Knižný tip: Kto rozsvecuje hviezdy? Príbeh, rozpovedaný pri rodinnom krbe a kúzlo minulosti, ktoré ožíva

Loď na mori v noci - Kto rozsvecuje hviezdy?

Lucy už v detstve fascinujú príbehy o šírych moriach (Zdroj: Unsplash/Johannes Plenio)

Máte radi skutočne impozantné príbehy, v ktorých sa odohrávajú dve časovo rozdielne dejové línie? Príbehy, často oddelené aj stovkami rokov, ktoré zdanlivo nemôžu spolu súvisieť? V románe „Kto rozsvecuje hviezdy“ spojila Amanda Dykesová dva storočiami oddelené príbehy a na viac ako 400 stranách ich zároveň nenásilne naplnila hlbokými myšlienkami. Oba príbehy sa odohrávajú v Anglicku, pričom jeden z nich je zo súčasnosti a druhý začína v roku 1802. Lavírujúc medzi obomi z nich, sa tajomné prelína s dobrodružným a mýtické s romantickým.

Kúzlo minulosti ožíva. Kto rozsvecuje hviezdy?

Kúzlo minulosti, večer čo večer, ožíva v starom tehlovom londýnskom dome, ktorý obýva rodina skromného hodinára. Lucy Claremontovú už v detstve fascinujú šíre moria a príbehy o svetle a zázrakoch, ktoré jej otec postupne každý večer pri kozube odhaľuje. Ale je to najmä jeden príbeh, ktorý Lucy tak veľmi pohltí, že neskôr, ako námorná archeologička, svoj život aj prácu zasvätí hľadaniu stratenej lode – legendárnej Jubilee. Keď ju však postihne osobná tragédia, zistí, že k vyriešeniu záhady, ktorú doma objavila, bude potrebovať pomoc. Americký súdny astronóm Dashel je kamarát z detstva a jeho vedomosti o hviezdach sú presne tým, čo Lucy potrebuje.

Tajomné sa prelína s dobrodružným a mýtické s romantickým

Keď pred dvomi storočiami istý pastier zachránil šľachtického syna mocného admirála, navždy tým zmenil životy troch mladých ľudí. A zatiaľ čo chlapec a dievča spoločne trávili dni hraním sa v tajnej morskej jaskyni, mladý syn šľachtica sa im prizerá a chce sa k nim pridať. Ako deti rástli a zúriaca vojna do ich životov vrývala brázdu neodmysliteľného žiaľu, postupne sa odvíjal aj príbeh hlbokej lásky, ale aj zrady, obety a vykúpenia, ktorý v priebehu storočí postupne upadol do zabudnutia.

Uplynie mnoho rokov, kým sa minulosť a súčasnosť stretnú

Je to práve pátranie, ktoré Lucy s Dashom privedie do tajomného sídla na pobreží východného Sussexu a k tomuto dávno zabudnutému príbehu. A s každou vrstvou tajomstva sa Lucy ocitá možno o krok bližšie k odpovediam, ale i k uzdraveniu, ktoré tak zúfalo hľadá. Podarí sa jej s Dashom nájsť stratenú loď, Jubilee?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slovenský kras plánuje vybudovať nové návštevnícke centrum: Prečo je tento projekt dôležitý?

Ako kniha zarezonovala v mysli čitateľov? Z recenzií vyberáme aj názor čitateľky Kristíny Vallovej:
„Toto bolo niečo nádherné. Amanda Dykes napísala román, ktorý čitateľa vtiahne do úplne iného, krajšieho, čarovného miesta, z ktorého nebude chcieť odísť. Napísala príbeh v príbehoch, ktoré sa tak krásne, ladne zliali do jedného, že som sa na konci až divila, prečo mi to nebolo jasné od začiatku? Priznám sa, že spočiatku som veľa veciam nechápala, príbehy boli rozprávané tak rozprávkovo, až často nedávali zmysel a ja som sa sama seba pýtala, čo môžu znamenať. No keď som na konci pochopila, pri tom rozuzlení som mala na rukách zimomriavky a na tvári blažený úsmev a zrazu všetko do seba krásne zapadlo.

V tejto knihe sa prelína príbeh z minulosti s prítomnosťou a aj keď často hodnotím, ktorý sa mi páčil viac, ktorý mal väčšiu hodnotu, tu to povedať nedokážem. Tešila som sa na pokračovanie oboch príbehov, lebo každý mal svoje vlastné čaro, všetky postavy boli úžasné a pritom nedokonalé… Boli to príbehy o oddanosti, láske, priateľstve, obetavosti… A ja som vďaka nim uverila, že naozaj všetko je možné…Toľko nádherných myšlienok a právd sa skrýva v tejto knihe, že som takmer nestíhala lepíkovať. Odporúčam prečítať si ju každému čitateľovi, či mladšiemu, či staršiemu a verím, že vás chytí za srdce rovnako ako mňa.“

kniha Kto rozsvecuje hviezdy?
Kniha zaujme nielen pútavým príbehom, ale aj krásnou obálkou (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Čo dodať na záver? Ak máte radi magicky krásne príbehy, ktoré sa až na samotnom konci spoja do jednej skladačky, toto čítanie vám zaručene ulahodí. Hlboký príbeh sa vám ľahko vryje pod kožu a myšlienky naň sa vám aj po čase vrátia. A ktovie, možno sa radi znova a znova budete ku knihe vracať, aby ste sa opakovane nechali pohltiť príbehom a mohli objaviť nové detaily a zázraky, ktoré vám mohli uniknúť pri predchádzajúcim čítaní.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Čo všetko viete o knihách? Správne odpovede by mal poznať každý milovník literatúry!

 

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame