populárne ani po uvedení filmu do kín.
  • Prezradenie deja: O filmoch sa hovorí viac ako o knihách a mnohým, ktorí chcú knihu čítať v čase uvedenia filmu, pokazí zážitok práve vyzradenie zápletky.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Kto rozsvecuje hviezdy? Príbeh, rozpovedaný pri rodinnom krbe a kúzlo minulosti, ktoré ožíva

Medzi knihou a filmom sú niekedy stáročia

Príbeh má vlastný čas, počas ktorého sa v knihe odohráva. Preto aj niektoré staršie diela, povedzme z 18. storočia, sú filmované dodnes. Nezáleží na tom, že doba už pokročila – dôležitejší je v tomto prípade presah témy. Ak má príbeh, jeho zápletka a vyvrcholenie čo povedať aj dnešným divákom, filmové štúdiá zaplatia jeho výrobu.

Poslednou dobou však dominuje trend nakrúcania súčasných kníh len pár rokov od ich vydania. Ako príklad si môžete predstaviť Hry o život alebo slovenskú Trhlinu. Knihy sú počas uvedenia filmov do kinosál znova vydané vo filmovom prevedení. Platí to aj o starších dielach, naposledy ním bola napríklad Duna od Franka Herberta.

Kultové slovenské diela

Nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku máme knižné publikácie, ktoré sa stali kultovými a deti ich čítajú dodnes. Zvyčajne ide o známe básne či novely z obdobie romantizmu, teda z 19. storočia. Čo ale musí kniha spĺňať, aby mohla niesť tento prívlastok?

Kedy je kniha kultovou?

Neexistujú žiadne presné kritéria, podľa ktorých sa dá kniha (či film) posudzovať z pohľadu kultovosti. Sú však ukazovatele, ktoré ju k tomu predurčujú. Takéto knihy sú nazývane aj klasiky alebo klasickými dielami. Vypichneme nasledovných päť:

  • Umelecká kvalita: Autor rozpráva príbeh štýlom alebo výrazovými prostriedkami, ktoré nenájdete v žiadnej inej publikácii.
  • Skúška času: Aj po desaťročiach alebo stáročiach je príbeh aktuálny. Často sa opakujúcimi témami sú vojna, odlúčenie či láska. Knihu môžete čítať kedykoľvek, aj keď vyšla v čase, keď ste ešte neboli na svete.
  • Osloví viaceré generácie: Príbeh má generačný presah, čo znamená, že témy z minulosti sa opakujú aj v súčasnosti. Populárne sú najmä knihy, v ktorých je minorita utláčaná majoritou.
  • Univerzálnosť: Knihu nestačí len raz prečítať. Má v sebe mnohé odkazy, ktoré nestarnú a po každom čítaní natrafíte na nové detaily, ktoré autor do diela zakomponoval.
  • Inšpirovala iných: Príbeh, postavy alebo prostredie podnietili fantáziu aj iných autorov, ktorí začali písať vlastné knihy. V drvivej väčšine prípadov sa k inšpirácii iným autorom radi priznajú.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako na novoročné predsavzatia? Ak máte problém s disciplínou, pomôže vám mentálny tréner

Na strieborné plátna posielame málo adaptácii

Na Slovensku je problém nakrútiť film podľa knižnej predlohy, ktorý by mal na jednu stranu kvantitatívny (teda finančný), ale aj kvalitatívny úspech. Divácke očakávania totiž často nie sú len presah témy a hľadanie skrytých odkazov, ale aj zabavenie sa v kinosále a vypnutie po náročnej práci.

Prečo teda Slováci posielajú málo kníh do kinosál? Dôvodom sú najmä peniaze a to na každom fronte. Náklady na výrobu priemerného slovenského filmu (z tých drahších) sa pohybujú v rozmedzí 500-tisíc eur až jeden milión. Ročne ich za tieto peniaze nakrútime len pár. Ani za milión eur však nedokážeme kvalitou konkurovať európskemu a už vôbec nie svetovému trhu. Filmy v zahraničí sa vyrábajú za milióny až stámilióny eur.

Financie sú kritériom, či film vôbec vznikne. Môžeme nakrútiť aj všetky knihy slovenských autorov, ale ak na seba film v kine nezarobí, ďalší podobný už pravdepodobne nevznikne. Aj počas nakrúcania série filmov už po neúspechu prvej časti tvorcovia rušia plány na pokračovania. Audiovizuálny fond nie je nekonečná studnica a to isté sa dá povedať aj o filmoch Slovenskej televízie. Umenie je dnes na Slovensku podvyživené v porovnaní s inými krajinami, napríklad aj s Českom.

Chýbajú nám sfilmované klasiky

Film musí zarobiť. Práve preto nájdete v ponuke kín medzi slovenskými filmami najmä tri veľké témy – romantiku, politiku a komédie. Romantika zarobí svojou nadčasovosťou, politika aktuálnymi situáciami a komédie vďaka oddychu. Kultové diela sa preto dostanú priamo do ponuky televízie. V kinách by s najväčšou pravdepodobnosťou prerobili. Je to však škoda, pretože práve filmové spracovania v dnešnej dobe prinútia mladých siahnuť po knihách.

Najlepšie knihy, ktoré sa dočkali filmového spracovania

Ako príklady sme pre vás vybrali päť zahraničných a päť domácich kníh, ktoré majú podľa nás najlepšie filmové spracovanie. Samozrejme, existuje ich mnohonásobne viac a preto ak máte aj nejaké obľúbené kultové dielo mimo nášho výberu, podeľte sa oň s nami v komentároch.

Zahraničné

  1. Kniha Krstný otec od Maria Puzza je veľkou sondou do života mafiánskej rodiny, ktorá sa presťahovala z rodnej Sicílie do Ameriky sa začala s „biznisom“. Mafia nie je téma len z minulosti, no aj mnohé iné témy z knihy sú aktuálne dodnes.
  2. Majstrom knižného hororu je Stephen King. Jeho Žiarenie boduje najmä atmosférou, ale aj faktom, že v knihe nestraší žiadne monštrum. Strach a osamelosť požierajú ľudí odjakživa a vždy aj budú. Mnohé Kingove knihy sa dočkali filmových spracovaní.
  3. Prostredie psychiatrie nebolo nikdy tak strašidelné ako v knihe Prelet nad kukučím hniezdom. Snímku dokonca podľa knihy Kena Keseyho nakrútil český filmár Miloš Forman a získala mnohé ocenenia, vrátane Oscara za najlepší film.
  4. Zrejme neexistuje žena, ktorá vo svojom detstve nečítala Annu zo Zeleného domu. Táto séria kníh od Lucy Montgomeryovej pobláznila viaceré generácie. Dočkala sa hneď niekoľkých úspešných filmových aj seriálových adaptácii.
  5. Pre milovníkov fantasy odporúčame čítať skvelú trilógiu Pán Prsteňov a vlastne aj všetky knihy od Tolkiena. Nielenže sú dodnes mimoriadne predávané, no na ich motívy vnikla najoceňovanejšia filmová trilógia vôbec.

Slovenské

  1. Najviac filmových adaptácii má na konte Jánošík. Jeho filmovú históriu začal písať režisér Jaroslav Siakeľ ešte v 20. rokoch minulého storočia. Dohromady Slováci nakrútili príbeh o slávnom zbojníkovi sedemkrát, naposledy v roku 2009.
  2. Žiadna Kukučínova klasika sa nestala vo filmovom spracovaní tak obľúbená ako práve Rysavá jalovica. Sfilmovanú poviedku ponúkajú slovenské televízne stanice najmä v období vianočných či veľkonočných sviatkov.
  3. Mnohí ani nevedia, že jediný slovenský oscarový film Obchod na korze bol nakrútený na motívy rovnomennej knihy Ladislava Grosmana. Kniha hovorí príbeh o stolárovi Tónovi, ktoré tlak udalostí dovedie až k hraničnej životnej situácii. 
  4. Z nedávnych diel vypichneme Trhlinu od Jozefa Kariku. Príbeh zaujal najmä svojím tajomnom okolo pohoria Tribeč a aj film veľmi pomohol knihe v predali. Filmové spracovanie je dokonca jedným z najzárobkovejších kinopočinov našej histórie.
  5. Aj Jozef Mak sa dočkal mnohých filmových spracovaní, aj keď originál od Cígera-Hronského neprekoná nič. Mladší diváci môžu spoznať tento príbeh aj vďaka novému filmovému spracovaniu RTVS v režijnom kabáte Petra Bebjaka.

Máte radšej knihy alebo filmy?

 

Zdroj: plnielanu.sk, parlia.com, thoughtco.com, martinus.sk
Odporúčame