Slovenský kras plánuje vybudovať nové návštevnícke centrum: Prečo je tento projekt dôležitý?

Slovenský kras doposiaľ žiadne návštevnícke centrum nemá (Zdroj: sk.wikipedia.org/Martin Hlauka)

Správa Národného parku (NP) Slovenský kras chce v blízkosti obce Silická Jablonica postaviť nové centrum pre návštevníkov. Využívať by sa malo na výchovno-vzdelávacie účely, organizáciu rôznych akcií a tiež ako zázemie pre turistov. Na návrh návštevníckeho centra usporiadajú architektonickú súťaž. Pre TASR to uviedol riaditeľ Správy NP Slovenský kras Milan Olekšák.

Nové centrum pre návštevníkov vznikne pravdepodobne v extraviláne obce Silická Jablonica. Pri výbere lokality sa prihliadalo aj na odľahčenie najznámejších miest Slovenského krasu od náporu turistov. Patria medzi ne napríklad Zádielska tiesňava, Gombasecká jaskyňa či jaskyňa Domica.

„Daná lokalita je v bezprostrednom kontakte s územím NP, je ľahko dostupná z hlavného dopravného ťahu, poskytuje bohaté možnosti na pešiu aj cykloturistiku. Jedinečná je napríklad trasa smerom zo Silickej Jablonice smerom cez Silicu do Gombaseku, kde sa dá vidieť krasové prírodné jazierko Farárová jama či najnižšie položená ľadová jaskyňa na Slovensku a v Európe – jaskyňa Silická ľadnica,“ priblížil Olekšák.

Správe NP Slovenský kras sa podarilo získať na projekt návštevníckeho centra z európskych zdrojov dotáciu vo výške viac ako 180 000 eur. Prostriedky sú určené na realizáciu architektonickej súťaže na návrh a projektovú dokumentáciu budovy. Financie na samotnú výstavbu plánuje inštitúcia získať rovnako z externých zdrojov Európskej únie.

Centrum bude naozaj prínosné 

Na území Slovenského krasu sa doposiaľ nenachádza objekt, ktorý by spĺňal funkciu návštevníckeho centra. V rámci vzdelávaco-výchovných aktivít, je kvôli tomu Správa NP Slovenský kras odkázaná iba na návštevy škôl či inštitúcií. Semináre, konferencie a iné podujatia musí usporadúvať v prenajatých komerčných priestoroch. Chýbajúce návštevnícke centrum znemožňuje tiež riadenie turistiky. Návštevníci národného parku si preto musia aktivity plánovať sami.

„Keďže neexistujú návštevnícke centrá, ktoré by koordinovali a ponúkali exkurzie aj v rôznych menej známych, ale atraktívnych lokalitách v rámci NP, je turistika koncentrovaná hlavne do najznámejších lokalít. V rámci logistickej funkcie chýba spolupráca s miestnymi organizáciami a inštitúciami pre vytvorenie ponúk pre turistov, ktoré ponúkajú trasy exkurzií, na ktorých by zažil návštevník prepojenie prírody s kultúrou a regionálnymi tradíciami,“ skonštatoval Olekšák.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zakončenie lyžiarskej sezóny v Čičmanoch: Návštevníci prišli v pestrých kostýmoch

Dôležitým prínosom nového centra pre návštevníkov má byť aj rozvoj cestovného ruchu v regióne a vyššia návštevnosť NP. Vďaka tomu sa následne zvýšia tržby poskytovateľov služieb v oblasti turizmu. „Okresy zasahujúce do NP Slovenský kras patria medzi najmenej rozvinuté okresy, každý impulz smerujúci k rozvoju miestnej ekonomiky môže priniesť benefity v podobe zlepšenia ekonomickej situácie obyvateľov,“ dodal Olekšák.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame